Dzień Wszystkich Świętych w dobie koronawirusa

2020-10-27 19:20:24

Zbliża się dzień Wszystkich Świętych, jak zwykle w tym okresie obowiązywać będą zmiany w komunikacji i organizacji ruchu. W tym roku w związku z epidemią COVID-19 pojawiają się dodatkowe kursy komunikacji miejskiej, parkingi rowerowe przy cmentarzach, akcja Gdańsk pomaga sprzątać groby, a także inne rozwiązania przygotowane przez władze Gdańska w celu zwiększenia bezpieczeństwa dla mieszkanek i mieszkańców. Informacje o działaniach miasta zostały przedstawione podczas konferencji prasowej w piątek 23 października.

Władze Gdańska apelują do mieszkanek i mieszkańców, aby odwiedzali groby od najbliższego weekendu. Wyrazy szacunku i pamięci można złożyć w dni poprzedzające dzień Wszystkich Świętych. Pozwólmy, w niedzielę 1 listopada przyjechać na groby swoich bliskich osobom spoza Gdańska i Trójmiasta.

- Wszystkich Świętych, to ważne święto w polskiej tradycji, ważne dla każdego z nas. Jesteśmy jednocześnie w specjalnej sytuacji sanitarnej, wkrótce cały kraj będzie objęty strefą czerwoną i w tym kontekście chcielibyśmy się zwrócić do wszystkich gdańszczanek i gdańszczan o to by z myślą o zdrowiu i życiu naszych najbliższych zrezygnowali z wyjścia pierwszego listopada na groby. Wszystkich Świętych, to święto ponad lokalne. W tym dniu przyjadą do Gdańska osoby, które mają tu na cmentarzach swoich najbliższych. My gdańszczanie możemy pamiętać o naszych najbliższych we wszystkie inne dni w roku. Zostańmy w domu ze względu na naszych żyjących dziadków, babcie, mamy i ojców – apelował podczas konferencji prasowej Piotr Grzelak, zastępca prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju.  - Apelujemy, aby nie korzystać tylko z jednego wejścia, ale z wielu wejść które gdańskie cmentarze posiadają, np. cmentarz Srebrzysko ma ich aż 14. Na podstawie map, zamieszczonych w komunikacji miejskiej, na cmentarzach, zastanówmy się którędy wejść, by jak najszybciej dotrzeć do grobu bliskiej osoby.   

ZMIANY W ORGANIZACJI RUCHU

- Organizacja ruchu będzie podobna do lat ubiegłych. Już 31 października, czyli dzień przed świętem wprowadzimy zmiany na ul. Starej Słowackiego, od ul. Trawki do Słowackiego wprowadzony zostanie ruch jednokierunkowy i pojawi się możliwość parkowania w miarę blisko cmentarza -  powiedział Maciej Cybulski, kierownik Komisji ds. tymczasowych organizacji ruchu drogowego przy Miejskim Inżynierze Ruchu.

Cmentarz Łostowicki

W dniu 1 listopada ul. Łostowicka będzie zamknięta dla ruchu. Wyłączenie nie będzie dotyczyło komunikacji miejskiej, taksówek, pojazdów przewożących osoby niepełnosprawne posiadające aktualną kartę inwalidzką, a także mieszkańców oraz osób prowadzących w rejonie cmentarza działalność gospodarczą i zaopatrzenie przycmentarnego handlu. Dla komunikacji miejskiej ruch na ul. Łostowickiej będzie dwukierunkowy, dla pozostałych uprawnionych jednokierunkowy od ul. Kartuskiej do al. Armii Krajowej.

Zamknięte całkowicie będą wjazdy na ul. Łostowicką z ul. Wojskiego i al. Armii Krajowej. Dojazd do osiedla Wzgórze Mickiewicza będzie przebiegał ulicami – Kościelną, Malczewskiego i Pobiedzisko – wjazd ul. Pana Tadeusza.

Od soboty 31 października zamknięta dla ruchu będzie jezdnia serwisowa ul. Łostowickiej przy punktach handlowych. Tego dnia ustawione zostaną również wygrodzenia na al. Armii Krajowej na odcinku od skrzyżowania z ul. Łostowicką w stronę ul. Jabłoniowej. 31 października wprowadzone zostanie również ograniczenie prędkości na al. Armii Krajowej do 50 km/h.

Miejsca postojowe:

parking dla osób niepełnosprawnych wyznaczony będzie przy bocznej bramie cmentarza - poniżej bramy głównej (ok. 200 miejsc postojowych),

postój taxi wyznaczony będzie na prawym pasie jezdni ul. Łostowickiej, w kierunku do al. Armii Krajowej, poniżej wjazdu na parking

trzy parkingi ogólnodostępne: pierwszy na prawym pasie ruchu ul. Nowolipie, od ul. Szuberta do skrzyżowania z ul. Kartuską, w kierunku do ul. Kartuskiej (ok. 90 miejsc postojowych), drugi przy Zespole Obsługi Mieszkańców przy ul. Milskiego (ok. 90 miejsc postojowych), trzeci za wiaduktem na lewym pasie ul. Cedrowej, która 1 listopada będzie jednokierunkowa w kierunku do ul. Kartuskiej (ok. 200 miejsc postojowych).

Cmentarz Centralny Srebrzysko

Dojazd do cmentarza Centralnego Srebrzysko będzie się odbywał jedną jezdnią al. Żołnierzy Wyklętych. Ruch jednokierunkowy obowiązywał będzie w stronę do ul. Potokowej. Druga jezdnia będzie dwukierunkowa dla autobusów, taksówek i osób niepełnosprawnych posiadających aktualną kartę inwalidzką oraz mieszkańców, osób prowadzących w rejonie cmentarza działalność gospodarczą i zaopatrzenie przycmentarnego handlu.

Wyłączony zostanie dla ruchu ogólnego wjazd w al. Żołnierzy Wyklętych z Ronda de la Sale’a. Objazd wyznaczony będzie ulicami: Potokową, Rakoczego, Jaśkowa Dolina i Grunwaldzką.

Tymczasowe przystanki w kierunku do ul. Potokowej wyznaczone zostaną na jezdni. Jeden na wysokości skrzyżowania z ul. Chrzanowskiego, a drugi na wysokości skrzyżowania z ul. Srebrniki.

Zamknięte dla ruchu ogólnego będą ul. Srebrniki i ul. Róży Ostrowskiej. Ulica Róży Ostrowskiej będzie jednokierunkowa dla pojazdów taxi w kierunku do al. Żołnierzy Wyklętych, gdzie wyznaczony zostanie postój. Na ul. Ogrodowej obowiązywać będzie ruch jednokierunkowy w kierunku do ul. Potokowej.

Dojazd dla mieszkańców ul. Róży Ostrowskiej odbywać się będzie od ul. Zabytkowej. Na ul. Słowackiego obowiązywał będzie ruch jednokierunkowy w kierunku do ul. Chrzanowskiego.

Od soboty 31 października na ul. Słowackiego obowiązywał będzie ruch jednokierunkowy w relacji do ul. Chrzanowskiego na odcinku od ul. Trawki do ul. Chrzanowskiego. Tego dnia wprowadzony zostanie również jeden kierunek ruchu na ul. Srebrniki na odcinku od wjazdu na teren osiedla mieszkaniowego do wiaduktu PKM. 31 października zamknięta dla ruchu zostanie jezdnia przy bramie głównej cmentarza.

Miejsca postojowe:

dwa parkingi wyznaczono na ul. Słowackiego (ok. 140 miejsc postojowych),

jeden na ul. Róży Ostrowskiej (ok. 40 miejsc postojowych).

Cmentarz Oliwski

Do cmentarza w Oliwie dojedziemy ul. Opacką, która będzie jednokierunkowa od al. Grunwaldzkiej lub dwukierunkowym fragmentem ul. Opackiej od ul. Spacerowej.

Na ul. Czyżewskiego będzie obowiązywał jeden kierunek ruchu w stronę Sopotu.

Miejsca postojowe:

na parkingu przy ul. Cystersów (ok. 40 miejsc postojowych)

na placu u zbiegu ul. Tatrzańskiej i ul. Czyżewskiego (ok. 40 miejsc postojowych)

po prawej stronie ul. Czyżewskiego za bramą na cmentarz (ok. 200 miejsc postojowych)

Na ul. Opackiej i ul. Czyżewskiego, poza miejscami do tego wyznaczonymi obowiązuje całkowity zakaz zatrzymywania się.

Cmentarz Salvator Nowy

Dojazd do cmentarza Salvator Nowy na Chełmie odbywał się będzie jednokierunkową ul. Stoczniowców, w kierunku do ul. Hirszfelda. Dla drugiego kierunku objazd będzie przebiegał ulicami Odrzańską, Worcella i Cienistą.

Cmentarz Garnizonowy

Ruch na ul. Dąbrowskiego odbywał się będzie dwukierunkowo. Po obu stronach jezdni obowiązywał będzie zakaz zatrzymywania. Zaparkować będzie można na terenie Placu Zebrań Ludowych. Postój taxi będzie przy ul. 3 go Maja poniżej Dworca PKS.

W sobotę 31 października wprowadzony zostanie zakaz zatrzymywania się na ul. Dąbrowskiego oraz 3 Maja.

Cmentarz św. Franciszka

Dojazd do cmentarza Św. Franciszka na Siedlcach możliwy będzie od ul. Kartuskiej, od ul. Nowolipie do ul. Zielony Stok. Miejsca postojowe dla odwiedzających tę nekropolię wyznaczono na jezdni ul. Nowolipie, w relacji Schuberta – Kartuska.

Cmentarz św. Ignacego

Do cmentarza Św. Ignacego na Oruni dojechać będzie można jednokierunkowym wjazdem od ul. Trakt Św. Wojciecha przez most (na wysokości posesji nr 37). Wyjazd jednokierunkowym fragmentem ul. Brzegi (od mostu do ul. Cienistej).

Odcinek ul. Brzegi od ul. Podmiejskiej do mostu będzie wyłączony z ruchu. Miejsca postojowe wyznaczone zostaną na jednokierunkowym odcinku wzdłuż ul. Brzegi (ok. 80 miejsc parkingowych).

Ulica Stoczniowców będzie jednokierunkowa.

Cmentarz św. Jadwigi

Dojazd w rejon cmentarza Św. Jadwigi w Nowym Porcie możliwy będzie wyłącznie od strony ul. Marynarki Polskiej jednokierunkową ul. Wyzwolenia. Ulica Ks. Góreckiego zostanie wyłączona z ruchu ogólnego z wyjątkiem taxi z wjazdem od strony ul. Marynarki Polskiej przy Morskim Domu Kultury.

Miejsca postojowe wyznaczone będą na parkingu Morskiego Domu Kultury.

Cmentarz Sobieszewski

Nie przewidziano wprowadzenia zmian w organizacji ruchu.

Mieszkańców ul. Srebrniki i Łostowickiej oraz osoby prowadzące stałą działalność  zapraszamy do Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni po stosowne identyfikatory na wjazd w zamknięty dla ruchu ogólnego rejon cmentarzy. Wydawane one będą od 26 do 31 października (poniedziałek-czwartek) w godzinach od 07.00 do 15.00. Identyfikatory wydaje Dział Inżynierii Ruchu, ul. Wyspiańskiego 9A, pok. nr 133.

Gdański Zarząd Dróg i Zieleni zaplanował inne niż w dni powszednie cykle zmiany sygnalizacji świetlnej, mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa ruchu drogowego i przepustowości na newralgicznych skrzyżowaniach. W zależności od miejsca i potrzeb wydłużone bądź skrócone zostaną cykle sygnalizacji, pojawia się także komunikaty na tablicach stacjonarnych i mobilnych.

Ze względu na sytuację epidemiczną w celu uniknięcia tłoku na ciągach komunikacyjnych cmentarza zwracamy się z prośbą do osób odwiedzających nekropolię o korzystanie nie tylko z bramy głównej, ale także z wejść bocznych, znajdujących się jak najbliżej poszczególnych kwater. Wejście na Cmentarz Centralny Srebrzysko możliwe będzie bramą główną, jak również 14 wejściami. Na Cmentarzu Łostowickim otwartych będzie łącznie 11 bram. Przy bramach głównych oraz przy wejściach bocznych wyznaczone zostały parkingi dla rowerów.

Przypominamy jednocześnie, że w dniach od 29 października do 2 listopada włącznie wjazd na teren cmentarzy będzie zabroniony. Zakaz dotyczyć będzie także osób powyżej 65. roku życia oraz osób niepełnosprawnych ruchowo. W dniu 28 października wjazd na teren cmentarza będzie możliwy w godz. od 7:00 do 10:00, zaś w pozostałe dni zgodnie z regulaminem korzystania z cmentarzy komunalnych w Gdańsku.

Na terenie Miasta Gdańska znajduje się 9 cmentarzy komunalnych o łącznej powierzchni 97 ha. Największy z nich – cmentarz Łostowicki zajmuje powierzchnię 50 ha, zaś drugi co do wielkości cmentarz Centralny Srebrzysto 28 ha.

Według stanu wpisów do ksiąg cmentarnych liczba zmarłych pochowanych obecnie na gdańskich cmentarzach komunalnych wynosi blisko 220 000 osób w 124 000 grobów.

PARKINGI ROWEROWE

­-W tym roku przy wejściach na cmentarze znajdą się tymczasowe parkingi rowerowe. Skorzystajmy również z tej formy transportu – mówił prezydent Grzelak.

Przy Cmentarzu Łostowickim, Cmentarzu Centralnym Srebrzysko oraz Cmentarzu Oliwskim wyznaczone zostały specjalne parkingi dla rowerów (łącznie 9 parkingów). Zlokalizowane zostały:

Cmentarz Łostowicki: 2 parkingi rowerowe przy parkingu dla samochodów przy ul. Cedrowej, 1 parking rowerowy przy parkingu dla samochodów przy ul. Łostowickiej, 1 parking rowerowy przy skrzyżowaniu ul. Łostowickiej i al. Armii Krajowej, 1 parking rowerowy przy wejściu na cmentarz od al. Armii Krajowej.

Cmentarz Centralny „Srebrzysko”: 1 parking rowerowy przy bramie głównej, 1 parking rowerowy przy wejściu od ul. Srebrniki.

Cmentarz Oliwski: 1 parking rowerowy przy wejściu od ul. Czyżewskiego, 1 parking rowerowy przy wejściu od ul. Opackiej

ZMIANY W KURSOWANIU KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ W GDAŃSKU

Linie specjalne 63, 68, 608 i 627 kursujące do gdańskich cmentarzy oraz zwiększona częstotliwość kursów tramwajów linii 2,4,6,7 i autobusów 107,115,162,195 to niektóre udogodnienia, które będą dostępne już od najbliższego weekendu 24 i 25 października oraz przez tydzień poprzedzający dzień Wszystkich Świętych. Wszystko po to, by zachęcić mieszkanki i mieszkańców Gdańska do odwiedzenia grobów w dniach poprzedzających dzień Wszystkich Świętych.

- Stawiamy na znaną i sprawdzoną organizację ruchu komunikacji miejskiej, do której mieszkańcy przyzwyczajeni są przez lata. Ten rok jest wyjątkowy, z powodu pandemii i ogłoszonej czerwonej strefy w pojazdach może być zajęte tylko 30% wszystkich miejsc. Od 17 października w ruchu znajduje się historyczna liczba pojazdów w godzinach szczytu. Na trasę wyjeżdża 116 tramwajów i 243 autobusy. Nie chcemy dopuścić do kumulacji pasażerów 1 listopada, stąd już od soboty, 24 października zostanie jeszcze wzmocniona oferta komunikacji miejskiej. Zwiększona liczba kursów potrwa do 8 listopada. Co bardzo ważne, nie będzie możliwości zakupu biletów u kierowców i motorniczych. Prosimy o wcześniejsze zaopatrzenie się w bilety, a można to zrobić w kasach, biletomatach lub przez aplikację mobilną – powiedział podczas konferencji Sebastian Zomkowski, dyrektor ZTM. - Apelujemy do bieżącego sprawdzania informacji, sytuacja jest bardzo dynamiczna i Rząd w każdej chwili może wprowadzić nowe obostrzenia. Wszystkie szczegóły oferty komunikacji miejskiej na najbliższy czas znajdą państwo na stronie internetowej ZTM i gdansk.pl – dodał dyrektor Zomkowski.

Już w sobotę i niedzielę, 24 i 25 października będą kursować tramwaje i autobusy specjalnych linii cmentarnych 63, 68, 601, 608, 627.

W niedzielę, 25 października na wszystkich liniach, które obsługuje ZTM, będą obowiązywały sobotnie rozkłady jazdy. Oznacza to częstsze kursowanie autobusów i tramwajów. Na wszystkich dodatkowych liniach autobusowych i tramwajowych obowiązywać będzie taryfa jak na liniach zwykłych.

Warto przypomnieć, na cmentarz Łostowicki najłatwiej dojechać tramwajami. Dogodny dojazd do największej gdańskiej nekropolii zapewnią tramwaje linii 2, 6, 63 i 68 oraz w dni powszednie dodatkowo 4 i 7. Wszyscy, którzy wybiorą ten środek transportu powinni pamiętać, że do bramy głównej cmentarza najbliżej jest od przystanku tramwajowego „Wilanowska”, zlokalizowanym na skrzyżowaniu al. Havla i ul Łostowickiej. Kursowanie autobusów w ciągu ul. Łostowickiej będzie utrzymane.

Osoby chcące odwiedzić groby swoich bliskich powinny też rozważyć skorzystanie z pociągów SKM i POLREGIO. Mieszkańcy, na obszarze Gdańska mogą podróżować tymi środkami transportu na podstawie imiennego biletu okresowego ZTM załadowanego na spersonalizowanej Karcie Mieszkańca.

 

24-25 października (sobota-niedziela)

Autobusy

Na wszystkich liniach obowiązują sobotnie rozkłady jazdy

107 – w godz. 08:00-16:00 kursuje co około 45 minut,

115 – w godz. 08:00-16:00 kursuje co 10 minut,

162 – w godz. 08:00-16:00 kursuje co 10 minut,

195 – w godz. 08:00-16:00 kursuje co około 15 minut

Linie specjalne

601 - linia dodatkowa na trasie: Dworzec Główny – Kartuska – Cmentarz Łostowicki – w godz. 09:00-17:00 co 15 minut.

608 - linia dodatkowa okrężna na trasie Chełm Witosa - Cienista - Brzegi - Stoczniowców - Wronki - Chałubińskiego - Sikorskiego - Chełm Witosa – w godz. 08:00-16:00 co 15 minut.

627 - linia dodatkowa na trasie: Żabianka SKM – Pomorska – (dalej trasa jak linii 227) – Cmentarz Srebrzysko – Rakoczego – Cmentarz Łostowicki – Chełm Witosa - w godz. 09:00-17:00 co około 5 minut.

Tramwaje

Na wszystkich liniach obowiązują sobotnie rozkłady jazdy

3- nie funkcjonuje przez cały dzień, w zamian działa linia 63,

6- podwojenie częstotliwości kursowania w godz. 09:00-17:00

Linie specjalne

63 - linia dodatkowa przez cały dzień na trasie: Nowy Port Oliwska – Brzeźno – Opera – Dworzec Gł. – Chełm – Łostowice Świętokrzyska, a w godz. 08:30-17:00 co około 20 minut,

68 - linia dodatkowa na trasie: Stogi – Przeróbka - Śródmieście SKM – Chełm – Łostowice Świętokrzyska - w godz. 08:30-17:00 co około 20 minut.

 

26-30 października (poniedziałek-piątek)

Autobusy

115 – w godz. 08:00-14:00 kursuje co 10 minut,

162 – w godz. 08:00-14:00 kursuje co około 6-7 minut,

195 – w godz. 08:00-16:00 kursuje co 30 minut,

227 – w godz. 08:00-16:00 kursuje co około 8-10 minut.

Tramwaje

Wszystkie linie funkcjonują wg stałych powszednich rozkładów jazdy.

W niedzielę, 1 listopada:

W niedzielę, 01.11. obowiązują sobotnie rozkłady jazdy – na wszystkich liniach!

Kursowanie autobusów w ciągu ul. Łostowickiej będzie utrzymane.

Na wszystkich dodatkowych liniach autobusowych i tramwajowych obowiązywać będzie ta-ryfa, jak na liniach zwykłych.

Z uwagi na pandemię, kierowcy i motorniczowie nie sprzedają biletów (karnetów). Proszę zakupić bilety w automatach biletowych albo przez aplikacje mobilne.

Przypominamy o możliwości korzystania z pociągów SKM i PolRegio na obszarze Gdańska na podstawie imiennego biletu okresowego ZTM załadowanego na spersonalizowanej Karcie Mieszkańca.

 

31.10. i 01.11.2020 (sobota i niedziela)

Autobusy

Na wszystkich liniach obowiązują sobotnie rozkłady jazdy, ponadto:

107 - w godz. 08:00-16:00 kursuje co 45 minut,

111 -  w godz. 08:00-16:00 kursuje co 20 minut,

115 - w godz. 08:00-16:00 kursuje co 10 minut,

116 i 136 - w godz. 08:00-16:00 kursują co 30 minut,

117 – w kierunku Jelitkowa kursuje przez al. Grunwaldzką zamiast przez ul. Czyżewskiego, w kie-runku do Sopotu trasa bez zmian; zmiana ta dotyczy tylko dnia 01.11.2020!

120 - w godz. 08:00-16:00 kursuje co 20 minut,

122 - w godz. 08:00-16:00 kursuje co 30 minut,

157 - w godz. 08:00-16:00 kursuje co 30 minut,

162 - w godz. 08:00-16:00 kursuje co 20 minut,

175 - w godz. 08:00-16:00 kursuje co 10 minut,

210 - w godz. 08:00-16:00 kursuje co 30 minut,

227 -  w godz. 08:00-16:00 kursuje co około 8 minut,

262 - w godz. 08:00-16:00 kursuje co 20 minut,

601 - linia dodatkowa kursuje na trasie: Dworzec Główny – Kartuska – Cmentarz Łostowicki, w godz. 09:00-17:00, co około 10 minut,

608 - linia dodatkowa okólna kursuje na trasie: Chełm Witosa-Cienista-Brzegi-Stoczniowców-Wronki-Chałubińskiego-Sikorskiego-Chełm Witosa, w godz. 08:00-16:00, co  15 minut.

610 - linia dodatkowa kursuje na trasie: Wrzeszcz PKP – Żołnierzy Wyklętych – Cmentarz Sre-brzysko – Rakoczego – Cmentarz Łostowicki, w godz. 7:00-18:00, co około 4 minuty.

627 - linia dodatkowa kursuje na trasie: Żabianka SKM – Pomorska – (dalej jak 227) – Cm. Sre-brzysko – Rakoczego – Cm. Łostowicki – Chełm Witosa, w godz. 08:00-18:00, co około 8 minut,

Tramwaje

Na wszystkich liniach obowiązują sobotnie rozkłady jazdy, ponadto:

2 - w godz. ok. 09:00-17:00 kursuje co 10 minut,

3 – nie funkcjonuje przez cały dzień, w zamian funkcjonuje linia 63,

10 - w godz. ok. 09:00-17:00 kursuje co 10 minut,

12 - wydłużona trasa w godz. 09:00-17:00 do Jelitkowa: Jelitkowo – Oliwa – Wrzeszcz – Opera – Dw. Gł. – Siedlce – Lawendowe Wzgórze   

63 - linia dodatkowa kursuje przez cały dzień na trasie: Nowy Port Oliwska – Brzeźno – Opera – Dworzec Gł. – Chełm – Łostowice co około 20 minut, a w godz. 09:00-17:00 co około 10 minut,

66 - linia dodatkowa kursuje na trasie: Strzyża PKM – Opera – Dworzec Gł. – Chełm – Łostowice, tylko w godz. 09:00-17:00, co około 6-7 minut.

68 - linia dodatkowa kursuje na trasie: Stogi – Przeróbka – Chełm – Łostowice, tylko w godz. 09:00-17:00, co 10 minut.

 

02.11.2020 (poniedziałek)

Autobusy

115 - w godz. 08:00-14:00 kursuje co 10 minut,

162 - w godz. 08:00-14:00 kursuje co około 6-7 minut,

195 - w godz. 08:00-16:00 kursuje co 30 minut,

227 - w godz. 08:00-16:00 kursuje co około 6-7 minut.

Tramwaje

Wszystkie linie funkcjonują wg stałych powszednich rozkładów jazdy, ponadto:

6 - w godz. 08:00-14:00 - kursuje co 10 minut zamiast co 20 minut. Przypominamy, że w godzinach szczytu porannego i popołudniowego tramwaje tej linii kursują średnio co 6-7 minut. Dojazd do Cm. Łostowickiego (przystanek: „Wilanowska”) możliwy również tramwajami linii 2, 4 i 7.

 

07-08.11.2020 r. (sobota-niedziela)

W niedzielę, 08.11.2020 obowiązują sobotnie rozkłady jazdy – na wszystkich liniach!

  • Na wszystkich dodatkowych liniach autobusowych i tramwajowych obowiązywać będzie ta-ryfa, jak na liniach zwykłych.
  • Przypominamy o możliwości korzystania z pociągów SKM i PolRegio na obszarze Gdańska na podstawie imiennego biletu okresowego ZTM załadowanego na spersonalizowanej Karcie Mieszkańca

07-08.11.2020 r. (sobota-niedziela)

Autobusy

Na wszystkich liniach obowiązują sobotnie rozkłady jazdy, ponadto:

107 - w godz. 08:00-16:00 - kursuje co około 45 minut,

115 - w godz. 08:00-16:00 - kursuje co 10 minut,

162 - w godz. 08:00-16:00 - kursuje co 10 minut,

195 - w godz. 08:00-16:00 - kursuje co około 15 minut,

601 - linia dodatkowa kursuje na trasie: Dworzec Główny – Kartuska – Cmentarz Łostowicki, w godz. 09:00-17:00, co 15 minut.

608 - linia dodatkowa okólna kursuje na trasie: Chełm Witosa-Cienista-Brzegi-Stoczniowców-Wronki-Chałubińskiego-Sikorskiego-Chełm Witosa, w godz. 08:00-16:00, co 15 minut.

627 - linia dodatkowa na trasie: Żabianka SKM – Pomorska – (dalej trasą jak linia 227) – Cmentarz Srebrzysko – Rakoczego – Cmentarz Łostowicki – Chełm Witosa, w godz. 09:00-17:00, co około 5 minut.

Tramwaje

Na wszystkich liniach obowiązują sobotnie rozkłady jazdy.

3 - nie funkcjonuje przez cały dzień, w zamian funkcjonuje linia 63,

6 – podwojenie częstotliwości kursowania w godz. ramowych 09:00-17:00,

63 - linia dodatkowa kursuje przez cały dzień na trasie: Nowy Port Oliwska – Brzeźno – Opera – Dworzec Gł. – Chełm – Łostowice, a w godz. 08:30-17:00 co około 20 minut,

68 - linia dodatkowa kursuje w godz. 08:30-17:00 co około 20 minut na trasie: Stogi-Przeróbka-Śródmieście SKM-Chełm– Łostowice.

WARTO PAMIĘTAĆ

- Pamiętając o naszych najbliższych pamiętajmy też o środowisku naturalnym, starajmy się kupić jeden znicz i jedne kwiaty na jeden grób – mówił prezydent Grzelak

Obowiązująca na terenie Miasta Gdańska strefa czerwona wpływa na limity pasażerów w pojazdach komunikacji miejskiej. W autobusach i tramwajach może podróżować jednocześnie tyle osób, ile wynosi 30 % liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy czym zajęta może być jedynie połowa miejsc siedzących. W związku z tym nadal obowiązuje zakaz zajmowania oznaczonych miejsc siedzących. Obowiązkowe jest też zasłanianie nosa i ust.

Również na terenie cmentarzy obowiązuje nakaz zasłaniania nosa i ust, utrzymywania dystansu fizycznego oraz częstej dezynfekcji rąk.

Zalecamy również korzystanie z bocznych wejść na cmentarz.

GDAŃSK POMAGA SPRZĄTAĆ GROBY

Wystartowała inicjatywa wspierająca osoby 60+ lub z niepeł

źródło: UMG

KOMENTARZE

brak komentarzy

DODAJ KOMENTARZkod: unas