Radna o nowej sygnalizacji świetlnej Kielnieńska/Spacerowa

2014-01-07 15:39:29

Wielu z Państwa zwracało się do nas (bo nie tylko do mnie) o zainstalowanie tej sygnalizacji świetlnej, bo jest to bardzo niebezpiecznie miejsce dla pieszych. Również samochody skręcające do i z Wodnika często muszą wymusić pierwszeństwo, żeby w ogóle włączyć się do ruchu.

 

Tak więc, wspólnym staraniem, udało się znaleźć na te światła pieniądze i zostały one zrealizowane.

 

Uprzedzałam, że spowoduje to trochę większe korki samochodów (jak każde światła), niemniej te, które tam powstały po oddaniu sygnalizacji do użytku, przerosły moje złe oczekiwania. Niekiedy stałam w korku aż od połowy ul. Spacerowej! I to wcale nie w godzinach szczytu. Tak trudno dojechać do Osowy, a tu jeszcze taka barykada.

 

Zdenerwowana zwróciłam się z pretensją do ZDiZ, żeby usprawniło tam ruch i z pytaniem, czy wiedzą, co tam się dzieje? Przedstawiłam Państwa propozycje. Okazało się, że część z nich jest już zastosowana.

 

Mam nadzieję, że niedługo ZDiZ zrobi z Policją pomiary ruchu na tym skrzyżowaniu i skoryguje jeszcze funkcjonowanie tych świateł. Będę tego pilnowała.

 

Z poważaniem,

Małgorzata Chmiel, radna

www.malgorzatachmiel.pl

 

Jak informuje Tomasz Wawrzonek, kierownik działu Inżynierii Ruchu:

(...) sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu ulic Kielnieńskiej i Spacerowej w Gdańsku powstała zarówno w wyniku wielu monitów mieszkańców Osowy, jak również na podstawie analizy zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego, które w niewątpliwy sposób kwalifikowało to skrzyżowanie do podjęcia działań mających na celu poprawę sytuacji na nim. Zgodnie ze statystykami Policji w latach 2011- 2013 w przedmiotowej lokalizacji miało miejsce 17 zdarzeń drogowych, z czego trzy zostały zakwalifikowane jako wypadki, w których ranne zostały 3 osoby.(...)”

 

Urzędnicy zdają sobie sprawę z faktu, że dogodniejsze w tym miejscu byłoby rondo, jednak jak informuje Tomasz Wawrzonek, przebudowa taka byłaby bardzo kosztowna i w najbliższym czasie nie jest możliwa. Jednak rondo jest docelowo najlepszym rozwiązaniem na tym skrzyżowaniu. Sygnalizacja świetlna w tym miejscu to rozwiązanie przejściowe.

 

ZDiZ już zdecydowało o zmianach w działaniu sygnalizacji: „Po początkowym okresie obserwacji ruchu podjęliśmy decyzję o wprowadzeniu kilku korekt, które powinny pojawić się na początku stycznia.”

 

Tak więc wydłużeniu do godz. 14 ulegnie program, który daje największą przepustowość dla wlotu ulicy Kielnieńskiej od Barniewickiej (wcześniej działał on w godzinach 6 – 9).

 

Nie wykluczamy dodatkowych kilkusekundowych korekt w wyświetlaniu długości sygnału zielonego dla poszczególnych faz ruchu. Tym niemniej trzeba sobie zdawać sprawę, że sygnalizacja świetlna zawsze powoduje ograniczenie przepustowości dla pojazdów poruszających się drogą z pierwszeństwem. W sytuacjach, kiedy natężenie ruchu jest znacząco mniejsze niż przepustowość ciągu problem ten jest marginalny, jeżeli natomiast jest ono zbliżone do przepustowości lub ją przekracza trzeba liczyć się z tym, ze pewne utrudniania w ruchu nastąpią. Tym niemniej postaramy się, aby problemy te zminimalizować.”

 

Kierownik działu Inżynierii Ruchu zdecydowanie odrzuca propozycję wyłączenia sygnalizacji świetlnej w godzinach szczytu: „Proszę pamiętać, że godzina szczytu dla pojazdów pokrywa się ze szczytem przemieszczania się osób pieszo. To właśnie w tych godzinach jest największy ruch przez przejście na przystanek autobusowy. Dlatego też stoję na stanowisku, że poprawa sytuacji zmotoryzowanych uczestników ruchu nie może odbywać się kosztem tych niechronionych.”

 

Pismo kierownika działu Inżynierii Ruchu do Małgorzaty Chmiel, Radnej Miasta Gdańska poniżej.

 

 

 

ZARZĄD DRÓG I ZIELENI W GDAŃSKU

ZDiZ-ZI-2013-TW; Gdańsk, dnia 20 grudnia 2013 r.

Pani Małgorzata Chmiel Radna Miasta Gdańska

Szanowna Pani Radna w nawiązaniu do naszej rozmowy telefonicznej informuję, że sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu ulic Kielnieńskiej i Spacerowej w Gdańsku powstała zarówno w wyniku wielu monitów mieszkańców Osowy, jak również na podstawie analizy zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego, które w niewątpliwy sposób kwalifikowało to skrzyżowanie do podjęcia działań mających na celu poprawę sytuacji na nim. Zgodnie ze statystykami Policji w latach 2011-2013 w przedmiotowej lokalizacji miało miejsce 17 zdarzeń drogowych z czego trzy zostały zakwalifikowane jako wypadki w których ranne zostały 3 osoby. Pani Radna jako osoba od wielu lat bardzo zaangażowana w kwestie bezpieczeństwa ruchu drogowego w tym miejscu orientuje się, że z uwagi na sytuację terenowo - prawną (ograniczony teren będący w dyspozycji miasta) oraz kwestie związane z uzbrojeniem podziemnym przebudowa skrzyżowania np. na małe rondo byłaby bardzo kosztowna i w najbliższym czasie nie jest możliwa. Mimo, że docelowo ciągle to rozwiązanie jest preferowane jako optymalne dla skrzyżowania Kielnieńska - Spacerowa to zaistniała konieczność realizacji rozwiązania przejściowego w postaci sygnalizacji świetlnej. W bieżącym roku dzięki zaangażowaniu Radnych Miasta z okręgu obejmującego Osowę udało się uzyskać środki na jej budowę i została ona uruchomiona.

 

Postaram się w kilku zdaniach opisać zasadę pracy sygnalizacji. Sygnalizacja ta działa jako sygnalizacja, akomodacyjna, acykliczna, bazująca na układzie trójfazowym, trzyprogramowym. Pozwolę sobie w tym momencie w możliwe najprostszy sposób przetłumaczyć tą inżynieryjną nomenklaturę. Dla potrzeb funkcjonowania sygnalizacji przygotowano trzy programy. Pierwszy z nich pracuje w godzinach 6.00-9.00, drugi w godzinach 14.00-18.00, a trzeci w pozostałych porach doby. Sygnalizacja jest akomodacyjna, czyli poza układem podstawowym (FAZA 1 - sygnał zielony dla wlotu ul. Kielnieńskiej od Barniewickiej oraz dla relacji na wprost na wlocie ul. Spacerowej) pozostałe relacje na skrzyżowaniu są obsługiwane w momencie zgłoszenia zapotrzebowania przez uczestników ruchu za pomocą pętli indukcyjnych (pojazdy) lub detektorów przyciskowych (piesi). Jak wygląda klasyczny tryb pracy sygnalizacji? Bazowo wyświetlany jest sygnał zielony jak dla opisanej wyżej fazy 1. Zgłoszenie zapotrzebowania może nastąpić dla trzech grup uczestników ruchu: pojazdy skręcające w lewo z ul. Spacerowej w kierunku ul. Wodnika, piesi przechodzący przez ul. Spacerową, pojazdy wyjeżdżające z ul. Kielnieńskiej z kierunku ul. Wodnika. Jeżeli nastąpi detekcja dla którejkolwiek z tych relacji to następuje analiza sytuacji na ciągu głównym. W oparciu o informacje z detektorów ruchu sygnał zielony dla ciągu głównego jest wydłużany w zależności od potrzeb, aż do osiągnięcia tzw. czasu maksymalnego dla fazy. W zależności od programu (pory dnia) czas ten może wynosić od 41 (szczyt poranny) do 26 sekund (okres międzyszczytowy). Po zakończeniu fazy 1 następuje FAZA 2 - sygnał zielony dla obu relacji na wlocie ul. Spacerowej, a następnie FAZA 3 - sygnał zielony dla przejścia dla pieszych oraz/lub dla podporządkowanego wlotu ul. Kielnieńskiej. W zależności od programu i zgłoszonego zapotrzebowania faza 2 może ona trwać od 6 do 20 sekund, a faza 3 od 6 do 19 sekund. W przypadku jeżeli w fazie 3 nastąpi detekcja na przejściu dla pieszych ma ona stałą długość wynoszącą 16 sekund. Warto jeszcze wspomnieć, że jeżeli w fazie 2 (lewoskręt ze Spacerowej) następują rezerwy i nie jest ona w petni wykorzystana, to są one przenoszone na ciąg gtówny w kolejnym cyklu programowych co dodatkowo zwiększa jego przepustowość. Dodatkowo w szczycie popołudniowym zastosowano układ detekcji informujący o zapełnieniu lewoskrętu z ul. Spacerowej. W takim przypadku skróceniu ulega sygnał zielony na przeciwległym wlocie i wcześniej te lewoskręty mogą zjechać ze skrzyżowania. Rozwiązanie to ma na celu zminimalizowanie problemu z blokowaniem jazdy na wprost w kierunku ul. Barniewickiej.

 

Mam nadzieję, że możliwie prosto wytłumaczyłem zasady funkcjonowania sygnalizacji. Muszę jednocześnie nadmienić, że po początkowym okresie obserwacji ruchu podjęliśmy decyzję o wprowadzeniu kilku korekt, które powinny pojawić się na początku stycznia. Przede wszystkim Program nr 1, który daje największą przepustowość dla wlotu ul. Kielnieńskiej od Barniewickiej zostanie wydłużony z godziny 9.00 do godziny 14.00. Sytuacja na skrzyżowaniu będzie monitorowana również w styczniu, czyli okresie, gdy ruch drogowy staje się bardziej miarodajny po okresie świątecznym i nie wykluczamy dodatkowych kilkusekundowych korekt w wyświetlaniu długości sygnału zielonego dla poszczególnych faz ruchu. Tym niemniej trzeba sobie zdawać sprawę, że sygnalizacja świetlna zawsze powoduje ograniczenie przepustowości dla pojazdów poruszających się drogą z pierwszeństwem. W sytuacjach, kiedy natężenie ruchu jest znacząco mniejsze niż przepustowość ciągu problem ten jest marginalny, jeżeli natomiast jest ono zbliżone do przepustowości lub ją przekracza trzeba się liczyć z tym, że pewne utrudnienia w ruchu nastąpią. Tym niemniej postaramy się, aby problemy te zminimalizować.

 

Natomiast bardzo sceptycznie podchodziłbym do propozycji ewentualnego wyłączenia sygnalizacji w godzinie szczytu. Proszę pamiętać, że godzina szczytu dla pojazdów pokrywa się ze szczytem przemieszczania się osób pieszo. To właśnie w tych godzinach jest największy ruchu przez przejście na przystanek autobusowy. Dlatego też stoję na stanowisku, że poprawa sytuacji zmotoryzowanych uczestników ruchu nie może odbywać się kosztem tych niechronionych.

 

Kierownik działu Inżynierii Ruchu, mgr inż. Tomasz Wawrzonek

 

Siedziba: ul. Partyzantów 36, 80-254 Gdańsk tel.: 58 341 20 41, fax: 58 341 67 58, e-mail: info@zdiz.gda.pl; www.zdiz.gda.pl


 

'

KOMENTARZE

brak komentarzy

DODAJ KOMENTARZ



kod: unas