Radna o nowym POLOmarkecie

2014-01-24 09:34:33

Szanowni Państwo,

 

Pytaliście mnie Państwo o pogłoski ws. budowy następnego POLOmarketu w Osowej, koło ronda przy Castoramie. Zrobiłam więc rozpoznanie, zaniepokojona tym, że ta inwestycja pogorszy jeszcze bardziej (a już teraz są duże korki) możliwości dojazdu do Osowy.

 

Nie muszę Państwu podkreślać, że wszędzie tam, gdzie mogłam, byłam zła, że nikogo o tym nie powiadomiono i nic nie wiedzieliśmy.

 

Otóż rzeczywiście złożono wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy dla obiektu handlowo-usługowego na prywatnej działce(o której mówimy) w 2011 roku. Po długotrwałych uzupełnieniach i dyskusjach, decyzja ta została wydana w czerwcu 2013 roku.

 

Zezwala się w niej na zabudowę tylko części tej działki (z czego bardzo jest niezadowolony jej właściciel). Duża jej część (według załącznika graficznego) jest zarezerwowana pod planowany docelowy układ dróg (Nowa Kielnieńska).

 

Dopuszcza się max. wysokość obiektu 11 metrów, a minimalny % powierzchni biologicznie czynnej, czyli pod zieleń, to 25 % powierzchni części działki pod zabudowę. Inwestor musi wybudować też zbiornik chłonny.

Dopuszcza się etapową obsługę komunikacyjną inwestycji:

I etap - tymczasowy dojazd do obiektu należy wykonać korzystając z zachodniego wylotu ronda, czyli jadąc wlotem w kierunku ul. Sopockiej należy skręcić w prawo wzdłuż skraju lasu (wjazd strzałka nr 1).

Inwestor musi wykonać istniejący fragment ulicy do przekroju dwukierunkowego. No i oczywiście dalej ulicę wjazdową do swojego obiektu, łącznie z powiązaniem z ulicą Sopocką.

II etap - przejściowy dotyczy sytuacji, gdy nastąpi rozbudowa trasy Nowa Kielnieńska jako jednojezdniowa, dwukierunkowa ulica, powiązana z obecnym rondem (wjazd strzałka nr 2).

III etap - docelowy dojazd zrealizowany będzie zgodnie z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego poprzez budowę ul. Nowej Kielnieńskiej i nowej drogi dojazdowej obsługującej ten obiekt handlowy (wjazd strzałka nr 3).

 

Rezerwę terenu określono konsultując temat w Biurze Rozwoju Gdańska z planistami - nie ma więc obawy, że ten obiekt utrudni realizację Nowej Spacerowej (wielu z Państwa zgłaszało do mnie takie obawy).

 

Oczywiście miejsca parkingowe inwestor musi zabezpieczyć w ramach tej część swojego terenu, na której dopuszczona jest zabudowa.

 

Na podstawie tych wymogów spisanych w decyzji o warunkach zabudowy, sporządzana została dokumentacja projektowa i rozpoczęto starania o wydanie pozwolenia na budowę. A do tego konieczne jest uzgodnienie drogowe z ZdiZ.

 

I właśnie na tym etapie obecnie jesteśmy. Opracowano ”Koncepcję obsługi transportowej z prognozą ruchu i określeniem wpływu inwestycji na istniejący układ komunikacyjny”. Opracowanie to jest w trakcie oceny przez ZDiZ. W przypadku, gdy okaże się, że ten obiekt handlowy pogorszy przejezdność układu - a ja jestem pewna, że pogorszy! - inwestor będzie musiał wykonać dodatkowe inwestycje drogowe (art. 16 ustawy o drogach publicznych).

 

Przekazałam Państwu informacje, które udało mi się zebrać. Mam nadzieję, że odpowiedziałam na większość Państwa pytań.

 

Oczywiście wolałabym, żeby nie realizowano w tym miejscu obiektu handlowego, bo z pewnością nie poprawi on trudnej już sytuacji komunikacyjnej. Ale jest to grunt prywatny, a obok są obiekty handlowe, więc nie ma przyczyny, dla której można by prawnie odmówić wydania decyzji o warunkach zabudowy.

 

Miasto może tylko w maksymalnym stopniu wymusić na inwestorze takie rozwiązania, które by rekompensowały zwiększony ruch samochodów. Będę oczywiście naciskała na to w ZDiZ, ale Państwa też proszę o interwencje. Razem mamy większą siłę przebicia.

 

Z poważaniem,

Małgorzata Chmiel

www.malgorzatachmiel.pl

malgorzata.chmiel@radny.gdansk.pl

 

 

 

.

KOMENTARZE

brak komentarzy

DODAJ KOMENTARZ



kod: unas