"Pisanie to moja pasja" – spotkanie z Anną Czerwińską-Rydel

2014-02-07 15:16:28

Zaczęło się od Matyldy, potem był Szopen, Heweliusz, Fahrenheit, Korczak i inni. Te i wiele innych postaci opisała w swoich książkach Anna Czerwińska-Rydel

– pisarka, która mieszka w Osowej. Kocha czytać, pisać i z wami rozmawiać.

- Tak zaproszonego gościa przedstawiła Jolanta Zawada uczniom klas pierwszych Gimnazjum nr 33, którzy w bibliotece szkolnej spotkali się z autorką książek dla dzieci i młodzieży.

 

Młodzież miała niecodzienną okazję posłuchać osowskiej pisarki. Pani Ania skupiła się głównie na swoich powieściach biograficznych. W ciekawy sposób opowiadała dlaczego pisze o wielkich ludziach.

 

Zaczęła od serii książek dla dzieci o Matyldzie. Potem był rok 2010 – rok szopenowski i propozycja napisania książki o naszym kompozytorze. Ten temat był bliski pani Ani, która ma wykształcenie muzyczne. Ale pisanie książki biograficznej wymagało bardzo szerokiej wiedzy – nie tylko o bohaterze, ale również o życiu codziennym w czasach mu współczesnych. Podobnie było przy kolejnych książkach biograficznych, w których opisywała m.in. Marię Skłodowską-Curie, Jana Heweliusza, Daniela Gabriela Fahrenheita (bardzo zagadkową postać), Arthura Schopenhauera (najbardziej pesymistycznego filozofa), Janusza Korczaka czy Jana Czochralskiego. Ten ostatni szczególnie zaintrygował panią Anię – jest to postać nieznana w Polsce, ale poza granicami naszego kraju uważana za jednego z trzech największych polskich uczonych (obok Marii Skłodowskiej-Curie i Mikołaja Kopernika). W swojej książce wyjaśnia dlaczego człowiek ten jest tak znany na świecie. Pisanie każdej biografii było wielkim przeżyciem, z każdym bohaterem autorka „rozmawiała”, omawiając szczegóły książki. Zawsze jednak była to ciężka praca – pisarka musiała przeczytać mnóstwo książek o opisywanych ludziach i zgłębić dziedziny, którymi się zajmowali. Dzięki temu poznała bliżej mi.in. chemię, fizykę czy astronomię.

 

Pani Ania przedstawiła młodzieży także zawód pisarza, bo - jak podkreśliła – chociaż pisanie to jej wielka pasja, jest to również jej praca, z której się utrzymuje. Dodała również, że aby stworzyć książkę nie jest potrzebne natchnienie, tylko po prostu pisanie, czyli praca. Zatem jak w każdym zawodzie – aby był efekt, trzeba pracować.

 

Był również czas na pytania gimnazjalistów. Okazało się, że młodzież była bardzo zainteresowana zarówno osobą autorki, jak i samym pisaniem. Wśród zadanych pytań były m.in.:

Kiedy rozpoczęła Pani pisanie?

A.Cz.-R.: Pierwszą książkę napisałam w IV klasie szkoły podstawowej.

Jakie książki lubi Pani czytać?

A.Cz.-R.: Najbardziej lubię czytać kryminały.

Czy słucha Pani muzyki podczas pisania książek?

A.Cz.-R.: Nie - jak piszę, to poświęcam się tylko pisaniu, muzyka mnie rozprasza.

Która z Pani książek jest najlepsza?

A.Cz.-R.: Trudno jest mi to ocenić. Podobno najlepsza i najweselsza moja książka to biografia Aleksandra Fredry „Fotel czasu” – taka jest opinia czytelników.

 

Spotkanie przybliżyło młodym ludziom osobę Anny Czerwińskiej-Rydel i jej twórczość. Ciekawy sposób, w jaki autorka przedstawiła kilka swoich książek z pewnością zachęcił młodzież do przeczytania tych powieści, a może i innych.

 

KOMENTARZE

brak komentarzy

DODAJ KOMENTARZ



kod: unas