Akademia Stoczni w Gdańsku

2014-03-18 01:32:23

„Akademia Stoczni w Gdańsku”: Basil Kerski i Patrycja Medowska o Europejskim Centrum Solidarności

 

Już 24 marca o godz. 18.00 w Instytucie Kultury Miejskiej kolejne spotkanie z cyklu wykładów poświęconych ludziom, historii i architekturze Stoczni Gdańskiej - „Akademia Stoczni w Gdańsku”. O Europejskim Centrum Solidarności jako nowej przestrzeń publicznej w Gdańsku opowiedzą Basil Kerski – dyrektor ECS oraz Patrycja Medowska – zastępca dyrektora ECS.

 

Dotychczas realizowane formaty programowe, takie jak konferencje, debaty, projekty społeczno – kulturalne, spektakle teatralne, pokazy filmowe, czy wystawy czasowe - zyskają nową jakość. Otwarcie ECS – nowej przestrzeni publicznej w Gdańsku – planowane jest na 30 i 31 sierpnia 2014 r. Prowadzący wykład Basil Kerski, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności oraz Patrycja Medowska, zastępca dyrektora przedstawią główne założenia funkcjonowania instytucji w nowej siedzibie. 

 

Sercem budynku będzie wystawa stała, dedykowana historii ruchu Solidarność. Epilogiem narracji historycznej jest wystawa na temat idei solidarności, a także przestrzeń dla dzieci, w której poprzez zabawę uczyć będziemy współdziałania – mówi Basil Kerski, dyrektor ECS.

 

Europejskie Centrum Solidarności to nie tylko muzeum promujące wiedzę o Solidarności i opozycji antykomunistycznej w Polsce i Europie, ale także centrum dialogu o współczesnym świecie. ECS jest miejscem, w którym historia spotyka się z przyszłością. Ambicją założycieli jest stworzenie z ECS środkowoeuropejskiej agory, miejsca spotkań obywateli, którzy czują się odpowiedzialni za rozwój demokracji w Europie.

---

Data: 24 marca, godz. 18.00

Miejsce: Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40

Wstęp wolny

---

Basil Kerski – menadżer kultury, redaktor, politolog i eseista, od 2011 roku dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku. Studiował politologię i slawistykę na Wolnym Uniwersytecie w Berlinie. Od 1998 roku redaktor naczelny "Magazynu Polsko-Niemieckiego DIALOG". Pracował w berlińskim oddziale niemiecko-amerykańskiego Aspen Institute, w Instytucie Badawczym Niemieckiego Towarzystwa Polityki Zagranicznej, w Bundestagu oraz w Ośrodku Badań Społecznych w Berlinie (WZB). Członek polskiego PEN Clubu. Autor i redaktor wielu książek niemieckich, polskich i ukraińskich na tematy historyczne, polityczne i literackie.

 

Patrycja Medowska – ukończyła germanistykę na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 1994-2003 związana była z Polskim Radiem RDC w Warszawie, gdzie pracowała jako dziennikarka, wydawczyni i moderatorka programów informacyjno-publicystycznych. W Fundacji Konrada Adenauera w Polsce, od października 2003 roku, zajmowała się edukacją polityczną, organizowała konferencje, podróże studyjne, debaty publiczne i seminaria, była też odpowiedzialna za wizerunek medialny fundacji. W Europejskim Centrum Solidarności pracuje od marca 2008. Kieruje Wydziałem Kultury Obywatelskiej. Pełni funkcję zastępcy dyrektora.

Akademia Stoczni w Gdańsku to cykl spotkań poświęconych ludziom, historii i architekturze gdańskiej stoczni. Organizuje ją grupa Metropolitanka i Instytut Kultury Miejskiej. W trakcie odbywających się wykładów oraz spacerów po terenach postoczniowych, prelegenci i prelegentki opowiadają o powstaniu i roli przemysłu stoczniowego dla Pomorza i Trójmiasta, o technologii budowy jednostek pływających, porównają dawne i współczesne techniki budowy oraz prezentują działanie stoczniowych urządzeń. W drugiej edycji Akademii ważne miejsce zajmują inicjatywy kulturalne, artystyczne i społeczne związane z dziedzictwem dawnej Stoczni Gdańskiej.

 

W 2013 roku wzięli w niej udział m.in.: dr hab. inż. Marek Dzida, prof. nadzw. PG, dr hab. inż. arch. Piotr Lorens, prof. nadzw. PG, Aldona Dybuk – ówczesna rzeczniczka prasowa Stoczni Gdańsk S.A., Michał Szlaga – fotograf.

 

W 2014 roku organizowana jest druga edycja, w której wezmą udział m.in. Iwona Zając, Basil Kerski i Patrycja Medowska z Europejskiego Centrum Solidarności oraz Andrzej Truszkowski i Przemysław Kwapisz z Narodowego Muzeum Morskiego.

 

Harmonogram Akademii Stoczni w Gdańsku: luty – czerwiec 2014

 

·         24.03.2014 r., godz. 18:00 – 19:30, „Europejskie Centrum Solidarności. Nowa przestrzeń publiczna w Gdańsku”, Basil Kerski – dyrektor ECS oraz Patrycja Medowska - zastępca dyrektora ECS. Instytut Kultury Miejskiej.

·         28.04.2014 r., godz. 18:00 – 19:30, wykład Iwony Zając "Stocznia w eterze. Zobaczyć pracę na nowo". Instytut Kultury Miejskiej.

·         7.05. 2014 r., godz. 16:30 – 18:00, Centrum Techniki Okrętowej – przedstawienie stanowisk badawczych Ośrodka Hydromechaniki Okrętu. Liczba miejsc ograniczona do 30 osób. Zapisy. Centrum Techniki Okrętowej, ul. Szczecińska 65.

·         19.05.2014 r., godz. 18:00 – 19:30, "Tu Stocznia" - o stoczni od XIV wieku. Promocja książki. Wydawca: Fundacja Centrum Solidarności. Instytut Kultury Miejskiej.

·         16.06.2014 r., godz. 18:00-19:30, Statek-Muzeum s.s. Sołdek – eksponat Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, Andrzej Truszkowski i Przemysław Kwapisz (Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku). Instytut Kultury Miejskiej.

---

Kontakt do koordynatorki: Anna Miler, akademia.stoczni@ikm.gda.pl,

więcej informacji na stronie: http://metropolitanka.ikm.gda.pl/dzialania/akademia-stoczni/.

---

Organizator: Instytut Kultury Miejskiej, grupa społeczna Metropolitanka

Partner: Europejskie Centrum Solidarności

Współpraca: Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

Patronat medialny: Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Histmag.org, iBedeker.pl

Marta Bednarska - IKM

KOMENTARZE

brak komentarzy

DODAJ KOMENTARZ



kod: unas