PKM po pierwszym roku inwestycji

2014-05-11 13:16:31

30 kwietnia 2014 r. to dzień połowy okresu okresu realizacji inwestycji gdańskiej PKM'ki. Zakres wykonanych w tym czasie prac nieznacznie wyprzedza harmonogram i wynosi ok. 55 proc. Najbardziej zaawansowane są roboty ziemne – na poziomie 65 proc.), usunięcia tzw. kolizji sieciowych (60-80 proc.) oraz roboty mostowe (w zależności od obiektu – od 25 do 80 proc.). Gotowe są fundamenty wszystkich 8 przystanków PKM, a w ponad połowie z nich powstają już klatki schodowe prowadzące na perony. W rębiechowie rozpoczęto już montaż wiaty (zadaszenia).

 

Najważniejsze zdarzenia na budowie PKM po pierwszym roku inwestycji:

  • Ukończone są już konstrukcje 25 z 41 obiektów inżynieryjnych (wiadukty kolejowe, drogowe, kładki i przejścia dla pieszych, przepusty dla zwierząt). Większość z pozostałych 16 obiektów jest zaawansowana w ponad 50 procentach.
  • 950-metrowa estakada jest już gotowa w 80 procentach! Do 30 kwietnia 2014 r. zabetonowanych zostało 20 z 25 przęseł tego najdłuższego wiaduktu na całej trasie PKM.
  • Budynek Lokalnego Centrum Sterowania PKM został ukończony w stanie surowym (12.11.2013 r. zawieszono na nim tradycyjną wiechę). Obecnie trwa montaż stolarki okiennej i elewacji (to tu 1 maja 2014 r. odbył się Dzień Otwarty na budowie PKM).
  • Gotowy jest już prawie kilometrowy pas kolejowy wzdłuż ul. Słowackiego w Gdańsku, pomiędzy budowanym przystankiem PKM Matarnia i istniejącą bocznicą kolejową do lotniska, położony jeszcze w grudniu 2013 r. Prace torowe zostaną wznowione na przełomie maja i czerwca 2014 r. Na placu budowy przez okres zimowy wykonawca zgromadził zapas szyn i podkładów kolejowych wystarczających do położenia 11 km torowiska (dostawy wciąż trwają)
  • Wykonano odhumusowanie całej 18-kilometrowej trasy PKM, wyrównanie i stabilizacja terenu, wykonanie dużej części robót ziemnych. połowa trasy PKM jest już przygotowanych do układania torowiska.
  • Wyburzono (w okresie VI-VIII 2013) wszystkie pozostałości historycznych wiaduktów dawnej Kolei Kokoszkowskiej, w tym słynnego Mostku Weisera na gdańskiej Strzyży, któremu to wydarzeniu towarzyszyła inscenizacja historyczna. Przed wyburzeniem każdy z reliktów Kolei Kokoszkowskiej został zeskanowany specjalistycznym skanerem 3D, w celu zachowania go w formie cyfrowej dla przyszłych pokoleń. Podczas Dnia Otwartego na budowie PKM 1 maja 2014 r. po raz pierwszy zostały pokazane trójwymiarowe animacje przedstawiające 13 zburzonych w ubiegłym roku wiaduktów.

.

KOMENTARZE

brak komentarzy

DODAJ KOMENTARZ



kod: unas