Strict Standards: Redefining already defined constructor for class Object in /home/mer7/domains/osowa.info/public_html/cake/libs/object.php on line 54

Strict Standards: Non-static method Configure::getInstance() should not be called statically in /home/mer7/domains/osowa.info/public_html/cake/bootstrap.php on line 38
Osowa.info - portal mieszkańców Osowej

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Miś Wojtek

2014-05-31 23:35:34

             Bardzo niedawno obchodziliśmy 70 rocznicę Bitwy pod Monte Cassino. Większość z nas - ludzi dorosłych, ale również młodzieży, a nawet dzieci - posiada jakieś, chociażby bardzo szczątkowe  informacje na temat tego co tam, wtedy się wydarzyło. W Trójmieście, a dokładnie w Sopocie, o tym fakcie w jakiś sposób stale przypomina nam też ulica Bohaterów Monte Cassino. Dnia 18 maja mogliśmy też oglądać transmisję telewizyjną z centralnych uroczystości związanych z tym pamiętnym i bardzo ważnym dla nas Polaków wydarzeniem historycznym.

 

            Rocznica tego ważnego, historycznego wydarzenia stała się też okazją do przypomnienia, a dla zdecydowanej większości z nas pewnie poinformowania, o bardzo sympatycznej ciekawostce związanej z tym fragmentem naszej polskiej historii. Ową ciekawostką historyczną jest fakt czynnego udziału w działaniach wojennych prawdziwego syryjskiego niedźwiedzia brunatnego - Misia Wojtka, który był pełnoprawnym żołnierzem (pobierał żołd) 2 Korpusu Polskiego. Miś Wojtek był niezwykłym, polskim  żołnierzem. Zainteresowanych tą ciekawą historią i szczególną więzią, która wytworzyła się pomiędzy tym dzikim z natury zwierzęciem a polskimi żołnierzami, odsyłam do innych źródeł. Na początek może pod adres: www.miswojteksopot.org

 

            Dlaczego piszę o tym fakcie w gazecie U NAS? Powodem tej informacji  jest to, że nasza osowska społeczność ma swój sympatyczny udział w pewnym fragmencie obchodów 70 rocznicy Bitwy pod Monte Cassino. Szkoła Podstawowa nr 81 w Osowej, jako jedna z trzech szkół (Szkoła Podstawowa nr 8 w Sopocie i  Szkoła sobotnia języka polskiego w Crawley pod Londynem), wzięła udział w konkursie plastycznym zorganizowanym przez Fundację, która jako bezpośredni cel postawiła sobie wybudowanie pomnika Misia Wojtka w Sopocie przy ul. Bohaterów Monte Cassino. Konkurs plastyczny, którego organizacją zajęła się przede wszystkim p. Ania Langowska, poprzedzony był projekcją filmu o Bitwie pod Monte Cassino, jak również pogadankami dla dzieci o żołnierzach tej bitwy, a także o samym Misiu Wojtku. W konkursie wzięło udział ponad 500 dzieci, w większości z naszej, osowskiej szkoły. Przy tej okazji słowa podziękowania należ skierować też pod adresem nauczycieli, którzy w szczególny sposób zaangażowali się w to przedsięwzięcie.

 

            Ukoronowaniem tych działań był wernisaż  nagrodzonych prac i wręczenie nagród laureatom tego konkursu plastycznego. Wszystko to odbyło się 17 maja 2014 r. na zapleczu kościoła garnizonowego w Sopocie. Wśród laureatów były również dzieci z Osowej, mianowicie: Karolina Dróżdż, kl. III E, Małgorzata Lipińska, kl. V A oraz Amelia Biernacka, kl. I A.

 

            Wspomniany wernisaż i wręczenie nagród poprzedzone było uroczystą Mszą św., którą celebrował ks. Prałat, pułkownik Jan Wołyniec, proboszcz parafii św. Jerzego w Sopocie. Była to szczególna uroczystość oparta na poetyckiej relacji ilustrującej ostatnie chwile naszych żołnierzy tuż przed zdobyciem klasztoru Monte Cassino i zatknięciem biało-czerwonego sztandaru na jego gruzach. Poruszającej opowieści towarzyszyła piękna oprawa muzyczna w wykonaniu skrzypaczki i wokalistki Pani Katarzyny. Był to swoisty hołd złożony naszym bohaterom w 70-tą rocznice zwycięstwa pod Monte Cassino.  Na mszy oprócz parafian i zaproszonych gości obecny był również włodarz miasta Sopotu Pan Prezydent Jacek Karnowski.

 

            Tyle ogólnych informacji. Nieco więcej na temat wspomnianych uroczystości , a także wernisażu prac plastycznych w wykonaniu, także naszych, osowskich dzieci - pod wymienionym wyżej adresem.

                                                                                                         

Bogusław Borys

KOMENTARZE

brak komentarzy

DODAJ KOMENTARZkod: unas