Strict Standards: Redefining already defined constructor for class Object in /home/mer7/domains/osowa.info/public_html/cake/libs/object.php on line 54

Strict Standards: Non-static method Configure::getInstance() should not be called statically in /home/mer7/domains/osowa.info/public_html/cake/bootstrap.php on line 38
Osowa.info - portal mieszkańców Osowej

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Akademia Dawnego Gdańska o powojennej architekturze w Gdańsku

2014-11-02 16:16:05

Kolejny wykład z cyklu Akademii Dawnego Gdańska odbędzie się w środę, 5 listopada o godz. 18.00 w sieni IKM. Gościem wieczoru i prowadzącym spotkanie o powojennej architekturze w Gdańsku będzie dr Jacek Friedrich, który przybliży uczestnikom i uczestniczkom wykładu dylematy ówczesnych planistów i architektów, którzy decydowali o kształcie odbudowy naszego miasta.

W 1945 r. Gdańsk był spalonym widmem dawnego, pięknego miasta. Stawiano wiele pytań i podnoszono wiele dylematów, jak ma wyglądać odbudowa. Czy powrócić do poprzedniej architektury, czy stworzyć zupełnie nową tkankę miejską?

- Poglądy ujawniane w toku kilkuletniej dyskusji poprzedzającej odbudowę Gdańska bywały istotnie skrajnie. Idea rekonstrukcji zabytkowego centrum wedle historycznych wzorców zyskiwała coraz liczniejszych zwolenników, byli jednak i tacy, którzy postulowali odbudowę w formach nowoczesnych - opowiada Jacek Friedrich.

---

Jacek Friedrich – absolwent historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim, pracownik Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego, dyrektor Muzeum Miasta Gdyni. Jego zainteresowania badawcze obejmują m.in. dzieje architektury nowoczesnej ze szczególnym uwzględnieniem okresu po 1945 r. Jest autorem wielu tekstów naukowych i popularno- naukowych publikowanych w kraju i za granicą, w tym kilku książek, jak m.in.: Gdańskie zabytki architektury do końca XVIII wieku (1995) czy Gdańsk dla młodych podróżników (2005).

---

Akademia dawnego Gdańska

3.12.2014 godz. 18.00, dr Ewa Barylewska-Szymańska i Wojciech Szymański, „Architektura Wolnego Miasta Gdańska”

---

Koncepcja i koordynacja: Dominika Ikonnikow.

e-mail: akademiadawnegogdanska@ikm.gda.pl,
tel: 512 137 630


.

KOMENTARZE

brak komentarzy

DODAJ KOMENTARZkod: unas