GDY DIETA JEST WŁAŚCIWA, MEDYCYNA BYWA NIEPOTRZEBNA

2015-02-03 13:14:21

Z mgr Sandrą Kupc, dietetykiem medycznym rozmawia Marta Łuczkowska.

 

Jest Pani dietetykiem medycznym. Proszę przybliżyć to pojęcie.

Dietetyk medyczny nie tylko prowadzi dietoterapię nadwagi, otyłości i niedowagi u dzieci i dorosłych, ale jest także specjalistą w dziedzinie leczenia żywieniowego chorób dietozależych.

 

Które choroby są dietozależne?

Dietetyk medyczny pomoże w leczeniu:

- chorób metabolicznych (hiperholesterolemii, cukrzycy),

- chorób przewodu pokarmowego (kamicy żółciowej, refluksie, wrzodach żołądka i dwunastnicy, ch. jelit, wątroby, pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych, zaparciach i biegunkach),

- chorób układu moczowego (newydolności nerek, kamicy nerkowej, dny moczanowej),

- chorób układu krążenia (nadciśnienia tętniczego, miażdżycy, ch. niedokrwiennej serca, anemii),

- chorób tarczycy (niedoczynności, nadczynności tarczycy, Hashimoto),

- alergiach i nietolerancjach pokarmowych.

 

Czy dieta rzeczywiście może pomóc w leczeniu chorób i utrzymaniu zdrowia?

Oczywiście. Moje motto brzmi: Gdy dieta jest właściwa, medycyna bywa niepotrzebna. Od narodzin pokarm ma duży wpływ na prawidłowy rozwój fizyczny i umysłowy dziecka oraz buduje jego odporność. Na spotkaniach często rozmawiam z dziećmi, przekonując do próbowania nowych potraw, by rozszerzyć ich horyzonty żywieniowe. Pomogłam uroczej lecz bardzo przejętej swoim wyglądem nastolatce, która stopniowo popadała w anoreksję. Po kuracji lepsza koncentracja i pamięć pomogły jej poprawić oceny w szkole, polepszyła się kondycja jej włosów, skóry i paznokci, wróciła witalność i chęci do życia. Wiele kobiet cierpi na choroby tarczycy. Z dobrze raz skomponowaną dietą chudną i potrafią utrzymać swoją prawidłową masę ciała. Pewien czterdziestoletni mężczyza o imieniu Tomasz z nieprawidłowym lipidogramem (wysoki cholesterol LDL, podwyższone trójglicerydy) korzystał z rad wielu lekarzy. Jednak uparcie nie godził się na tabletki obniżające cholesterol. Umówił się na wywiad żywieniowy w moim gabinecie i po 3 miesiącach, gdyż tyle trwa czas terapeutyczny, powtórzył badania. Cholesterol z 340 mg/dl spadł na 170 mg/dl, wzrósł „dobry” cholesterol HDL, obniżył się „zły” LDL, a i TG mieściły się w normie. Pan Tomasz nie bierze tabletek na cholesterol, stosuje się do zasad żywienia, które poznał podczas indywidulanej kuracji, i cieszy się zdrowiem. Do zmian w odżywianiu najlepiej podejść RAZ, PORZĄDNIE I BEZ POWTÓREK!

 

Jakie jeszcze usługi – poza wyżej wymienionymi – oferuje firma Dietetyk Medyczny, w której Pani pracuje?

Oferujemy także współpracę placówkom szkolnym, przedszkolnym i żłobkom w zakresie układania jadłospisów. Oceniamy oraz planujemy menu dla firm cateringowych z całej Polski. Organizujemy wykłady żywieniowe dla firm i grup zorganizowanych. Możliwe są też konsultacje on-line.

 

Jak przygotować się do pierwszej wizyty?

Pierwsza wizyta w gabinecie trwa 45-90 minut. Dietetyk przeprowadzi wywiad medyczny, do którego pomocne są aktualne wyniki badań krwi (podstawowa morfologia, cały profil lipidowy, stężenie glukozy we krwi, przy chorobach tarczycy – poziom hormonów TSH). Wywiad żywieniowy dotyczy sposobu odżywiania, nawyków żywieniowych, wykrytych alergii pokarmowych. Przed spotkaniem najlepiej przypomnieć sobie potrawy, które były spożywane przez ostatnie 3 dni (nie zapominając o napojach, podjadaniu, godzinach posiłków).

 

Jak można najszybciej umówić się na wizytę?

Najlepiej zadzwonić pod nr tel. 666 105 056 i umówić się na wizytę z dietetykiem. Gabinet mieści się w Centrum Rekreacji Studio nr 1, przy ul. Biwakowej 3 (pod budynkiem Ośrodka Zdrowia – Osowa). Więcej formacji można znaleźć na stronie www.dietetykmedyczny.pl

Zapraszam!

.

KOMENTARZE

brak komentarzy

DODAJ KOMENTARZ



kod: unas