KIM BYLI ŻOŁNIERZE WYKLĘCI?

2015-03-02 09:15:11

1 marca to Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – polskie święto państwowe obchodzone corocznie, poświęcone żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Ustanowione zostało niedawno, bo 3 lutego 2011 roku. Tegoroczny termin jest okazją do przypomnienia młodzieży – a często przedstawienia po raz pierwszy – części naszej historii związanej z tym tematem.

 

Z takiej okazji skorzystali uczniowie ZSO nr 2 – zarówno gimnazjaliści jaki i licealiści. 27 lutego w bibliotece szkolnej gościli panią Ewę Rudnicką z Instytutu Pamięci Narodowej, która poprowadziła wykład o Armii Krajowej i powojennych losach żołnierzy wyklętych. Pani Ewa przeprowadziła młodych słuchaczy przez czasy II wojny światowej i wyjaśniła, jak powstawało antykomunistyczne podziemie niepodległościowe. Działało ono na terenie naszego kraju długo po zakończeniu wojny, a wśród osób należących niego byli nie tylko wojskowi, ale także cywile, np. łączniczki czy lekarze. Szacuje się, że było to 120-180 tysięcy osób. Sprzeciwiały się one komunizmowi i rządom ZSRR w Polsce – prowadziły wiele akcji narażając życie nie tylko własne, ale często również przyjaciół, znajomych, rodziny. Władze PRL ustawicznie tępiły żołnierzy wyklętych. Nawet po śmierci Stalina w okresie tzw. odwilży nadal tropiono, więziono i mordowano tych, którzy działali lub mieli kontakt z podziemiem niepodległościowym. Wszelkie powiązania z działalnością antysowiecką groziły osadzeniem, torturami czy śmiercią, zatem żołnierze wyklęci zmuszeni byli ukrywać się prze długie lata aż do zmian ustrojowych w Polsce. Jednak Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzimy dopiero od pięciu lat.

 

Niewątpliwie lekcje historii tego typu są niezwykle ważne – młodzież dowiaduje się rzeczy, których nie uczyli się w szkole ich rodzice. A to przecież młodzi będą podtrzymywać pamięć o latach minionych – muszą zatem wiedzieć np. kim byli żołnierze wyklęci.

KOMENTARZE

brak komentarzy

DODAJ KOMENTARZ



kod: unas