Wnioski do 3. edycji Budżetu Obywatelskiego

2015-05-26 12:36:21

Od 1 czerwca gdańszczanie mogą składać wnioski do 3. edycji Budżetu Obywatelskiego w Gdańsku. Mieszkańcy sami zdecydują, na jakie inicjatywy wydać 11 milionów złotych. Będzie to edycja szczególna, bo przeprowadzona na zmienionych zasadach, które wypracował szeroki zespół złożony z radnych miejskich, dzielnicowych i przedstawicieli organizacji pozarządowych.

Budżet Obywatelski, nazywany również Budżetem Partycypacyjnym, to proces decyzyjny, w ramach którego mieszkańcy miasta tworzą budżet swojego miasta, a tym samym współdecydują o wydawaniu publicznych pieniędzy na wybrane przez siebie inwestycje. To także możliwość lepszego poznania zasad funkcjonowania lokalnego samorządu, okazja do poznania się z sąsiadami i wspólnego działania na rzecz dzielnicy lub miasta.

3. edycja BO 2016

W styczniu 2015 r. prezydent Paweł Adamowicz powołał Zespół ds. Budżetu Obywatelskiego, którego zadaniem było wypracowanie rekomendacji do trzeciej edycji BO. W skład zespołu wchodzili radni miejscy, przedstawiciele organizacji pozarządowych, rad dzielnic oraz kontrkandydaci prezydenta w wyborach samorządowych w 2014 roku.

Dzięki pracom zespołu uwzględniono uwagi mieszkańców dotyczące regulaminu, w tym najważniejsze postulaty, czyli podział środków budżetu obywatelskiego na dzielnice a nie okręgi konsultacyjne oraz wyłączenie remontów budynków placówek oświatowych i budynków miejskich, w których prowadzona jest działalność komercyjna.

Czas trwania projektu: 1 czerwca – 30 września 2015 r.
Kwota – 11 mln zł

W tym:
8,8 mln na projekty dzielnicowe
2,2 mln na projekty ogólnomiejskie

Zakres projektów: wszystkie propozycje mieszczące się w zadaniach własnych gminy, z wyłączeniem remontów placówek oświatowych i budynków miejskich, w których prowadzona jest działalność komercyjna.

W ramach promocji BO2016 do skrzynek pocztowych gospodarstw domowych na terenie Gdańska przekazywane są obecnie informatory o budżecie obywatelskim.
Powstał też film o zrealizowanych w ramach BO inwestycjach, którego emisja planowana jest w TVP3 Gdańsk i w mediach społecznościowych.
Ogłoszony został także konkurs dla organizacji pozarządowych na organizację spotkań z mieszkańcami w celu promocji idei BO oraz wspólnej dyskusji nad problemami dzielnic oraz zgłoszonymi projektami (spotkania odbędą się na etapie składania wniosków i głosowania).

Od 1 do 22 czerwca gdańszczanie mogą składać wnioski do Budżetu Obywatelskiego 2016. Pomysł na projekt może zgłosić każdy mieszkaniec Gdańska (zameldowany na pobyt stały lub czasowy), który przed 1 czerwca tego roku ukończy 16 lat i uda mu się zebrać co najmniej 15 podpisów poparcia dla swojej inicjatywy. Wnioski będą składane drogą internetową.

Głosowanie ruszy 14 września i potrwa dwa tygodnie.

Każdy głosujący będzie mógł oddać maksymalnie 5 głosów na projekty dzielnicowe i 1 głos na projekt ogólnomiejski.

Zrealizowane zostaną te inicjatywy, które uzyskają największą liczbę głosów.

Harmonogram BO 2016 i więcej informacji: http://www.gdansk.pl/nasze-miasto,512,37432.html

Dariusz Wołodźko

KOMENTARZE

brak komentarzy

DODAJ KOMENTARZ



kod: unas