Strict Standards: Redefining already defined constructor for class Object in /home/mer7/domains/osowa.info/public_html/cake/libs/object.php on line 54

Strict Standards: Non-static method Configure::getInstance() should not be called statically in /home/mer7/domains/osowa.info/public_html/cake/bootstrap.php on line 38
Osowa.info - portal mieszkańców Osowej

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wykład o Wielkiej Synagodze w Gdańsku

2016-02-02 00:28:45

O Wielkiej Synagodze w Gdańsku podczas wykładu z cyklu „Architektura Gdańska”

 

Wielka Synagoga zniknęła z panoramy Gdańska w 1939 roku, jednak dziś – dzięki inicjatywie Mieczysława Abramowicza – można dostrzec jej fundamenty wytyczone kamienną linią u zbiegu ulic Ogarnej i Bogusławskiego. O nieistniejącym budynku, jego architekturze i historii podczas wykładu „Wielka Synagoga w Gdańsku z perspektywy globalnej historii sztuki” opowie dr Jacek Bielak z Uniwersytetu Gdańskiego. Spotkanie odbędzie się 6 lutego o godz. 12.00 w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego przy ul. Bielańska 5.

 

- Paradoksalnie nieistniejący obecnie budynek Wielkiej Synagogi zbudowany w końcu XIX wieku i egzystujący w krajobrazie miejskim Gdańska w postaci materialnej jedynie do 1939 roku, stał się ważnym elementem tożsamości miasta. Rozpatrywanie specyficznej obecności „nieobecnego” stanowić będzie kanwę wykładu – zapowiada Jacek Bielak.

 

Celem wykładu będzie ukazanie niezwykłości pomysłu na gdańską synagogę na tle wielu innych koncepcji synagog miejskich.

 

- Nie chodzi tylko o synagogi budowane w Cesarstwie Niemieckim i ich tragiczny los w okresie nazistowskim. Problem budowy Wielkiej Synagogi w Gdańsku trzeba bowiem widzieć w skali globalnej komunikacji, nie stroniąc od metod, które przybrały w ostatnich latach miano „globalnej historii sztuki”. Perspektywa ta inaczej akcentuje niuanse oraz szerzej kontekstualizuje obiekty lokalnej architektury – dodaje Bielak.

---

Wielka Synagoga w Gdańsku z perspektywy globalnej historii sztuki / dr Jacek Bielak

Data: 6 lutego, godz. 12.00 – 14.00

Miejsce: Instytut Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego, ul. Bielańska 5, 80-952 Gdańsk (na tyłach Ratusza Staromiejskiego przy ul. Korzennej), sala im. prof. Konstantego Kalinowskiego, I piętro

Organizatorzy: Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku i Instytut Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego

Kurator cyklu: Hubert Bilewicz, adiunkt w Instytucie Historii Sztuki UG

 

HARMONOGRAM WYKŁADÓW:

6 lutego - Wielka Synagoga w Gdańsku z perspektywy globalnej historii sztuki / dr Jacek Bielak

5 marca - Dawne schronisko młodzieżowe na Biskupiej Górce – architektura w służbie tworzenia mitu odwiecznej niemieckości Gdańska / mgr Anna Perz (UG)

9 kwietnia - Gdańska architektura willowa XIX-XX w. / prof. Jakub Szczepański (Politechnika Gdańska)

7 maja - Gotycki kościół św. Piotra i Pawła z gdańskiego Przedmieścia w ikonografii na przestrzeni wieków/ dr Arkadiusz Staniszewski (ASP w Gdańsku)

---

Jacek Bielak, historyk sztuki i tłumacz. Studiował historię sztuki i filologię klasyczną na UAM w Poznaniu. Doktorat z zakresu rzemiosła gdańskiego uzyskał w Instytucie Historii UG (2008). Od 2009 r. jest adiunktem w Zakładzie Historii Sztuki Nowożytnej Instytutu Historii Sztuki UG. Interesuje się sztuką Prus w kontekście interpretacji historii w sztukach plastycznych - zwłaszcza w architekturze – oraz problematyką polsko-niemieckiej pamięci historycznej. Najnowsze zainteresowania kieruje stopniowo ku procesom modernizacji miast europejskich. Od 2011 roku angażuje się w badania nad kulturą Italii.

Marta Bednarska IKM

KOMENTARZE

brak komentarzy

DODAJ KOMENTARZkod: unas