Strict Standards: Non-static method Configure::getInstance() should not be called statically in /home/mer7/domains/osowa.info/public_html/cake/bootstrap.php on line 38
Osowa.info - portal mieszkańców Osowej

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Spotkanie Rady Programowej Gdańskiej Akademii Dojrzałości

2016-02-15 15:19:17

3 lutego 2016 w gościnnym gabinecie Dyrekcji ZSO nr 2 odbyło się spotkanie Rady Programowej Gdańskiej Akademii Dojrzałości. Miało ono charakter podsumowujący ostatnie pół roku działania inicjatywy. Dotychczasowy Przewodniczący Rady pan Maciej Przybylski po rocznej kadencji, ustąpił ze stanowiska. Na swoje miejsce zarekomendował Jolantę Muchę - nauczycielkę Szkoły Podstawowej nr 81 w Osowej, która od lat efektywnie angażuje się w organizację i prowadzenie zajęć senioralnych i międzypokoleniowych w Gdańskiej Akademii Dojrzałości. Propozycja została przyjęta przez aklamację. Uczestnicy dziękowali Maciejowi Przybylskiemu za dotychczasowe zaangażowanie i z wdzięcznością przyjęli jego deklarację o dalszej współpracy z Radą. Na spotkaniu przedstawiano również pomysły i plany działań na najbliższy rok. Będą one zmierzać do kontynuowania i rozwijania inicjatyw, przedstawionych w poniższej informacji.

INFORMACJA O DZIAŁANIACH SENIORALNYCH I MIĘDZYPOKOLENIOWYCH FUNDACJI WIEM I UMIEM

Od 2012 roku we współpracy z Radą Dzielnicy Osowa i dwoma osowskimi szkołami, Fundacja WIEM I UMIEM organizuje zajęcia dla osób starszych a także spotkania międzypokoleniowe. Inicjatywa nazwana została Gdańską Akademią Dojrzałości, gdyż jest to miejsce, gdzie pokolenia się integrują i razem wspierają w rozwoju - uczą się od siebie nawzajem DOJRZAŁOŚCI.

Działania o zasięgu dzielnicowym

W tej chwili łącznie prawie 200 seniorów (frekwencja na spotkaniach waha się od 70 do 150 osób) spotyka się co dwa tygodnie w soboty w osowskim gimnazjum. W czasie sobót odbywają się:

- wykłady z zakresu wiedzy teoretycznej i praktycznej (od nauk ścisłych po psychologię, medycynę, kulturoznawstwo czy religioznawstwo) (ok. 100 godzin wykładowych rocznie);

- warsztaty w małych grupach, rozwijających pasje artystyczne, edukacyjne, naukowe i inne (200 godzin warsztatowych rocznie)

- spotkania o charakterze poradniczym, na których uczestnicy zyskują praktyczną wiedzę z zakresu ekonomii, zdrowia, urody, opieki nad zwierzętami, ogrodnictwa, bezpieczeństwa itp. (50 rocznie)

W czasie każdego spotkania uczestnicy otrzymują napoje ciepłe i zimne a także poczęstunek (kanapki, słodycze).

Oprócz zajęć sobotnich seniorzy w ciagu tygodnia pracują w wyspecjalizowanych grupach samokształceniowych:

- 3 grupy języka angielskiego (ponad 24 osób)

- 2 grupy nauki obsługi komputera (20)

- grupy fitness i gimnastyki (30)

Ponadto przy Gdańskiej Akademii Dojrzałości działa:

- kółko brydżowe (20)

- zespół wokalny (12)

Prace organizacyjnie wspiera 30 młodych wolontariuszy (licealiści, gimnazjaliści i uczniowie szkoły podstawowej). Zajęcia warsztatowe prowadzi 12 trenerów zaś wykłady realizują zaproszeni goście, wśród których znaleźli się do tej pory między innymi: Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, biskup Wiesław Szlachetka, Przewodniczący Gdańskiej Niezależnej Gminy Wyznania Mojżeszowego Jakub Szadaj, wiceprezydent Gdańska Piotr Kowalczuk, rektor Politechniki Gdańskiej prof. Henryk Krawczyk, rektor Gdańskiego Seminarium Duchownego Jacek Szamocki, prof. Andrzej Januszajtis, pisarz Andrzej Perepeczko, redaktor naczelny Radia Plus Gdańsk oraz pisarz Adam Hlebowicz i wielu, wielu innych.

Organizowane są również dla uczestników wycieczki, bale, imprezy artystyczne i integracyjne (minimum 4 inicjatywy rocznie).

Działania dla mieszkańców Gdańska

Inicjatywa jest życzliwie przyjmowana w dzielnicy Osowa, ale też spotyka się z coraz cieplejszym uznaniem szerzej w Gdańsku. Od trzech lat włączamy się w organizację Gdańskich Dni Seniora, współpracujemy z Pełnomocnikiem Prezydenta ds Seniorów, zamieszczamy informacje na gdańskiej stronie internetowej itd. Zaangażowanie w inicjatywy gdańskie zaowocowało wręczeniem Renacie i Grzegorzowi Grochowskim medalu Prezydenta Miasta Gdańska a także powołaniem dr hab. Grzegorza Grochowskiego do Rady ds Seniorów przy Prezydencie Miasta Gdańska.

Inicjatywy ogólnopolskie

Realizowane są również projekty na skalę ogólnopolską. Do tej pory stworzyliśmy jedną publikację poradniczą, dwa audiobooki (min. z udziałem Artura Barcisia i Marty Klubowicz a także samych seniorów jako lektorów-amatorów), nagraliśmy płytę muzyczną z przebojami starszego pokolenia HITY PRZEZ POKOLENIA, śpiewanymi przez młodzież. Przeprowadziliśmy kilka konkursów plastycznych - gdańskich i ogólnopolskich, wydając publikacje albumowe. Łącznie wydaliśmy ok. 10 tysięcy egzemplarzy różnorakich publikacji skierowanych do seniorów w całej Polsce.

Aktywność w internecie

Stworzyliśmy największą w Polsce bazę teleadresową zawierającą dane na temat organizacji senioralnych. Przeprowadziliśmy akcję obywatelską DZIELNICA OCZAMI SENIORÓW w wyniku której powstał raport na temat funkcjonowania osób w wieku dojrzałym w obrębie lokalnej społeczności. Prowadzimy na facebooku stronę, poświęconą integracji pokoleń poprzez kulturę www.facebook.pl/pokoleniarazem (ok. 10 tysięcy odwiedzin, ponad tysiąc sto "polubień"). Naszą stronę www.wiemiumiem.pl każdego miesiąca odwiedza około 1000 unikalnych użytkowników. Prezentowane tam materiały są bezpłatnie dostępne jako narzędzia rozwoju osób w wieku dojrzałym i nie tylko.

Wszystkim naszym przedsięwzięciom towarzyszy kluczowa idea: Osób w wieku starszym nie traktujemy jako jakiejś "grupy specjalnej troski", lecz nieustannie prowokujemy sytuacje w których pokolenia się "mieszają". Kierujemy do seniorów przekaz, że są szanowaną i nieizolowaną grupą społeczną, potrzebną młodzieży i lokalnej społeczności. Prawdopodobnie to właśnie odróżnia nas od innych podobnych przedsięwzięć.

 

Grzegorz Grochowski

 

 

.

KOMENTARZE

brak komentarzy

DODAJ KOMENTARZkod: unas