Siesta Festival już od 22 kwietnia

2016-03-19 23:51:47

Znamy termin szóstej edycji Siesta Festival 2016.

Najbliższa edycja Siesta Festival  odbędzie się w dniach 22-24 kwietnia 2016

Koncerty tradycyjnie odbywać się będą w Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance i w Klubie Parlament oczywiście w zaprzyjaźnionym z festiwalem, jedynym w swoim rodzaju uroczym i pięknym Gdańsk

Podczas Siesta Festival 2016 nie zabraknie również tak lubianych i wyczekiwanych kameralnych Nocy Fado i występów wspaniałych artystów z kręgu world music.

 

PROGRAM SIESTA FESTIVAL

 

22 kwietnia 2016 r. w Filharmonii Bałtyckiej o godz.17:00.

Mirek Lura to bodajże jedna z najbardziej siestowych artystek z tych siestowych naprawdę.

Urodziła się w Portugalii, a jej rodzice przyjechali tam z tak lubianych przez nas najbardziej rozśpiewanych, najbardziej zielonych wysp na świecie.

Studiowała i trenowała pływanie kiedy siedemnastoletnią wtedy dziewczynę Juka poprosił o zaśpiewanie w duecie i śpiewanie chórków na jego płycie. Od tego czasu śpiewa, nagrywa i występuje na całym świecie.

Śpiewała m.in. z takimi siestowymi wykonawcami jak Cesaria Evora, Tito Paris, Bonga czy Paulo Flores - z jednym oczywistym wyjątkiem wszyscy oni gościli na Siesta Festival w poprzednich latach.

Zaśpiewała w filmie Fados Carlosa Saury, a przecież autor muzyki do jego filmów Siesta jest również tegoroczną gwiazdą naszego festiwalu.

Po raz pierwszy polska publiczność usłyszała jej głos w radiowej Trójce, w audycji
(a jakże) Siesta.

W październiku zeszłego roku świat ujrzała jej kolejna urocza, pełna pięknych nut płyta.

Maria de Lures Pina Assunçäo, czyli oczywiście LURA na festiwalu będzie po raz drugi. Poprzednio publiczność spierała się czy najlepszy był żywiołowy, taneczny koncert Lury czy też pełen dramatyzmu, wystudiowany, perfekcyjny występ Melody Gardot - już nie możemy doczekać się tegorocznej wizyty Artystki i kolejnego spotkania z przemiłą przyjaciółką.

Artystka po raz pierwszy w Polsce przedstawi materiał ze swojej najnowszej, niedawno wydanej i świetnie przyjętej płyty.

 

22 kwietnia, godzina 20:00, Filharmonia Bałtycka, Gdańsk

To Tomatito  - największa gwiazda flamenco otworzy Siesta Festival 2016

Flamenco to Carlos Saura i jego niezapomniany film o tym właśnie tytule. Flamenco to temat, do którego Saura wrócił po latach i zrobił jeszcze jeden film. Flamenco to nieodżałowany Paco de Lucia. Flamenco to również już w największej orkiestrze świata, wielki Camaron de la Isla - bodajże najwybitniejszy śpiewak flamenco wszechczasów. A łączy ich wszystkich Jose Fernandez Torrez lepiej znany jako Tomatito - i to właśnie Tomatito jest kolejną ogłaszaną przez nas gwiazdą Siesta Festival 2016! Współtowarzysz muzycznych przedsięwzięć m.in. Paco de Lucia, Michela Camilo, Georga Bensona, Omara Farouka, Nenen Cherry, Pansequito, Romeo Santosa, Eltona Johna, Franka Sinatry. Autor muzyki filmowej do Flamenco, Vengo, Adwokata Diabła… Pięciokrotny zdobywca Grammy, ale i Prix Cesar i in. Autor dziesięciu własnych płyt i kolejnej dziesiątki nagranych wspólnie  z innymi wielkimi świata muzyki…

Szanowni Melomani!

Z radością już teraz zapraszamy na koncert genialnego Tomatito, który wprowadzając nas w świat flamenco.

 

 

23 kwietnia 2016, godz. 18,  w Filharmonii Bałtyckiej będziemy mieli szansę po raz pierwszy w Polsce gościć ELIDĘ ALMEIDA!

 

Mirek Elida Almeida pochodzi z wyspy Santiago, lecz wychowała na Maio. Jej ojciec zmarł, gdy była dzieckiem, próbowała pomagać matce, która miała mały uliczny kiosk, bardzo szybko sama została matką, musiała zająć się dzieckiem i swoimi młodszymi braćmi. Te wczesne życiowe zakręty stały się inspiracją dla jej pierwszych piosenek zebranych na debiutanckiej płycie o znamiennym tytule „Chwile szczęścia, chwile goryczy”. Dojrzała twórczość, ale i młodzieńczy czar zaledwie dwudziestojednoletniej artystki zafascynowały legendarnego producenta Cesarii, Jose da Silvy. Dziś to jedna z najciekawszych artystek Luzofonii, o silnej pozycji wśród artystów z Wysp. Na ostatniej płycie Lury pojawił się kapitalny duet obu wokalistek, „Nhu Santiago”.

Miniony rok w tej szczęśliwie kołyszącej muzyce należał do młodej Elidy Almeidy. Z radością prezentujemy ją w Polsce po raz pierwszy.

 

 

 24 kwietnia 2016, Filharmonia Bałtycka, Gdańsk g. 19:00

Mirek Po raz pierwszy wystąpi w Polsce legenda World Music  Anoushka Shankar!

Występowała z filharmonikami berlińskimi, nowojorskimi, z LA, Bonn, Lipska. Była czterokrotnie nominowana do nagrody Grammy. Zdobyła mnóstwo nagród, wyróżnień, rzesze wielbicieli. Aż trudno uwierzyć, że po raz pierwszy w naszym kraju pojawi się legenda współczesnej muzyki świata, bez wątpienia najsłynniejsza dziś  artystka Indii, Anoushka Shankar.

Anoushka pod skrzydłami swego ojca Ravi’ego Shankar, guru muzyki hinduskiej zaczęła studiować sitar w wieku dziewięciu lat. Cztery lata później zadebiutowała na scenie i od tamtej pory odwiedziła wszystkie najsłynniejsze sceny świata, w tym kilkunastokrotnie nowojorską Carnegie Hall. Wykształcona klasycznie, sięgała po orkiestrowe dzieła swojego ojca pod batutą Zubina Mehty. Jednocześnie jednak flirtowała z elektroniką u boku Nitina Sawhney’a. Z Producentem
i multiinstrumentalistą Karsh’em Kale nagrała album „Breathing Under Water”, łączący wiele stylów. Gościnnie pojawił się na nim Sting (Anoushka wystąpiła wcześniej na jego płycie „Sacred Love”) a także siostra artystki, Norah Jones. Była pierwszą hinduską artystką nominowaną do Grammy i najmłodszą w historii nominatką w kategorii World Music. Związana od 2011 z prestiżową wytwórnią Deutsche Grammophon. Jej wydany tam album „Traveller” był odważną próbą odnalezienia wspólnych korzeni muzyki hinduskiej i flamenco. Album „Traces of You”, nagrany wspólnie z Norą Jones jest hołdem dla ich ojca, Raviego. Klasycznym hinduskim kompozycjom poświęcony będzie także finałowy wieczór VI Siesta Festival.

Anoushka Shankar po raz pierwszy w Polsce! Koncert w Filharmonii Bałtyckiej
w Gdańsku 24 kwietnia o godz. 19:00 odbędzie się w ramach Siesta Festival 2016

 

 

24 kwietnia 2016, godzina 22.00, klub Parlament, Gdańsk

Mirek Po raz pierwszy w Polsce Karyna Gomes

Karyna przesiąknięta jest muzyką różnych stron świata: urodziła się w Bissau skąd jest jej tata, a mama przybyła tam z Wysp Zielonego Przylądka. Studiowała i mieszkała
w Brazylii. Śpiewała Gospel z  The Rejoining Mass Choir. W 2006 roku współpracowała przy organizacji festiwalu The Community of Portuguese Language Speaking Coutries
w Bissau i tam po spotkaniu m.in. z Tito Paris zdecydowała o swej muzycznej karierze. Już rok później wzięła udział w występach i nagraniach Super Mama Djombo Od kilku lat jej domem jest Portugalia.

Muzyka Karyny Gomes to żywe i naturalne połączenie wpływów afrykańskim, amerykańskich i europejskich. Jej twórczość to kolejny raz po Souad Massi, Fatoumata Diawara i Angelique Kidjo głos silnej, społecznie aktywnej kobiety działającej na rzecz poprawy warunków życia innych kobiet. Miłośnicy Festiwalu wiedzą już, że takie zaangażowanie, muzyczna pasja i Siesta Festival tworzą niesamowity
i niezapomniany koktajl. I tego życzymy nam wszystkim podczas niedzielnego koncertu Karyny Gomez w klubie Parlament 24 kwietnia 2016!

MF

KOMENTARZE

brak komentarzy

DODAJ KOMENTARZkod: unas