Zapraszamy na Oliwskie Święto Książki

2016-04-09 16:53:13

Mieszkańcy i goście Oliwy! Uwaga wszyscy, którzy lubicie czytać, a książka jest dla Was przyjacielem towarzyszącym w codzienności!
 
23 kwietnia będziemy obchodzić hucznie Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Tego dnia zatętni czytelnicze serce Oliwy: ulica Opata J. Rybińskiego i Park Oliwski.
 
 
 
Program imprezy:
 
11.00-18.00
 
Kiermasz Wydawnictw Tutejszych (ul. Opata J. Rybińskiego) Prezentacja 20 wydawnictw z Trójmiasta i Pomorza
 
Wolna wymiana książek (ul. Opata J. Rybińskiego 25 i główne wejście do Parku) Bookcrossing dla mieszkańców
 
Katalońskie Walentynki Nawiązanie do obchodów święta książki w Katalonii, gdzie mężczyźni kupują paniom róże, a panie w zamian obdarowują ich książkami.
 
Literackie pranie (ul. Opata J. Rybińskiego i Park Oliwski) Prezentacja poezji autorstwa 60 poetów z Polski i zagranicy, zawieszonej pomiędzy drzewami
 
11.00-13.00
 
Opowieść o Oliwce (Świetlica w Rybnym, ul. Opata J. Rybińskiego 25) – warsztaty literacko-artystyczne dla dzieci 6-9 lat. Prowadzenie Kinga Willim, Grono Literackie Zielony Kot
 
12.00-13.00 
 
Skarby Oliwian (Galeria Sztuki Warzywniak, ul. Opata J. Rybińskiego 25) – podsumowanie pierwszej edycji projektu.
 
13.00-15.00
 
Akcja literacka BEZ CENZURY (Park Oliwski) - kilkudziesięciu literatów z Trójmiasta i regionu będzie tworzyć prozę i poezję, klęcząc przy długiej wstędze papieru
 
Happening PISAĆ KAŻDY MOŻE Obok literatów, na osobnej wstędze przechodnie napiszą własne utwory 
 
15.30-19.00
 
Błyskawiczny Konkurs Literacki A4 – finał (Pałac Opatów) Spotkanie otwarte dla publiczności. Teksty na żywo będzie oceniać jury w składzie: Paweł Huelle, Wojciech Boros, Andrzej Fac.
 
17.00-19.00
 
Pamiętniki nieprawdziwe (Świetlica w Rybnym, ul. Opata J. Rybińskiego 25) - warsztaty z kreatywnego pisania dla dorosłych. Prowadzenie Kinga Willim, Grono Literackie Zielony Kot
 
 
 
 
 
O P I S Y  W Y D A R Z E Ń  
 
Kiermasz Wydawnictw Tutejszych Dwadzieścia oficyn wydawniczych z Trójmiasta i regionu zaprezentuje swe nowości oraz archiwalia w namiotach ustawionych wzdłuż ul. Opata J. Rybińskiego. Książki będą oferowane w atrakcyjnych, promocyjnych cenach.
 
Wolna wymiana książek Bez ograniczeń, bez limitów wagowych, wszystkie gatunki, rodzaje - to jest właśnie bookcrossing, czyli wymiana przeczytanych, niepotrzebnych książek. Gorąco zachęcamy do porządków w domowych biblioteczkach.
 
Książki będzie można wymieniać w dwóch miejscach: przed głównym wejściem do Parku Oliwskiego oraz przy ul. Opata J. Rybińskiego 25.
 
Literackie pranie Wiersze kilkudziesięciu poetów z Polski i zagranicy będą powiewać na wietrze, zawieszone na białych kartkach niczym poetyckie pranie, pomiędzy lipami wzdłuż głównej arterii Oliwy. Gwarantujemy niezwykły spacer z poezją…
 
 
Warsztaty literackie
 
Opowieść o Oliwce. Zadaniem uczestników będzie stworzenie i zilustrowanie bajki o Oliwce. Z pomocą pisarzy dzieci wymyślą, kim ona będzie, jak będzie wyglądała i co jej się przydarzy. Bajka będzie udostępniona na stronie internetowej Fundacji.
 
Pamiętniki nieprawdziwe. Zadaniem uczestników będzie stworzenie bohatera literackiego i wymyślenie wydarzeń z jego życia. W efekcie powstaną oryginalne, choć nieprawdziwe pamiętniki.
 
Oba warsztaty poprowadzi Kinga Willim – elblążanka związana ze Świeciem. Pisze wiersze i prozę, fotografuje. Od 2011 roku organizuje w Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Świeciu Jesień Poetycką, a także prowadzi Grono Literackie Zielony Kot. Poezją zadebiutowała w „Pudełku z Wierszami” (Jesień Poetycka 2003), potem jej utwory ukazały się w „Wierszpudle” (Jesień Poetycka 2011) oraz publikacji zbiorowej “Święta Zielonego Kota”.
 
Skarby Oliwian Poruszające biografie oliwskich mieszkańców, wspomnienia o tym, czym żyli kilkadziesiąt lat temu, mało znane wątki z najnowszej historii dzielnicy – przez blisko dwa miesiące oliwianie przynosili do Fundacji swoje skarby, które zostały uwiecznione w albumie. Zapraszamy na promocję książki połączone ze spotkaniem z właścicielami skarbów.
 
Bez Cenzury/Pisać każdy może Treść dowolna, forma nienarzucona, objętość według uznania – jednym słowem, bez cenzury. Tak właśnie będą pisać poeci i prozaicy. Klęcząc, leżąc i kucając uwiecznią swoją twórczość na długiej wstędze papieru leżącej na alejce w Parku Oliwskim.
 
Uwaga! To zabawa nie tylko dla zawodowców! Tym razem zapraszamy również parkowych spacerowiczów. Będzie papier, pisaki i – miejmy nadzieję – pisarska wena.
 
Błyskawiczny Konkurs Literacki A4 Wystarczy przyjść i odczytać publicznie krótki tekst własnego autorstwa - fragment opowiadania, wpis z bloga, status z FB. Nie ma ograniczeń.
 
Jurorzy: Paweł Huelle, Wojciech Boros i Andrzej Fac będą oceniać na żywo konkursowe utwory, a następnie wydadzą werdykt. Na autorów najlepszych tekstów czekają nagrody rzeczowe i publikacja w kwartalniku artystycznym „Bliza”. 
 
 
PATRONATY HONOROWE
 
Pan Mieczysław Struk Marszałek Województwa Pomorskiego
 
PARTNERZY
 
Międzynarodowe Targi Gdańskie SA
 
Grono Literackie Zielony Kot
 
Niezależne Zrzeszenie Studenckie Uniwersytetu Gdańskiego
 
Teatr Miniatura
 
Wydawnictwo EneDueRabe
 
Wydawnictwo Eko-Kapio
 
Wydawnictwo Oskar
 
Wydawnictwo Oficyna Gdańska
 
Wydawnictwo Marpress
 
Wydawnictwo Słowo/obraz terytoria
 
Wydawnictwo Wiatr od Morza
 
Wydawnictwo Zakamarki
 
Wydawnictwo Kosycarz Foto Press KFP
 
Wydawnictwo Millenium Media
 
Wydawnictwo Oficyna Wydawnicza Tysiąclecia
 
Wydawnictwo EKWITA
 
Wydawnictwo Genesis
 
Wydawnictwo Uran
 
Wydawnictwo Tytuł
 
Wydawnictwo Nowator
 
Wydawnictwo Adamada
 
 
 
SPONSOR
 
Aste Sp. z o.o.
 
Projekt współfinansowany ze środków Miasta Gdańsk
 
PATRON MEDIALNY
 
Portal Trójmiasto.pl
 
Radio Gdańsk
 
Gazeta Wyborcza Trójmiasto 
 
Co Jest Grane 24
 
Więcej na www.wspolnotagdanska.pl

Natalia Filipionek-Rybińska Fundacja Wspólnota Gd

KOMENTARZE

brak komentarzy

DODAJ KOMENTARZkod: unas