Ile trwa procedura uchwalania planów zagospodarowania?

2016-08-13 11:39:20

 

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP) jest to akt prawa miejscowego, którego uchwalenie trwa około 13 miesięcy – jeśli nie ma do niego uwag i wystarczy jedno wyłożenie planu do publicznego wglądu. Plany miejscowe uchwala rada miasta.

 

W historii prac planistycznych w Gdańsku zdarzały się również plany sporządzane w przedziale czasowym od 4 aż do 60 miesięcy! Przyczyn uzasadniających taki przedział czasowy jest tak wiele, jak wiele jest sytuacji rozwiązywanych w planach. Plany, które były sporządzone w krótkim czasie to te, w których występował niewielki zakres prac planistycznych, czyli zmiany dotyczące jedynie weryfikacji parametrów urbanistycznych, takich jak np. wysokość zabudowy czy minimalna wielkość mieszkań.

Dłuższy okres sporządzania planów miejscowych najczęściej związany jest z odmową ustawowych uzgodnień oraz powtarzaniem wyłożenia projektu planu do publicznego wglądu. W ostatnich latach czas sporządzania planu miejscowego wydłuża się, ponieważ zwiększają się prace związane z ich tworzeniem: np. o etap partycypacji społecznej.

W miejscowym planie można zapisać tylko to, co przewiduje prawo, a więc: przeznaczenie terenów oraz sposób ich zagospodarowania i zabudowy. Co istotne, uchwalenie miejscowego planu nie gwarantuje realizacji w jego obrębie inwestycji, finansowania tej inwestycji czy terminu jej powstania.

 

Procedura planistyczna uchwalenia planu wygląda następująco:

 

1. Analiza zasadności przystąpienia do sporządzenia MPZP.

 

2. Stanowisko Rady Dzielnicy w sprawie projektu uchwały o przystąpieniu do sporządzenia MPZP.

 

3. Podjęcie przez Radę Miasta Gdańska uchwały o przystąpieniu do sporządzenia MPZP.

 

4. Ogłoszenie o przystąpieniu do sporządzenia MPZP, poprzez ogłoszenie w miejscowej prasie, obwieszczenie na tablicy ogłoszeń Urzędu Miejskiego w Gdańsku i na stronie internetowej Biura Rozwoju Gdańska - czas na składanie wniosków do projektu planu: minimum 21 dni od dnia ogłoszenia.

 

5. Zawiadomienie na piśmie instytucji i organów właściwych do uzgadniania i opiniowania MPZP o podjęciu uchwały o przystąpieniu do sporządzania MPZP.

 

6. Prace projektowe nad MPZP, łącznie z opiniowaniem koncepcji MPZP przez Komisję Zagospodarowania Przestrzennego Rady Miasta Gdańska.

 

7. Skierowanie przez Prezydenta Miasta Gdańska projektu MPZP wraz z prognozą oddziaływania na środowisko do opiniowania i uzgodnień ustawowych.

 

8. Opiniowanie projektu MPZP wraz z prognozą oddziaływania na środowisko przez MKUA.

 

9. Opiniowanie i uzgadnianie projektu MPZP i prognozy oddziaływania na środowisko, w tym stanowisko Rady Dzielnicy.

 

10. Ogłoszenie o wyłożeniu projektu MPZP i prognozy oddziaływania na środowisko do publicznego wglądu.

 

11. Wyłożenie projektu MPZP wraz z prognozą oddziaływania na środowisko na co najmniej 21 dni. W okresie wyłożenia organizowana jest dyskusja publiczna nad przyjętymi w projekcie MPZP rozwiązaniami oraz prognozą oddziaływania na środowisko.

 

12. Zgłaszanie uwag do projektu MPZP i prognozy oddziaływania na środowisko, przez 14 dni po upływie okresu wyłożenia.

 

13. Rozpatrywanie uwag przez Prezydenta - 21 dni po upływie okresu ich składania.

 

14. Wprowadzanie do projektu MPZP oraz prognozy oddziaływania na środowisko zmian wynikających z rozpatrzenia uwag, ewentualnie ponowienie uzgodnień i wyłożenia.

 

15. Przedstawienie Radzie Miasta Gdańska projektu MPZP do uchwalenia, wraz z listą nieuwzględnionych uwag.

 

16. Uchwalenie MPZP.

 

17. Przekazanie dokumentacji MPZP do Wojewody Pomorskiego.

 

18. Ocena zgodności z przepisami prawa, skierowanie do publikacji w elektronicznym Dzienniku Urzędowym Województwa Pomorskiego (edziennik.gdansk.uw.gov.pl).

 

19. Wejście w życie MPZP - 14 dni od dnia publikacji w Dzienniku Urzędowym.

źródło: UMG

KOMENTARZE

brak komentarzy

DODAJ KOMENTARZ



kod: unas