Sprawozdanie z dwóch ostatnich sesji Rady Dzielnicy Osowa

2016-10-09 22:39:15

Poprawa sytuacji pieszych i kierowców na ul. Niedziałkowskiego

 

Podczas wrześniowej sesji Rada Dzielnicy Osowa wydatkowała pozostałą na ten rok część budżetu w kwocie 5000 zł. Środki te przeznaczone zostały na dofinansowanie zakupu materiałów budowlanych w związku z realizacją remontu ulicy Niedziałkowskiego. Dzięki zabiegom Zarządu Dzielnicy w najbliższych miesiącach dojdzie do realizacji chodnika wzdłuż północnej strony tej ulicy na odcinku od ul. Gryfa Pomorskiego do ul. Balcerskiego.

 

Ponadto zaplanowany został remont chodnika po drugiej stronie ulicy, w ramach którego m.in. obniżone zostaną wysokie krawężniki utrudniające poruszanie się osobom starszym i niepełnosprawnym oraz rodzicom z małymi dziećmi. Powstanie również ok. 20 miejsc parkingowych.

 

Na drugim odcinku ul. Niedziałkowskiego – między ul. Balcerskiego i Korsarzy – wkrótce wykonana zostanie inwestycja finansowana z tegorocznych środków budżetu obywatelskiego. W ramach projektu powstaną miejsca parkingowe, które mają ułatwić dostęp osób zmotoryzowanych do Szkoły Podstawowej nr 81, w szczególności z kontekście nadchodzącego uruchomienia basenu.

 

Interwencje Straży Miejskiej

 

Pierwszym tematem, jaki poruszono na sesji październikowej była kwestia porządku i bezpieczeństwa w Osowej. Dyskusja toczyła się z udziałem funkcjonariuszy nowo powołanego referatu Straży Miejskiej. Strażnicy zwrócili uwagę na problem braku możliwości podejmowania przez nich interwencji na drogach wewnętrznych, których w Osowej jest znaczna liczba. Radni zamierzają wystąpić w tej sprawie do Zarządu Dróg i Zieleni, który określa status ulic oraz odpowiada za ich odpowiednie oznakowanie.

 

Mundurowi przedstawili również problem nielegalnego podrzucania odpadów przemysłowych do pojemników przeznaczonych na segregację znajdujących się w okolicach ul. Barniewickiej i Nowy Świat. Strażnicy podejrzewają, że mogą one pochodzić z okolic Chwaszczyna, ale niestety tylko przyłapanie sprawcy na gorącym uczynku może doprowadzić do jego ukarania.

 

Poruszono również temat statusu Romów zamieszkujących jeden z budynków przy ul. Wenus. Istnieje podejrzenie, że część z tych osób przeprowadziła się do Osowej z Jelitkowa, gdzie kilka lat temu miasto zlikwidowało osiedle romskie, obiecując pomoc tej społeczności w znalezieniu nowego miejsca zamieszkania. Radny Miasta Mariusz Andrzejczak wystąpi w tej sprawie do Wydziału Rozwoju Społecznego odpowiedzialnego za prowadzenie polityki społecznej w Gdańsku.

 

Remonty, inwestycje, ławki

 

Mariusz Andrzejczak poinformował radnych również o zmianach w budżecie miasta, które przyniosą ulgę mieszkańcom ul. Komandorskiej. Trwający od pewnego czasu remont tej ulicy będzie kontynuowany. Zniszczone płyty MEBA zostaną zastąpione wyższej klasy płytami JOMB znanymi m.in. z ul. Junony.

 

Cały czas toczą się rozmowy na temat przyszłego uruchomienia drugiej wewnątrzdzielnicowej linii autobusowej. Ciągłym problemem pozostaje ograniczona pula wozokilometrów realizowanych przez ZTM, która z pewnością nie ulegnie drastycznemu zwiększeniu od 2017 roku. Temat cały czas jest jednak przedstawiany Prezydentowi Grzelakowi.

 

Trwają prace inwestycyjne w parku przy ul. Diany / Heleny. Zarząd Dzielnicy Osowa zabiega w Wydziale Programów Rozwojowych UMG o przeznaczenie zarezerwowanych wcześniej 200 tys. zł na kontynuowanie realizacji tego zadania w bieżącym roku. W ramach parku zaplanowano jeszcze m.in. boisko do siatkówki, wybieg dla psów, dokończenie alejek spacerowych oraz nasadzenia drzew i krzewów. Prace mają zakończyć się w przyszłym roku  kalendarzowym.

 

11 kolejnych ławek z materiału kompozytowego stanie jeszcze tej jesieni na terenie Osowej. Wkrótce wytypowana zostanie ich lokalizacja w oparciu o mapę sporządzoną w ubiegłym roku przez radnego Łukasza Żylińskiego.

 

Zawirowania wokół składu Zarządu Dzielnicy

 

Następną sprawą, nad jaką obradowali radni były zmiany kadrowe w Zarządzie Dzielnicy. Podczas wrześniowej sesji Rady swoją rezygnację ze stanowiska członka Zarządu złożył, niezadowolony ze współpracy, Maciej Juchniewicz. W październiku Rada zobowiązana była do zatwierdzenia tej rezygnacji. Dyskutowano również nad powołaniem innej osoby w miejsce ustępującego Juchniewicza. Ku zaskoczeniu pozostałych radnych Maciej Przybylski i Grzegorz Boros uznali, że praca w dwuosobowym składzie jest najbardziej optymalnym rozwiązaniem, gwarantującym największą sprawność Zarządu. Mimo wielu sugestii by włączyć w skład organu wykonawczego kolejną osobę, Przewodniczący Zarządu zaproponował by zmniejszyć liczbę członków Zarządu do dwóch. Wniosek ten został odrzucony przez większość Rady Dzielnicy, wobec czego doszło do sytuacji patowej. Radni oczekują Zarządu trzyosobowego, jednakże ze strony obecnego składu nie padła żadna propozycja konkretnego kandydata. Problem z pewnością będzie przedmiotem obrad podczas listopadowej sesji Rady.

 

Wniosek Rady o budowę drugiej szkoły podstawowej

 

Rada Dzielnicy po raz kolejny zaapelowała do władz miasta o budowę drugiej publicznej szkoły podstawowej w Osowej. Przypomnijmy, że na wniosek Rady przed rokiem Rada Miasta Gdańska przyjęła miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla nieużywanej obecnie działki przy ul. Orfeusza, w którym zaplanowano realizację szkoły podstawowej, niewielkiego parku oraz komend Straży Pożarnej i Policji. W związku z planowanymi zmianami rządu dotyczącymi wydłużenia okresu nauki w szkołach podstawowych, a także intensywnemu wzrostowi liczby inwestycji deweloperskich potrzeba budowy nowej placówki oświatowej w Osowej stała się paląca. Stąd Rada Dzielnicy podjęła uchwałę wnioskującą o realizację szkoły podstawowej przewidzianej we wspomnianym planie miejscowym.

 

Szansa na zagospodarowanie jaru przy ul. Wodnika

 

W ostatnich miesiącach Rada podjęła kilka uchwał wnioskujących o przystąpienie przez Radę Miasta Gdańska do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Celem tych uchwał było zarezerwowanie terenów miejskich w różnych częściach dzielnicy na cele publiczne. Tym razem przedmiotem zainteresowania radnych stał się zaniedbany jar wzdłuż ul. Wodnika na odcinku płyt betonowych. Teren pozostaje w znacznej części własnością PKP, wobec czego nie ma obecnie możliwości uporządkowania i zagospodarowania tego potencjalnie atrakcyjnego miejsca. Po ewentualnym przyjęciu planu miejscowego pojawi się możliwość przejęcia działek kolejowych przez miasto, a następnie zainwestowania środków (np. z budżetu obywatelskiego), które pozwolą na stworzenie traktu pieszo-rowerowego z infrastrukturą rekreacyjną. Do realizacji tych planów niestety pozostała jeszcze długa droga. Zwiększa się jednak pula miejsc, w których będzie można w przyszłości aktywnie spędzić czas wolny. Oprócz jaru wzdłuż ul. Wodnika do takich miejsc należy lasek u zbiegu ul. Syriusza i Wodnika, lasek przy ul. Niedziałkowskiego, teren zielony przy ul. Orfeusza, teren zielony u zbiegu ul. Posejdona i Prometeusza. Niestety odrzucony został wniosek Rady o zarezerwowanie na cele zieleni urządzonej istniejącego placu zabaw przy ul. Wendy. Teren ten pozostaje przedmiotem użytkowania wieczystego ponad 100 właścicieli domów jednorodzinnych sąsiadujących z placem. Wyklucza to możliwość zaangażowania środków miejskich.

Karol Ważny

KOMENTARZE

brak komentarzy

DODAJ KOMENTARZ



kod: unas