389. rocznica Bitwy p od Oliwą

2016-11-25 22:33:40

389. rocznica Bitwy p od Oliwą 1627 r. z Twierdza Wisłoujście. Za darmo!

Twierdza Wisłoujście, obecnie Oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, w 1627 roku była miejscem cumowania polskich okrętów biorących udział w Bitwie Oliwskiej. To tutaj admirał Arendt Dickmann objął dowodzenie nad okrętami polskimi i tutaj sprowadzono zdobyczny szwedzki okręt Tigern. Sama bitwa nie miała miejsca pod Oliwą, lecz – na ujściu Wisły, nieopodal gdańskiej fortyfikacji. Z okazji rocznicy bitwy w dniu 26 listopada 2016 r. (sobota) w godzinach 10:00-16:00 Twierdzę Wisłoujście będzie można tego dnia zwiedzić bez ponoszenia opłat.

 

Muzeum Historyczne Miasta Gdańska po zamknięciu sezonu turystycznego buduje ofertę dla gdańszczan. To element naszej strategii, a Twierdza, unikatowy obiekt sztuki fortyfikacyjnej w rejonie Bałtyku, jest idealnym miejscem do tego typu działań. Jest tu dużo przestrzeni, tajemniczych korytarzy, ale też i natury., Ci z Państwa, którzy nie uczestniczyli w widowiskach „Gdańsk szykuje się do Bitwy!” i „Bitwa Morska” mogą nie wiedzieć, że jest to jedna z trzech morskich fortyfikacji, które rozlokowane są w basenie Morza Bałtyckiego. Warto zobaczyć dziedzictwo naszego miasta, które jest wyjątkowe w skali całej Europy. A rocznica tej ważnej bitwy to ku temu idealny czas.” – mówi Waldemar Ossowski dyrektor gdańskiego Muzeum.

 

Na ten dzień Muzeum przygotowało liczne atrakcje. Pomimo rozpoczynających mrozów dzień z Twierdzą Wisłoujście zapowiada się gorąco. Nie zabraknie rekonstruktorów. O godz. 14:00 w roli załogi królewskiego galeonu Twierdzę odwiedzi: Kompania Kaperska, Regiment Króla Jego Mości Władysława IV, Chorągiew Jakuba Wejchera oraz Ogólnopolskie Stowarzyszenie Braci Rycerskiej „Malleus Maleficarum”. Uczestnicy grupy rekonstrukcyjnych XVII wieku opowiedzą o rynsztunku XVII wieku stosowanym na okrętach królewskich. Ale to nie wszystko.

 

Zbliżająca się kolejna rocznica Bitwy Oliwskiej jest świetną okazją, by wspólnie odwiedzić to miejsce i dowiedzieć się więcej o tych ciekawych wydarzeniach. Ponad to nasi Goście będą mogli zobaczyć efekty prac remontowych bramy wjazdowej, czyli Poterny, które zakończyliśmy 14.10.2016 r., a także usłyszeć od przewodników historię twierdzy z okresu bitwy oliwskiej. Na Twierdzy zobaczymy również repliki dział z tego okresu, o których budowie i ich konserwacji dawniej i dziś opowie Pan Remigiusz Pacer – specjalista w tej dziedzinie. Na dziedzińcu Twierdzy rozstawione będą ławki, zapłonie ogień, możliwe będzie skorzystanie z rusztu, dlatego zachęcamy do odwiedzin z własnym pożywieniem. Pomimo listopadowej pogody na pewno warto zawitać do Twierdzy nas choć na krótką chwilę.” – mówi Maciej Flis z Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.

 

http://mhmg.pl/pl/wydarzenie/869/389-rocznica-bitwy-pod-oliwa

https://www.facebook.com/events/167691870367943/

PROGRAM:

 

W programie przewidziano: 

10:00 Otwarcie bram twierdzy

10:30 Oprowadzania z przewodnikiem (co ok. 20 min, zależne od frekwencji)

11:00 Ognisko

12:00 Zwiedzanie arsenału Twierdzy z uwzględnieniem armat

14:00 Wejście zwycięskiej załogi do Twierdzy Wisłoujście

16:00 Zamknięcie bram

dr Andrzej Gierszewski - MHMG

KOMENTARZE

brak komentarzy

DODAJ KOMENTARZkod: unas