Strict Standards: Non-static method Configure::getInstance() should not be called statically in /home/mer7/domains/osowa.info/public_html/cake/bootstrap.php on line 38
Osowa.info - portal mieszkańców Osowej

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

„Czy świat nas przerasta?” Spotkanie poświęcone twórczości i dziedzictwu Vaclava Havla

2017-01-06 21:04:30

Instytut Kultury Miejskiej zaprasza 19 stycznia na wieczór poświęcony twórczości Vaclava Havla. O wybitnym polityku, dramaturgu i pisarzu rozmawiać będą Agnieszka Wolny-Hamkało, Andrzej Jagodziński, Adam Michnik, Jacek Żakowski, Sławomir Sierakowski i Martin M. Simecka.

 

Wydarzenie rozpocznie rozmowa o książkach „Obywatel kultury” i „Utwory sceniczne”, następnie odbędzie się debata „Czy świat nas przerasta? - o tym, co nam zostało po Havlu”, a na zakończenie wyświetlimy film dokumentalny Krystyny Krauze „Nasz Vaszek. O sile bezsilnych”. Początek wydarzeń o godz. 18.00. Wstęp bezpłatny, obowiązuje rejestracja: www.havelspotkanieikm.evenea.pl. Miejsce: Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40.

 

PROGRAM

Godz. 18.00, spotkanie na temat książki „Obywatel kultury” i „Utwory sceniczne” z udziałem Andrzeja Jagodzińskiego i Agnieszki Wolny-Hamkało

Książka „Obywatel kultury” wydana przez Agorę w październiku 2016 to zbiór pisanych na przestrzeni pół wieku, niepublikowanych dotąd w Polsce artykułów, opowiadań, esejów i wierszy Vaclava Havla. Przeczytamy w niej m.in. o Hrabalu i innych czeskich pisarzach, o języku totalitaryzmu i ogłupiającej człowieka propagandzie, o teatrze, który przyczynił się do wybuchu czeskiej nowej fali filmowej, o sztukach samego Havla i o wielu innych zjawiskach składających się na twór zwany „kulturą”. O twórczości byłego prezydenta Czech będziemy rozmawiać z Andrzejem Jagodzińskim – tłumaczem literatury czeskiej i słowackiej (m.in. Havel, Skvorecky, Kundera, Hrabal, Grusa, Fischl, Mitana); który był dziennikarzem Gazety Wyborczej i jej korespondentem w Pradze i Bratysławie, redaktorem Literatury na Świecie oraz dyplomatą.

- W moim wypadku przygoda z twórczością Havla zaczęła się od jego tekstu włączonego do antologii „Bez nienawiści” oraz od tłumaczenia jego teatralnych jednoaktówek. To, że jeszcze przed stanem wojennym udało się u nas pokazać te sztuki na scenie, było dużym wydarzeniem. Potem już aż do 1989 roku było to niemożliwe. O tych wystawieniach Havel dowiedział się, siedząc w więzieniu. Napisał mi potem w liście, że informacja, że grają go w Polsce, była najprzyjemniejszą wiadomością, jaką dostał w więzieniu – opowiadał w wywiadzie z Zofią Zaleską na łamach www.dwutygodnik.com Andrzej Jagodziński.

Pod koniec grudnia 2016 roku Krytyka Polityczna wydała „Utwory sceniczne”, pierwszą książkę z największymi dziełami dramatycznymi Havla w jednym tomie. - Mimo, że od napisania tych sztuk upłynęło wiele lat i zmieniły się niektóre zewnętrzne realia, to jestem przekonany, że w istocie są one wciąż aktualne – mówi Andrzej Jagodziński.

 

Godz. 19.30, debata „Czy świat nas przerasta? - o tym, co nam zostało po Havlu” z udziałem Adama Michnika, Sławomira Sierakowskiego i Martina M. Simecki, moderacja: Jacek Żakowski.

Adam Michnik - publicysta, eseista, pisarz, historyk i działacz polityczny. Od 1989 redaktor naczelny „Gazety Wyborczej”. Publikuje także w „Der Spiegel”, „Le Monde”, „Libération”, „Lettre Internationale”, „The New York Review of Books”, „The Washington Post” i innych czasopismach.

Martin Milan Šimečka – słowacki i czeski literat, publicysta oraz dziennikarz, w latach 1999–2006 redaktor naczelny liberalnego dziennika „Sme”. Od 1992 przewodniczył słowackiemu PEN-Clubowi. W latach 1999–2006 pełnił obowiązki redaktora naczelnego gazety „Sme”. Od 2006 do 2009 był redaktorem naczelnym tygodnika czeskiego „Respekt”.

Jacek Żakowski – dziennikarz i publicysta, nauczyciel akademicki. Od 1999 kierownik Katedry Dziennikarstwa Collegium Civitas w Warszawie. Jest publicystą i komentatorem tygodnika „Polityka”, publikuje komentarze w „Gazecie Wyborczej” i prowadzi piątkowe wydania „Poranka” w Tok FM.

Sławomir Sierakowski – polski publicysta, socjolog, krytyk literacki i teatralny, wydawca, okazjonalnie dramaturg. Założyciel i redaktor naczelny pisma „Krytyka Polityczna”, internetowego Dziennika Opinii oraz Wydawnictwa Krytyki Politycznej, współtwórca REDakcji.

 

Godz. 21.00, pokaz filmu „Nasz Vaszek. O sile bezsilnych” (2012), reż. Krystyna Krauze.

Filmowa refleksja nad losami i dorobkiem życiowym Vaclava Havla, prezydenta Czechosłowacji i Czech, który był symbolem walki z komunizmem i zmian w Europie Środkowej po roku 1989. Zawsze podkreślał, jak ważne były dla niego kontakty z polską opozycją i przyjaźnie, które wówczas się zawiązały. Reżyserka podejmuje próbę pokazania tego, co łączyło polityka z Polską. Dokument zawiera wspomnienia, archiwalne zapisy wydarzeń, fragmenty przedstawień oraz reportaż ze słynnego festiwalu rockowego w Trutnowie, dedykowany Havlowi.

Krystyna Krauze - reżyserka, scenarzystka. Studiowała także politologię na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu w Gdańsku. Tłumaczka dramaturgii czeskiej, autorka sztuk teatralnych. Mieszka w Czechach. W 2014 roku odznaczona medalem „Artis Bohemiae Amicis” przyznanym przez Ministra Kultury Republiki Czeskiej za „działalność na rzecz szerzenia dobrego imienia czeskiej kultury w kraju i za granicą”.

---

Wydarzenie na Facebooku: www.facebook.com/events/409555952721511/

Wstęp bezpłatny, obowiązuje rejestracja: www.havelspotkanieikm.evenea.pl. Miejsce: Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40.

Marta Bednarska

KOMENTARZE

brak komentarzy

DODAJ KOMENTARZkod: unas