NIE o CHLEBIE przeżyje zimę ptak w mieście!

2017-01-12 08:19:53

Gdańsk zaczął niezwykły, zimowy projekt edukacyjny. Nad miejskimi zbiornikami retencyjnymi stanęły dziś KACZKOMATY, czyli drewniane domki-zasobniki, z których mieszkańcy mogą pobrać (BEZPŁATNIE!) torebki ze specjalną karmą dla ptactwa wodnego. Potem bez problemu można już dokarmiać ptaki podczas zimowego spaceru. Do 'kaczkomatów' dołączono specjalne tablice z informacją o tym, jak i czym powinno się dokarmiać ptaki zimą - bo na pewno NIE CHLEBEM!
 
Systematyczne karmienie ptaków chlebem jest szkodliwe dla ich zdrowia. Dzięki temu projektowi mieszkańcy Gdańska wybierający się na spacer nad któryś z 17 zbiorników wodnych, będą mieli możliwość karmienia ptactwa wodnego pełnowartościową karmą. To zdrowa alternatywa dla popularnego, ale szkodliwego dla zwierząt chleba.
Ideą projektu jest zwrócenie uwagi na to, czym karmimy ptaki w zimie – mówi zastępca prezydenta Gdańska Piotr Grzelak. Chleb to dla ptaków niezwykle niezdrowa dieta. Wpływa bardzo źle na ich zdrowie. Chleb jest też szkodliwy dla całego ekosystemu. Niezjedzony tonie i gnije, powodując nadmierny rozkwit glonów w wodzie. Glony te pochłaniają tlen i wydzielają toksyny groźne dla ryb. Rozkładający się chleb może być też siedliskiem pleśni, która z kolei wydziela toksyny groźne dla ptaków wodnych. Dlatego, dla dobra nas wszystkich, zaczynamy tę akcję edukacyjną – dodaje Grzelak.
 
Kaczkomaty będą w 18 lokalizacjach:
- w Parku Oliwskim,
- w Parku Przymorze,
- przy zbiorniku Wileńska,
- przy zbiorniku Srebrniki,
- przy zbiorniku przy ul. Wielkopolskiej,
- przy zbiorniku Augustowska,
- przy zbiorniku Świętokrzyska I,
- przy zbiorniku Świętokrzyska II,
- przy zbiorniku Jeleniogórska,
- przy zbiorniku Madalińskiego,
- w Parku Oruńskim,
- przy zbiorniku Platynowa
- w Parku Chirona,
- w Parku Regana (dwa dystrybutory),
- na zieleńcu przy ul. Pomorskiej (dwa dystrybutory),
- przy zbiorniku Spacerowa.
 
W ‘kaczkomatach’ są 50 gramowe woreczki z mieszanką nasion (pszenica, groch żółty, groch zielony, sorgo, kardi, dari, proso, rzepak, jęczmień), którymi będzie można karmić ptactwo podczas spacerów. Obecnie mamy w sumie 600 kg tak spakowanej karmy. W miarę jej ubywania pojemniki będą uzupełniane – dodaje p.o. zastępcy dyrektora Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku Michał Szymański. Karma JEST BEZPŁATNA.

Katarzyna Kaczmarek - ZDiZ

KOMENTARZE

brak komentarzy

DODAJ KOMENTARZkod: unas