Strict Standards: Redefining already defined constructor for class Object in /home/mer7/domains/osowa.info/public_html/cake/libs/object.php on line 54

Strict Standards: Non-static method Configure::getInstance() should not be called statically in /home/mer7/domains/osowa.info/public_html/cake/bootstrap.php on line 38
Osowa.info - portal mieszkańców Osowej

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Paryż miasto sztuki: mit, zwycięstwo i upadek

2017-02-18 11:54:23

Wykład Zbigniewa Mańkowskiego

 

- Paryż to miasto kultury i sztuki, swoiste centrum cywilizacyjnego świata i stolica światowej sztuki do połowy XX wieku - mówi Zbigniew Mańkowski, który 22 lutego o godz. 19.00 poprowadzi w IKM wykład z cyklu Miasta, mity, mistyfikacje. W szczególności zwróci uwagę na sylwetkę Józefa Czapskiego, jednego z najoryginalniejszych przedstawicieli kapistów tworzących w latach 20. XX wieku w Paryżu. Wstęp wolny.

 

Paryż to miejsce pielgrzymek i westchnień wielu Europejczyków, ale także miejsce dojrzewania grupy ważnych polskich malarzy, którzy przeszli do historii jako kapiści (od nazwy: Komitet Paryski). Wśród nich jest jedna z najoryginalniejszych postaci kultury polskiej, Józef Czapski. To jego oczami uczestniczki i uczestnicy wykładu zobaczą Paryż jako miejsce dojrzewania kilku pokoleń awangardy, której głównymi reprezentantami są choćby Picasso czy Matisse.

 

- Czapski i jako krytyk, i jako malarz przygląda się paryskiej alchemii tworzenia i życia. Z jednej strony perspektywa Czapskiego przewiduje rozkwit Paryża – staje się on wówczas wymarzonym dla twórców artystycznym niebem, kolebką idei sztuki, z drugiej jednak Czapski zapisuje także obraz Paryża jako „raj utracony” zwłaszcza dla sztuki, której nowe centrum tworzy się poza nim, bo choćby w Nowym Jorku. Duch sztuki tak zasiedziały w Paryżu teraz oto wynosi ze centrum Europy za ocean – mówi Zbigniew Mańkowski.

 

Miasta, mity, mistyfikacje” to cykl comiesięcznych wykładów, których bohaterami są miasta rozumiane nie tylko jako twory przestrzenne i struktury urbanistyczno-architektoniczne, lecz również jako obszary nawarstwień kulturowych, palimpsestowych historii i społecznych interakcji. Miasta jako kreacje ideologiczne i symboliczne miejsca; miasta obrosłe mitami i miasta uwikłane w historię.

 

Miasta, mity, mistyfkacje. O toposemiotyce przestrzeni miejskich

22.02, godz. 19.00, Paryż miasto sztuki: mit, zwycięstwo i upadek. Perspektywa Józefa Czapskiego, dr Zbigniew Mańkowski (Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku)

Miejsce: Instytut Kultury Miejskiej ul. Długi Targ 39/40

Wstęp wolny!

Wydarzenie na Facebooku: www.facebook.com/events/211417232663500/.

 

Harmonogram wykładów

 

29.03, godz. 19.00, Petersburg i powstanie nowoczesności. Od Dostojewskiego do Brodskiego, dr Zbigniew Mańkowski (Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku)

 

19.04, godz. 19.00, Mokre miasto Hamburg, dr Monika Zawadzka (Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku)

 

31.05, godz. 19.00, Przeminęło z wiatrem? O architekturze miast południa USA. Nowy Orlean, Natchez, Atlanta, Miami, dr Łukasz Mikołaj Sadowski (Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi)  

Marta Bednarska - IKM

KOMENTARZE

brak komentarzy

DODAJ KOMENTARZkod: unas