Co robić w „dzień wagarowicza” 21 marca 2017?

2017-02-22 15:41:04

            W każdej szanującej się szkole uszanowany musi być „dzień wagarowicza”. Uczniów wtedy brak (wybiórczo lub stadnie). Inaczej w naszych szkołach na ulicy Polanki 124: uczniów całe tłumy, nie tylko nasi, ale co najmniej setka obcych. Po co przychodzić do OLPI, GPI i „Plastyka” w Oliwie? Ano już sześć lat z rzędu nasi indywidualiści i artyści przygotowują Konwent Literacko-Filmowy o nazwie BOOKON. Sami! W tym „szacownym” „dniu wagarowicza” wagarują u nas zaproszeni wagarowicze (wstęp wolny) i spędzają czas w salach-komnatach, biorąc udział w wybranych przez siebie zajęciach, które prowadzą NIE! nauczyciele, ale UCZNIOWIE! Ktoś jest ekspertem od robienia filmu poklatkowego, ktoś jest mistrzem w rysowaniu komiksów, ktoś zajmuje się literaturą fantasy, ktoś prowadzi zabawy językowe, ktoś... itd., itd.

            Przyjęło się, że cała impreza jest autorską akcją uczniów, ale szczegółowo zaplanowaną od budżetu, poprzez program, dekoracje, tworzenie plakatów, filmów reklamowych itp. Przez miesiąc  „olpiniści” przygotowują ten jeden dzień, którego dramaturgia jest prosta i atrakcyjna. Do południa symultaniczny udział gości-wagarowiczów w wybranych komnatach, gdzie odbywają się warsztaty,  popisy aktorskie (pantomima, gotowanie z Mamą Muminka), gry, zabawy, rysowanie, malowanie, tworzenie filmów, pisanie i co  tam jeszcze kto wymyśli, Po południu zawsze jest spotkanie z VIP-em (autorem, pisarzem) i prezentacja pracy, którą wykonywali wcześniej. Wtedy uczestnicy otrzymują książki, dyplomy i inne prezenty za udział w imprezie. Czasem przychodzą do nas bawić się na BOOKON-ie całe klasy ze swoim wychowawcą i nigdy nie narzekamy na frekwencję.

             Gdyby ktoś chciał powiedzieć, że współczesna młodzież jest nieaktywna i czeka na gotowe, to nasze wieloletnie doświadczenia ( OLPI obchodzi w tym roku 25-lecie! a Liceum Plastyczne 15-lecie!) przeczą temu. Przyzwyczailiśmy się pomagać im, sprzątać, służyć radą, podsycać emocje i nie mówić, że coś jest niemożliwe. Z BOOKON-em gorąco związani są nasi absolwenci, którzy nie mogą sobie odmówić udziału w przygotowywaniu zajęć i warsztatów. Oto wizytówka - absolwenci w starej alma mater bez bicia i poganiania gałązką!

            W tym roku program jest szczególnie atrakcyjny: pokaz i warsztaty areografii, bajerancki warsztat grafiki, tworzenie filmu poklatkowego, warsztaty kulinarne, kolaże poetyckie, instalacje artystyczne, warsztat o powieściach dystopijnych, bingo, gry i zabawy językowe, komiksowa fotobudka, Maid-Cafe, Słówpotok, Szafa, tworzenie audiobooka po kaszubsku, łapanie bohatera i zdjęcia, warsztaty dla nauczycieli-gości, którzy nie bojąc się o swoje pociechy, zaopiekowane przez nas, oddadzą się do dyspozycji fachowców...

            Jeśli myślicie o tym, by u nas powagarować zapraszamy: 21 marca 2017 roku o godzinie 9.00 do siedziby naszych szkół:

Ogólnokształcące Liceum Programów Indywidualnych,

 Gimnazjum Programów Indywidualnych,

Liceum Plastyczne i OSSP,

ulica Polanki 124 w Gdańsku-Oliwie

Tel 58 552 41 88

 

wiadomości szukajcie na stronie WWW.OLPI.PL

Marcin Szmuniewski

KOMENTARZE

brak komentarzy

DODAJ KOMENTARZkod: unas