Ptasia grypa na terenie Gdańska - nie ma zagrożenia dla ludzi

2017-02-22 15:48:17

Komunikat Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego

 

Szczegółowe badanie laboratoryjne przeprowadzone w Państwowym Instytucie Weterynarii w Puławach (przeprowadzone 21 lutego) potwierdziło wstępną opinię Powiatowego Lekarza Weterynarii w Gdańsku dotyczącą sześciu martwych łabędzi niemych, znalezionych w poniedziałek wzdłuż linii brzegowej Martwej Wisły w Sobieszewie. Ptaki zarażone były wirusem H5N8 – to nowy szczep zdiagnozowany w Azji – nie jest on groźny dla człowieka.

 

Dziś w Gdańsku zebrał się Miejski Zespół Zarządzania Kryzysowego, by omówić sytuację w mieście. Według Piotra Jelińskiego – Powiatowego Lekarza Weterynarii w Gdańsku nie ma żadnego zagrożenia dla zdrowia ludzi, nie jest też konieczne wyznaczanie tzw. obszarów zapowietrzonych i zagrożonych.

 

- Należy zwrócić uwagę na odpowiednie zabezpieczenie drobiu przydomowego. Wszystkie, nawet pojedyncze ptaki powinny zostać zgłoszone do Powiatowego Lekarza Weterynarii (zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 20 grudnia 2016 roku). Niezgłoszenie ptactwa grozi karą finansową w wysokości co najmniej 800 zł. Drób powinien pozostawać w zamkniętych pomieszczeniach, aby ochronić go przed kontaktem z dzikimi ptakami. Należy też przed tym zabezpieczyć karmę. Nakaz zamknięcia drobiu obowiązuje do momentu odwołania rozporządzenia – mówi Piotr Jeliński.

 

Podczas spotkania w MZZK ustalono również, że przy pomocy straży miejskiej i lekarzy weterynarii w dniach 23-24 lutego przeprowadzony będzie objazd  w rejonie od Przegaliny do Świbna.

 

Przypadki padłych ptaków należy zgłaszać do Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego (58 778 60 00), Dyżurnego Inżyniera Miasta (58 524 45 00), oraz Straży Miejskiej (986).

 

Uwaga! Według opinii Państwowego Instytutu Weterynarii w Puławach gołębie mają naturalną odporność na wirusa H5N8 i zagrożenie zakażenia gołębi tym wirusem jest znikome. Z kolei łabędź niemy wśród dzikich ptaków jest gatunkiem najbardziej wrażliwym na wirusa .

źródło: UMG

KOMENTARZE

brak komentarzy

DODAJ KOMENTARZ



kod: unas