Wyniki ankiety budżetowej Rady Dzielnicy Osowa

2017-03-03 13:40:42

Szanowni Państwo.

Przedstawiamy Państwu wyniki przeprowadzanej ankietyzacji w dniach 13.01-13.02.2017. Na wstępie chcielibyśmy bardzo podziękować wszystkim mieszkańcom, którzy podzielili się swoją opinią w ankiecie oraz wskazali ważne ze swojego punktu widzenia inwestycje lub przedsięwzięcia, którymi radni powinni się zająć lub wesprzeć w najbliższym czasie. Jest to niezwykle cenny zbiór informacji, który radni wykorzystają nie tylko do prac nad tegorocznym Budżetem Rady Dzielnicy, ale także podczas spotkań z przedstawicielami miasta Gdańska. Pozwolimy sobie skomentować wyniki ankietyzacji. 

 

Zobacz szczegółowe podsumowanie ankiet

 

W ankiecie wzięło udział 197 mieszkańców, głównie w wieku 25-50 lat, co stanowi wiarygodną próbę losową badanych. Ankieta dotarła do wielu zakątków naszej dzielnicy - głównie do okolic ulic Wodnika oraz Jednorożca. Nie zabrakło jednak głosów z Kukawki oraz osiedla Barniewice, choć wyraźnie przydałaby się większa promocja Budżetu Rady Dzielnicy i innych inicjatyw Rady w tych częściach Osowej.

Warto zauważyć, że ponad 18% ankietowanych do tej pory nie wiedziało o istnieniu Budżetu Rady Dzielnicy - warto zatem promować w większym stopniu podobne inicjatywy, aby jak największa liczba ankietowanych miała szansę się z nimi zapoznać i wypowiedzieć. Blisko połowa wiedziała o istnieniu takowego budżetu z osowskich mediów, co wskazuje na ich istotny wpływ i zasięg lokalny.

 

W pierwszej kolejności ankietowani zostali poproszeni o ocenę ogólną projektów z roku 2015. Poniżej wyszczególnimy te, które wyróżniały się swoim wynikiem od pozostałych.

Najwyżej ocenione zostały:

Dofinansowanie posiłków dla dzieci z ubogich rodzin.

Dofinansowanie wydatków szkolnych dla ubogich rodzin.

Prace na terenie zielonym (park przy ulicy Heleny).

Zakup ławek.

Najniżej ocenione zostały:

Osiedlowe spotkanie opłatkowe.

Dofinansowanie warsztatów teatralnych w ZSO nr 2.

Budowa ronda Barniewicka/Nowy Świat.

Dofinansowanie imprez kulturalnych w ZSO nr 2 oraz SP nr 81.

 

W kolejnym punkcie ankietowani mieli za zadanie wybrać ich zdaniem najbardziej korzystny oraz najmniej korzystny wydatek w roku 2015.

Wyróżniające się projekty wskazane przez ankietowanych:

 

Najbardziej przydatne:

Prace na terenie zielonym (park przy ulicy Heleny).

Zakup ławek.

Dofinansowanie posiłków dla dzieci z SP nr 81.

Budowa ronda na skrzyżowaniu Barniewicka/Nowy Świat.

 

Najmniej przydatne:

Dofinansowanie osiedlowego spotkania opłatkowego.

Budowa ronda na skrzyżowaniu Barniewicka/Nowy Świat.

Zakup ławek.

Dofinansowanie sekcji unihokeja / dofinansowanie kursu samoobrony dla dziewcząt / dofinansowanie imprez kulturalnych organizowanych dla uczniów SP nr 81.

 

Warto zwrócić uwagę, że dwa projekty (Budowa ronda na skrzyżowaniu Barniewicka/Nowy Świat oraz zakup ławek) znalazły się w najbardziej przydatnych jak i najmniej przydatnych projektach wspieranych przez Radę Dzielnicy w roku 2015. Wynikać to może z faktu, że oba te projekty są projektami codziennego użytku, które wpływają na jakość życia poszczególnych mieszkańców, a także są projektami wyraźnie widzialnymi w dzielnicy (widać efekt wydanych pieniędzy).

Zdecydowanym faworytem ankietowanych w 2015 roku okazał się projekt prac na terenie zielonym w parku przy ul. Heleny (ponad 40% wszystkich głosów), zaś najmniej przydatnym okazał się projekt dofinansowania osiedlowego spotkania opłatkowego (ponad 33% wszystkich głosów).

 

Następnie ankietowani zostali poproszenie o ocenienie w podobny sposób projektów z roku 2016.

Najwyżej ocenione zostały:

Chodnik na ulicy Niedziałkowskiego.

Projekt terenu zielonego przy ulicy Orfeusza.

Zakup ławek.

Zakup i ustawienie tablicy z planem dzielnicy przy budynku osowskiego dworca.

Najniżej ocenione zostały:

Osiedlowe spotkanie opłatkowe.

Wsparcie kolęd i pastorałek dla dzieci z klas integracyjnych w SP nr 81.

Dofinansowanie przedstawienia Teatru Miniatura w Przedszkolu nr 87.

Zakup strojów dla Zespołu Taneczno-Wokalnego ze SP nr 81.

 

Wyróżniające się projekty wskazane przez ankietowanych:

 

Najbardziej przydatne:

Chodnik przy ulicy Niedziałkowskiego.

Zakup biblioteczki plenerowej.

Projekt terenu zielonego przy ulicy Orfeusza.

Zakup ławek.

 

Najmniej przydatne

Dofinansowanie osiedlowego spotkania opłatkowego.

Zakup biblioteczki plenerowej.

Zakup i ustawienie tablicy z planem dzielnicy przy budynku osowskiego dworca.

Dofinansowanie festynu rodzinnego w SP nr 81.

 

Najbardziej docenionym projektem został chodnik przy ulicy Niedziałkowskiego (34%), zaś najmniej przydatnym według ankietowanych został ponownie projekt dofinansowania osiedlowego spotkania opłatkowego (34%). Ankietowani kolejny raz ocenili pozytywnie projekt zagospodarowania w przyszłości terenu zielonego oraz zakup ławek. Na wysokiej pozycji w obu zestawieniach znalazła się Osowska Biblioteczka Plenerowa, która stanęła przy ulicy Jednorożca w grudniu 2016 roku. Zatem znów okazuje się, że projekt, którego finansowanie jest widoczne, wzbudza wiele pozytywnych jak i negatywnych odczuć wśród mieszkańców.

 

Ankietowani wskazali bardzo wyraźnie priorytety, którymi powinna zająć się Rada w nadchodzącym roku i w latach następnych. Główny nacisk położono na drobne inwestycje (68,5%), a także na tereny zielone (57,9%). Następnie w zestawieniu znalazły się drobna architektura (39,6%) oraz projekty rekreacyjne (36%). Pozostałe dziedziny uzyskały podobne poparcie (w granicach 10-18%). Taki wynik wskazuje na wysokie zapotrzebowanie badanych na projekty chodnikowe, oświetleniowe, drogowe czy przystankowe, a także zapotrzebowanie na zieleń i parki w dzielnicy.

 

Wskazania ankietowanych miały przełożenie także na treść odpowiedzi w pytaniu otwartym. Ponownie wskazano brak chodników, latarni, ławek, dróg i wiat przystankowych w dzielnicy. Zachęcano Radę Dzielnicy do rozwoju istniejących parków, a także do inwestowania w nowe tereny zielone. Dodatkowo mocno zaakcentowano brak biblioteki i domu kultury w dzielnicy, a także potrzebę poprawy bezpieczeństwa (głównie na ulicach Niedziałkowskiego, Koziorożca, Jednorożca i Planetarnej).

 

Jeszcze raz serdecznie Państwu dziękujemy za oddane głosy. Otrzymane dzięki Państwu informacje na pewno posłużą Radzie Dzielnicy do skonstruowania takiego budżetu Rady Dzielnicy Gdańsk Osowa, aby w jak największym stopniu odpowiadał on potrzebom mieszkańców. Dodatkowo Radni dzięki wynikom rozpoczną kolejne działania, aby uzyskać środki pieniężne na projekty i przedsięwzięcia, które zostały szczególnie wyartykułowane w Państwa odpowiedziach.

 

Z poważaniem,

Bartosz Stefański

Radny Dzielnicy Gdańsk Osowa

.

KOMENTARZE

brak komentarzy

DODAJ KOMENTARZ



kod: unas