Strict Standards: Redefining already defined constructor for class Object in /home/mer7/domains/osowa.info/public_html/cake/libs/object.php on line 54

Strict Standards: Non-static method Configure::getInstance() should not be called statically in /home/mer7/domains/osowa.info/public_html/cake/bootstrap.php on line 38
Osowa.info - portal mieszkańców Osowej

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

XII Międzynarodowy Festiwal Mozartowski Mozartiana, 20-26 sierpnia 2017

2017-07-11 11:02:13

Międzynarodowy Festiwal Mozartowski MOZARTIANA to szczególne wydarzenie, które zapisało się w kalendarzu kulturalnym nie tylko Gdańska, ale i całego województwa pomorskiego. Niezwykle oryginalny cykl koncertów i wydarzeń związanych z twórczością Mistrza z Salzburga zainicjowany został 11 lat temu – w roku 250. rocznicy urodzin Mozarta i wprowadzenia się ostatniego polskiego opata w Oliwie, Jacka Rybińskiego, do Pałacu Opatów. Inicjatorem powstania festiwalu był Jan Łukaszewski, jeden z najwybitniejszych znawców muzyki chóralnej, dyrektor i dyrygent Polskiego Chóru Kameralnego. To właśnie Chór, zespół z niemal 40-letnią historią, jest głównym organizatorem MOZARTIANÓW.

 

Do tej pory na festiwalu wystąpiły 24 orkiestry, wśród nich Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, Academy of Ancient Music, Sinfonia Varsovia czy Akademie für Alte Musik, 68 solistów instrumentalistów i 84 śpiewaków, m.in. takie sławy jak Damme Emma Kirkby, Carolyn Sampson czy Simone Kermes.

 

Festiwal odbywa się dzięki Miastu Gdańsk, we współpracy z Muzeum Narodowym w Gdańsku oraz Muzeum Historycznym Miasta Gdańska oraz Gdańskim Zarządem Dróg i Zieleni. Nadrzędnym celem festiwalu jest promocja muzyki Wolfganga Amadeusza Mozarta poprzez prezentowanie jego utworów w wykonaniu najwybitniejszych artystów z całego świata. Mozartiana mają też za zadanie przywrócić Oliwie znaczenie, jakie miała w czasach ostatnich opatów – ważnego ośrodka społecznego i kulturalnego na mapie Rzeczypospolitej. Główna scena festiwalu umiejscowiona została w urokliwej scenerii Parku Oliwskiego, który przez obecność aktorów w strojach z drugiej połowy XVIII wieku, przez iluminacje i rozbrzmiewającą w parkowych alejkach muzykę mistrza z Salzburga staje się miejscem absolutnie niezwykłym.

 

Połączenie w formule jednego festiwalu koncertów symfonicznych, jazzowych i folkowych, widowiskowych plenerowych spektakli operowych i teatralnych oraz przedstawień marionetkowych i specjalnych programów dla dzieci, a od 2013 roku również koncertów kameralnych inspirowanych w całości niezwykle bogatą twórczością Wolfganga Amadeusza Mozarta sprawia, że Międzynarodowy Festiwal Mozartowski MOZARTIANA jest wydarzeniem absolutnie unikatowym. Z każdą edycją MOZARTIANA cieszą się coraz większą popularnością. Szacunkowa frekwencja na koncertach wynosi blisko 20 000 osób!

 

W tym roku, jak i w latach poprzednich, festiwal poprzedzi prolog w Domu Uphagena. Koncerty rozpoczynające się o godzinie 19:00 przeprowadzą słuchaczy przez całą paletę muzycznych barw i nastrojów. Najpierw swój recital ukazujący muzyczne korzenie Mozarta (w tym utwory dotąd niewykonywane!) zaprezentuje znakomity brytyjski klawesynista Martin Ennis. Drugiego dnia polski akordeonista Maciej Frąckiewicz udowodni, że muzykę salzburskiego geniusza można wykonywać także na takich instrumentach, których Mozart nie znał. We wtorek dawne mieszczańskie wnętrza Gdańska wypełnią się szlachetnym brzmieniem skrzypiec i fortepianu. Na scenie pojawią się polska skrzypaczka mieszkająca w Wiedniu Anna Gutowska oraz pianista Antoni Lichomanow.

 

Od środy przenosimy się do Parku Oliwskiego. Podczas oficjalnej inauguracji Festiwalu wystąpi słowacka orkiestra Slovak Sinfonietta oraz francuski wirtuoz trąbki Romain Lelou, zaś dyrygować będzie znany publiczności MOZARTIANÓW maestro Paweł Przytocki. W piątek na scenie usytuowanej na dziedzińcu Pałacu Opatów wystąpi Polska Orkiestra Radiowa pod dyrekcją Michała Klauzy, która wspólnie z flecistą Łukaszem Długoszem i harfistką Florence Sitruk (Szwajcaria) zaprezentuje publiczności niezwykle widowiskowy Koncert na flet i harfę KV 299.

 

Wielką atrakcją będzie specjalnie napisany dla festiwalu MOZARTIANA spektakl teatralno-muzyczny Fantazja na oliwskie organy w reżyserii Jerzego Bielunasa, z udziałem ogromnych marionet, Polskiej Filharmonii Bałtyckiej oraz wielu aktorów i śpiewaków, m. in. wybitnego Olgierda Łukaszewicza.

 

Nie tylko muzyka klasyczna rozbrzmiewać będzie w Parku Oliwskim, również miłośnicy jazzu, muzyki rozrywkowej i folkowej znajdą w programie MOZARTIANÓW coś dla siebie. W środowy wieczór usłyszymy charyzmatyczną gwiazdę muzyki rozrywkowej Gabę Kulkę, w czwartek wystąpi jeden z najczęściej koncertujących za granicą polskich muzyków jazzowych, Artur Dutkiewicz, w piątek zaś zagra niezwykle barwny szkocki zespół Breabach, który zaprezentuje muzykę Mozarta w folkowym wydaniu na oryginalnych szkockich instrumentach.

 

Nie zapominamy również o najmłodszych widzach, dla których po raz kolejny rok przygotowaliśmy barwny i niezwykle ciekawy program. Za jego realizację odpowiedzialna będzie Aneta Głuch-Klucznik, uznana aktorka i reżyser teatru lalek, dziekan wydziału lalkarskiego PWST w Krakowie.

 

Zwieńczeniem Festiwalu będzie Koncert finałowy z udziałem wybitnych artystów. W Archikatedrze Oliwskiej wystąpią śpiewacy takiego formatu jak Robin Johannsen (sopran) – goszcząca na najważniejszych europejskich i światowych scenach operowych Julia Leżniewa – wybitna rosyjska sopranistka (po raz pierwszy w Gdańsku!), która prócz partii drugiego sopranu w Mszy c-moll zaśpiewa także solowe Regina coeli; laureat wielu prestiżowych nagród niemiecki tenor Lothar Odinius oraz wybitny polski śpiewak i pedagog – Wojciech Gierlach (bas). Partię chóralną wykona organizator festiwalu, ceniony na świecie Polski Chór Kameralny, a solistom i chórowi towarzyszyć będzie legendarna orkiestra instrumentów dawnych Academy of Ancient Music (Wlk. Brytania). Niedokończona przez Mozarta Msza c-moll zostanie dodatkowo oprawiona śpiewem gregoriańskim w wykonaniu zespołu Schola Gregoriana Cardinalis Stephani Wyszyński. Dyrygować będzie maestro Jan Łukaszewski, jeden z najwybitniejszych znawców muzyki chóralnej, dyrektor artystyczny MFM Mozartiana.

 

Wszystkich miłośników muzyki Mozarta oraz piękna gdańskich zabytków serdecznie zapraszamy i zachęcamy do uczestnictwa w koncertach 12. Międzynarodowego Festiwalu Mozartowskiego Mozartiana!

 

21.08.2017 (poniedziałek)godz. 19.00

Dom Uphagena, ul. Długa 12

PROGRAM

MOZART I RODZINA BACHÓW
J. S. Bach Preludium i fuga es-moll, Das wohltemperirte Klavier I, BWV 853

J. C. Bach Sonata G-dur, op. 5 Nr 2

C. P. E. Bach Arietta con Variazioni

W. A. Mozart Fuga e-moll, K. deest

W. A. Mozart Suita KV 399 oraz KV 574 (Uwertura, Allemande, Courante, Sarabande i Gigue)

W. A. Mozart Preludium i fuga d-moll KV 404a

WYKONAWCY

Martin Ennis – klawesyn

 

21.08.2017 (poniedziałek)godz.19.00

Dom Uphagena, ul. Długa 12

PROGRAM

W.A.Mozart

Andante KV 616

Wariacje „Ah, vous drai-je, Maman” KV 265

Adagio KV 356

Piotr Tabakiernik (*1986) WAM-iationen

Alfred Schnittke (1934–1998) Bajki rewizora

WYKONAWCY

Maciej Frąckiewicz – akordeon

 

22.08.2017 (wtorek)godz.19.00

Dom Uphagena, ul. Długa 12

PROGRAM

W. A. Mozart Sonata G-dur KV 379

W. A. Mozart Sonata C-dur KV 296

W. A. Mozart Sonata e -moll KV 304

W.A.Mozart Rondo C -dur KV373

Mario Castelnuovo-Tedesco (1895–1968) Figaro na temat z opery Cyrulik sewilski, opr. J. Heifetz

WYKONAWCY

Anna Gutowska – skrzypce

Antoni Lichomanow fortepian

 

23.08.2017 (środa)godz. 19.00

Park Oliwski, dziedziniec Pałacu Opatów, ul. Cystersów 18

KONCERT INAUGURACYJNY

PROGRAM

W. A. Mozart Divertimento F-dur KV 138

W. A. Mozart Symfonia nr 35 D-dur „Haffnerowska ” KV 385

Johann Nepomuk Hummel Koncert na trąbkę Es-dur

WYKONAWCY

Romain Leleu (Francja) – trąbka

Slovak Sinfonietta (Słowacja)

Paweł Przytocki – dyrygent

godz. 21.30

Park Oliwski, dziedziniec Pałacu Opatów, ul. Cystersów 18

GABA KULKA i Mozart

WYKONAWCY

Gaba Kulka z zespołem

 

24.08.2017 (czwartek)godz. 17.00

Park Oliwski

MOZART DLA DZIECI

Reżyseria : Aneta Głuch

Opracowanie plastyczne : Barbara Ptak

godz. 20.00

Park Oliwski, dziedziniec Pałacu Opatów, ul. Cystersów 18

PROGRAM

FANTAZJA NA OLIWSKIE ORGANY

Reżyseria: Jerzy Bielunas

Scenografia: Mariusz Napierała

WYKONAWCY

Olgierd Łukaszewicz – Opat Rybiński

Adam Turczyk – młody Mozart

Jolanta Kowalska-Pawlikowska – sopran

Wojciech Gierlach – bas

Polska Filharmonia Bałtycka

Polski Chór Kameralny

Jan Łukaszewski – dyrygent

Massimiliano Caldi – dyrygent

godz. 22.00

Park Oliwski, dziedziniec Pałacu Opatów, ul. Cystersów 18

MOZART i Jazz

WYKONAWCY

Artur Dutkiewicz TRIO

 

25.08.2017 (piątek)godz. 17.00

Park Oliwski

MOZART DLA DZIECI

Reżyseria : Aneta Głuch

Opracowanie plastyczne : Barbara Ptak

godz. 19.00

Park Oliwski, dziedziniec Pałacu Opatów, ul. Cystersów 18

KONCERT SYMFONICZNY

PROGRAM

W. A. Mozart Uwertura do opery Don Giovanni KV 527

W. A. Mozart Koncert na flet i harfę KV 299

W. A. Mozart Symfonia nr 38 D-dur „Praska” KV 504

WYKONAWCY

Łukasz Długosz – flet

Florence Sitruk (Niemcy) - harfa

Polska Orkiestra Radiowa

Michał Klauza – dyrygent

godz. 21.30

Park Oliwski, dziedziniec Pałacu Opatów, ul. Cystersów 18

MOZART i folk

WYKONAWCY

Breabach (Szkocja)

 

26.08.2017 (sobota)godz. 21.00

Archikatedra Oliwska, ul. Biskupa E. Nowickiego 5

KONCERT FINAŁOWY

PROGRAM

W. A. Mozart Msza c-moll KV 427

W. A. Mozart Regina coeli C-dur KV 108/74d

WYKONAWCY

Robin Johannsen (USA) – sopran I

Julia Leżniewa (Rosja) – sopran II

Lothar Odinius (Niemcy) – tenor

Wojtek Gierlach – bas

Schola Gregoriana Cardinalis Stephani Wyszyński (Michał Sławecki – dyrygent)

Polski Chór Kameralny

Academy of Ancient Music (Wielka Brytania)

Jan Łukaszewski – dyrygent

 

Łukasz Zdancewicz| Specjalista ds. promocji

Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis

ul. Opata Jacka Rybińskiego 24 | 80-320 Gdańsk-Oliwa

.

KOMENTARZE

brak komentarzy

DODAJ KOMENTARZkod: unas