MILIONY DLA OSOWEJ

2017-07-13 09:03:33

Szanowni Państwo, drodzy sąsiedzi!

11 lipca odbyło się spotkanie w lokalu przy ul. Nowe Ogrody 8/12. Wspólnie jako Zarząd Dzielnicy (obecni: Grzegorz Boros, Stanisław Krzemiński, Jan Perucki) w  towarzystwie marszałka Bogdana Borusewicza spotkaliśmy się z panią Prezydent (ds. inwestycji miasta) Aleksandrą Dulkiewicz i Dyrektorem Wydziału Programów Rozwojowych Marcinem Dawidowskim, żeby porozmawiać na najważniejsze tematy infrastrukturalne dzielnicy.

Jako mieszkańcy doskonale wiemy, ile w Osowej brakuje jeszcze infrastruktury, żeby dogonić inne dzielnice. Wciąż nie mamy chodników, a wielu mieszkańców brnie w błocie. Systematycznie stan rzeczy się poprawia i tak też będzie z poniżej omówionymi tematami.

 

1. Ulica (nowy) Nowy Świat. Nie ma żadnych opóźnień i prace mają się zostać sfinalizowane najpóźniej wraz z końcem przyszłego roku. Przedmiotem zadania jest droga realizowana w układzie docelowym (zmiana biegu dzisiejszego Nowego Światu - z drugiej strony Renku) tj. nawierzchnia bitumiczna, oświetlenie, chodniki, ścieżka. W ramach przedsięwzięcia przewiduje się wykonanie zbiornika retencyjnego „Osowa 2” wraz z jego infrastrukturą (ścieżka dookoła, ławki, śmietniki...) i przewidzianą zielenią. Z pewnością będzie zachęcał do spacerów w jego okolicach.

 

2. Ulica Koziorożca. Nasza dzielnica rozrosła się dookoła ulicy Koziorożca, która dzisiaj zmieniła swój charakter - obecnie jest ciemno, wąsko, nie ma gdzie przejść, a do tego jeszcze te płyty… W latach 2019-2020 ulica Koziorożca wreszcie zmieni swoje oblicze. W ramach zadania przewiduje się wykonanie wszystkich prac podziemnych, nawierzchni bitumicznej, chodników, ścieżki rowerowej i oświetlenia. Mowa o odcinku od Czerwonej Torebki do Nowego Światu (dzisiejszy przebieg). Na następnym spotkaniu pod koniec sierpnia w Wydziale Programów Rozwojowych chcemy jako Zarząd Dzielnicy podnieść kwestię przedłużenia tej ulicy do skrzyżowania ulicy Kielnieńskiej ze Spacerową - od lat mieszkańcy mają na swoich prywatnych działkach zakaz zabudowy, ponieważ jest to rezerwa terenowa pod drogę. Czas przypomnieć się z tematem.

 

3. Ulica Zeusa. Podobnie jak ulica Koziorożca ma być wykonana w układzie docelowym (asfalt, chodnik, oświetlenie, prace podziemne). Odcinek, który ma ulec modernizacji: od ronda na ulicy Junony do ulicy Nowy Świat. Prace planuje się na lata 2019-2020.

 

4. Ulica Kielnieńska. To główna arteria dzielnicy. Zaznaczyliśmy, że na etapie projektowania tej drogi należy przeprowadzić konsultacje społeczne. Wspólnie powinniśmy wypowiedzieć się na temat przyszłego wyglądu tej drogi. Prace nad dokumentacją projektową rozpoczną się najprawdopodobniej jeszcze w tym roku. Niestety nasze oczekiwania dotyczące remontu już w przyszłym roku się nie sprawdzą. Z dzisiejszej perspektywy można przypuszczać, że „pierwsze wbicie łopaty” nastąpi w roku 2019 lub 2020. W kwestii remontu ulicy Kielnieńskiej jako pierwszy etap proponuje się odcinek od ulicy Drawskiej do stawu na wysokości ulicy Jeleniej.  

 

5. Ulica Syriusza. Prawdopodobnie jeszcze w sierpniu zostanie wykonana ulica Syriusza z płyt betonowych typu JOMB. Jej bieg zakończy się skrzyżowaniem z ulicą Wodnika, prawie naprzeciwko sklepu Lewiatan (na początku ul. Wodnika). 

 

6. Ulica Flory. Ta ulica stoi stale pod wodą, kiepska nawierzchnia, ciemno, itd. WPR prowadzi program budowy ulic od podstaw (Flory jest na 13 pozycji harmonogramu) - według niego szacuje się, że w 2020 roku zostanie wykonana modernizacja, tj. prace podziemne, nawierzchnia bitumiczna, oświetlenie, chodniki. Trzeba niestety jeszcze poczekać, chociaż zdaję sobie sprawę, że życie przy tej ulicy jest bardzo uciążliwe. Problem ulicy Flory to również problem ulicy Achillesa, a konkretnie nieruchomości, które stoją przy niej i są notorycznie zalewane. Z tego względu jest to też sprawa priorytetowa. 

 

7. Ulica Planetarna. W tym roku w układzie docelowym zostanie wykonany odcinek od ronda na ulicy Nowy Świat do przejazdu kolejowego. Prosiliśmy na spotkaniu, żeby przyśpieszyć prace z zakresu przyszłorocznego (etap II, od przejazdu kolejowego do granicy miasta) o sprawy wodno-kanalizacyjne. Nasze prośby były motywowane tym, że jest tam kilka domów, które nie mają dzisiaj dostępu do bieżącej wody. Oczywiście w przyszłym roku zostanie to wykonane...  Jest to też stosukowo wąski interes społeczny. Natomiast woda to coś priorytetowego, dlatego prosiliśmy o to. Czekamy w tej sprawie na odpowiedź.

 

Zdaję sobie sprawę, że tych tematów z perspektywy różnych rejonów osiedla jest jeszcze wiele, ale na pewno Państwo się zgodzą, że przy wykonaniu powyższych spraw na pewno będzie się nam żyło łatwiej i wygodniej. Pierwsze cztery punkty to inwestycje, których koszty należy liczyć w milionach zł. Wreszcie duże pieniądze płyną do naszej dzielnicy. Miliony dla Osowej!

 

Jeżeli mają Państwo jakiekolwiek pytania dotyczące powyższych spraw, ale również inne dzielnicowe tematy, w których mogę pomóc - pozostaję do dyspozycji. Kłaniam się.

 

Radny dzielnicy Gdańsk-Osowa

Jan Perucki

Kontakt:

Tel.: 600 546 736

@: jan.perucki@gmail.com

facebook.com/peruckijan

.

KOMENTARZE

brak komentarzy

DODAJ KOMENTARZkod: unas