Wyzwania demokracji – nadzieje i rzeczywistość. Dylematy gdańskiej samorządności

2017-09-13 08:54:31

Muzeum Historyczne Miasta Gdańska zaprasza na wykład Pana Tadeusza Gleinerta Wyzwania demokracji – nadzieje i rzeczywistość. Dylematy gdańskiej samorządności.  Wystąpienie ujęte w programie 2. Gdańskiego Tygodnia Demokracji odbędzie się dnia 12 września 2017 roku, o godz. 16.30 w Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównego Miasta. Wstęp jest bezpłatny.

- Współczesna gdańska samorządność rozpoczęła 1990 r. Tworzyliśmy gdańską demokrację lokalną czerpiąc obficie z doświadczeń samorządów terytorialnych miast Europy Zachodniej, a jednocześnie staraliśmy się budować ją w duchu konstytucji, zapewniającej wolności i prawa obywateli. Marzyło nam się „miasto partycypacyjne”, w którym oporą i ostoją naszych działań są obywatele - zaangażowani w życie Gdańska i świadomie nadający mu kształt. Czy z perspektywy 27 lat możemy powiedzieć, że nasza demokracja lokalna jest silna? Czy jest zagrożona? Jeśli tak, to w jaki sposób? I jak temu zaradzić? Poszukujących odpowiedzi na te pytania, a także tych z Państwa, którzy deklarują chęć rozmowy na temat gdańskiej demokracji zapraszam do udziału w spotkaniu w Ratuszu Głównego Miasta – Tadeusz Gleinert

O prelegencie:

Tadeusz Gleinert – Prezes Stowarzyszenia Rajcy Gdańscy był wieloletnim działaczem samorządowym, cztery kadencje, w latach 1990–2006, zasiadał w Radzie Miasta Gdańska. W ciągu trzech kadencji piastował funkcję Przewodniczącego Komisji Kultury Rady Miasta. W latach 1998–2006 pan Gleinert był Przewodniczącym Komisji Kultury Związku Miast Polskich, a także delegatem Rady Miasta w Sejmiku województwa gdańskiego. Pracował zawodowo w gdańskim Instytucie Kultury, Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej oraz w Wojewódzkim  Ośrodku Kultury. Przez ponad 40 lat pan Gleinert aktywnie działał w Zrzeszeniu Kaszubsko-Pomorskim pełniąc funkcję Sekretarza Generalnego i Wiceprezesa.

 

Gdzie?: Ratusz Głównego Miasta Gdańska, ul. Długa 46/47, 80-831 Gdańska

Kiedy?: 12.09.2017 r., godz. 16:30-17:30

Wstęp: bezpłatny

dr Andrzej Gierszewski

KOMENTARZE

brak komentarzy

DODAJ KOMENTARZkod: unas