Dyżur odwodnieniowy – podsumowanie

2017-09-26 09:38:22

Na wstępie chciałbym bardzo podziękować przedstawicielom Gdańskich Wód oraz Gdańskim Inwestycjom Wodno-Kanalizacyjnym za obecność i ekspercką pomoc w omawianiu spraw, z którymi przyszli mieszkańcy na spotkanie. Z dyżuru skorzystało ok. 40 mieszkańców co pokazuje skalę problemu występującego w Osowej. Udało się podyskutować na wiele tematów i w każdym punkcie obmyślić plan działania – co możemy zrobić, żeby zmienić stan faktyczny. Dodam, że niektóre sprawy ciągną się latami…

 

Postaram się w możliwie krótki, ale wyczerpujący sposób przedstawić sprawy omówione podczas spotkania.

 

1. Flory – przy najmniejszym deszczu droga zamienia się w jezioro, zalewa okoliczne po sesje, m.in. te przy ul. Achillesa. Sprawa rozwiąże się całkowicie dopiero przy realizacji docelowej ulicy. Droga została wpisana do programu budowy i modernizacji ulic od podstaw na poz. 13, wspólnie z mieszkańcami będziemy zabiegać o jak najszybszą realizację zadania w Wydziale Programów Rozwojowych. Niestety do tego czasu nie wymyślimy niczego lepszego jak wypompowywanie zalegającej wody.

2. Międzygwiezdna (koło Flory) – w jednym miejscu ze względu na powstałą nieckę w nawierzchni notorycznie tworzy się zastoina wodna. Sprawa zostanie zgłoszona przez mieszkańców i przeze mnie do zarządcy drogi – Gdański Zarząd Dróg i Zieleni – w celu wyprofilowania nawierzchni.

3. Antygony – Gdańskie Wody i ja zwrócimy się do Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska z prośbą o działania, których celem będzie fizyczne zatrzymanie wody na osiedle wielorodzinne, które jest położone ok. 50-60 cm niżej od terenów zlokalizowanych w najbliższym otoczeniu.

4. Cerery – wspólnie z mieszkańcami zwrócimy się do Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni w sprawie odwodnienia rejonu posesji 9, 11, 13. Po realizacji utwardzenia ww. fragmentu ulicy tworzą się notorycznie zastoiny wodne na całej szerokości drogi. W tamtym miejscu powstaną z pewnością studnie chłonne.

5. Międzygwiezdna (przy Galaktycznej) – wspólnie z mieszkańcami złożymy zapytanie do Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni z pytaniem, czy droga ma swojego zarządcę. Jeżeli nie to będziemy wnioskować o jego ustalenie, a w drugim przypadku zamierzamy wystąpić z prośbą o przyjrzenie się bliżej sprawie i podaniu pomysłu na realizację odwodnienia.

6. Galaktyczna/Jednorożca – na rogu tych dwóch ulic powstaje regularnie zastoina wodna, która zalewa okoliczne posesje tworząc ogromne straty materialne i te drugie też… Wspólnie z mieszkańcami wystąpię do Wydziału Gospodarki Komunalnej (Urząd Miasta Gdańska) w celu rozwiązania problemu, prawdopodobnie uda się skorzystać ze zbiornika retencyjnego, który jest zlokalizowany po drugiej stronie obwodnicy.

7. Barniewicka (za kapliczką) – mniej więcej w połowie odcinka utwardzonego za pomocą płyt MEBA powstaje zastoina wodna, która jest zmartwieniem mieszkańców okolicznych posesji. Wspólnie do Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni wystąpimy o rozwiązanie sprawy. Panaceum najprawdopodobniej będzie rów drogowy albo system studni chłonnych.

8. Herkulesa (łącznik do Galaktycznej) – niestety sprawa jest bardziej skomplikowana. Działka, na której mieści się droga jest własnością prywatną. Wspólnie z mieszkańcami będziemy zabiegać w Wydziale Skarbu (Urząd Miasta Gdańska) o wykup gruntu. Następnie będziemy mogli przeprowadzić różne prace, np. utwardzenie ulicy.

 

Dodatkowe sprawy (nie było mieszkańców, ale wcześniej poprosili mnie o zgłoszenie zagadnienia):

9. Gryfa Pomorskiego – na samym wjeździe na ulicę tworzy się gigantyczna zastoina wodna w okolicach studzienki. Kwestia odtworzenia nawierzchni bitumicznej, podniesienie studzienki. Sprawą zajmie się obecny na spotkaniu GIWK albo przekaże to zadanie to Saur Neptun.

10. Ledy – na wysokości posesji 2 i 3 tworzy się zastoina wodna. Sprawa zostanie zgłoszona przeze mnie i mieszkańców do GZDiZ. Rozwiązaniem będzie najprawdopodobniej wyprofilowanie płytowej nawierzchni.

11. Biwakowa – na dojeździe do ul. Barniewickiej (2 i 3 posesja licząc od ul. Barniewickiej) tworzy się ogromna zastoina wodna. Problemem jest prawdopodobnie konstrukcja drogi. Sprawa zostanie zgłoszona przeze mnie i mieszkańców do GZDiZ.

12. Nazewnictwo ulic w Osowej, podwojona Międzygwiezdna – podczas dyżuru wyszła jeszcze kwestia zdublowania się jednej nazwy ulicy na terenie naszej dzielnicy. Co więcej, numery posesji również się powtarzają. Zgłoszę tą sprawę. Wspólnie z mieszkańcami będzie trzeba rozwiązać ten administracyjny bubel.

 

Tak jak wcześniej wspomniałem, spotkanie cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem przez Państwa. Stwierdzam, że za jakiś czas będzie można powtórzyć spotkanie w formie dyżuru poświęcone sprawom odwodnieniowym. Dziękuję za merytoryczną pracę wszystkim mieszkańcom, którzy przyszli na spotkanie.

Niezmiennie pozostaję do Państwa do dyspozycji we wszystkich sprawach dzielnicy. Pozostaję mi się tylko ukłonić i zabrać do pracy w powyższych sprawach.

 

Pozdrawiam,

Państwa radny dzielnicy Gdańsk-Osowa

Jan Perucki

Kontakt:

Tel.: 600 546 736

@: jan.perucki@gmail.com

facebook.com/peruckijan

 

 

.

KOMENTARZE

brak komentarzy

DODAJ KOMENTARZkod: unas