Autobus 179 i wszystko o komunikacji w Osowej

2017-10-13 09:37:10

Szanowni Państwo, Drodzy Sąsiedzi!

Miałem przyjemność spotkać się z dyrektorem GZTM-u i dyrektorem Wydziału Gospodarki Komunalnej (Urząd Miasta Gdańska). Rozmawialiśmy na temat  zmiany trasy linii autobusowej 179. Autobus pojedzie od osowskiego dworca - Osowa PKP, a skończy swój kurs przy oliwskim - Oliwa PKP. Szczegółowy rozkład z godzinami odjazdów z poszczególnych przystanków dostaniemy w przeciągu miesiąca. Zmiany wejdą w życie już od 10 grudnia br.

 

Pojedzie on przez przystanki:

Osowa PKP – Konkordi - Zeusa (n/ż) – Koziorożca – Marsa – Jednorożca – Sopocka - Wysoka Galaktyczna – Sopocka - Osowa-Obwodnica – Rynarzewo – Zoo - Spacerowa (n/ż) – Cystersów - Oliwa Pętla Tramwajowa - Oliwa PKP

 

Dzięki zmianie trasy zyskamy kolejne połączenie w Osowej na dworzec. Ul. Junony otrzyma nowy autobus (pierwszy jadący do Oliwy), a jak wiadomo w tamtej części dzielnica rozbudowuje się w bardzo szybkim tempie i może część nowych mieszkańców zdecyduje się nie kupować samochodu, gdy będą mogli dojechać w kilka minut na PKM-kę i mieć bezpośrednie połączenie autobusowe do Oliwy. Jest to też pierwszy autobus, który zajedzie na oliwski dworzec, gdzie dojedziemy na nowy węzeł przesiadkowy – SKM, pociągi dalekobieżne, liczne linie autobusowe. Wraz z tą zmianą zmieni też swój charakter przystanek „Konkordi” na zwykły, regularny.

Do końca przyszłego roku zostanie też zmodernizowana pętla przy osowskim dworcu. W planach jest budowa nowego peronu autobusowego, wyświetlacze, wiaty nowej generacji, biletomaty, śmietniki, ławki, nowa nawierzchnia, zieleń urządzona, śmietniki i jedna ze stacji roweru metropolitalnego. Ma to być węzeł przesiadkowy z prawdziwego zdarzenia.

 

Trochę też o przyszłości…

Radni z Orunii zainaugurowali rozmowy z GZTM w sprawie zwiększenia częstotliwości linii autobusowej 210. Zamierzamy wspomóc te starania własnym stanowiskiem, prawdopodobnie w formie uchwały Rady Dzielnicy. Żywię nadzieję, że te pozytywne zmiany nastąpią już w przyszłym roku.

Wciąż brakuje połączenia z Owczarni, os. Barniewice (dalszy rejon ul. Wenus, a w pozostałej części zwiększenie częstotliwości.  Na Kukawce autobus powinien jeździć także w późniejszych godzinach. Należy uruchomić także zachód dzielnicy – po ul. Homera powinien jeździć autobus, ul. Galaktyczna i pętla przy obwodnicy… To wszystko tematy komunikacyjne dla drugiej linii osiedlowej – „279” albo rozbudowania istniejącego nr 269.

Priorytetem jest też zwiększenie częstotliwości i w ogóle pojawienie się w weekendy po godz. 14:00 przejazdów autobusu 179, przeobrażenie z nazywanej przez Państwa „linii wiejskiej” na miejską. W przyszłości też pomyśleć o częstszych przejazdach linii 171. Warto też pochylić się nad sprawą dojazdu do Osowej w godzinach nocnych. Kolejnym wątkiem byłoby też uzyskanie bezpośredniego połączenia z Sopotem (może przez przedłużenie jednej z osowskich linii autobusowych?).    

Przy takim sprawozdaniu należy również wspomnieć, że nie odpuszczamy tematu budowy drugiego przystanku kolejowego dla pociągów PKM w okolicach wiaduktu ul. Kielnieńskiej. Zamierzam wspólnie z Zarządem Dzielnicy spotkać się z marszałkiem Świlskim i przedstawić nasze zastrzeżenia, postulaty wobec całego projektu Pomorskiej Kolei Metropolitalnej.

Podsumowując, pozytywne efekty naszych starań przeliczając na czas to łącznie ok. 1,5 roku pracy, gdzie specjalne podziękowania należą się Bartkowi Stefańskiemu, który włożył w sprawy komunikacyjne dzielnicy kawał serca. Zabieramy się dalej do roboty.

 

Pozostaję do dyspozycji we wszystkich sprawach dzielnicy. Kłaniam się.

 

Pozdrawiam,

Państwa radny dzielnicy Gdańsk-Osowa

Jan Perucki

 

Kontakt:

Tel.: 600 546 736

@: jan.perucki@gmail.com

facebook.com/peruckijan  

.

KOMENTARZE

brak komentarzy

DODAJ KOMENTARZkod: unas