Co dalej z Budżetem Obywatelskim po błędach w głosowaniu?

2017-10-30 10:19:28

Szanowni Państwo!
 
Podczas dzisiejszej konferencji prasowej firma  IMPLYWEB, której miasto powierzyło przeprowadzenie procesu głosowania w Budżecie Obywatelskim 2018 przyznała, że do błędu w zliczaniu części oddanych głosów doszło z ich winy.  W załączniku znajdą Państwo oświadczenie firmy, w prezentacji zaś pokazane są szczegóły.
 
Błąd występował w momencie, kiedy mieszkaniec przyznał w trakcie głosowania tę samą liczbę punktów dla dwóch lub więcej projektów.  W takiej sytuacji system przypisywał punkty tylko dla jednego z wybranych projektów. Oznacza to, że w momencie, kiedy mieszkaniec na karcie do głosowania przyznał 1 pkt na projekt ogólnomiejski i następnie projektom dzielnicowym przyznał odpowiednio 1 pkt i 4pkt. To mamy zapisany tylko jeden głos na projekt z przyznanym 1 punktem (drugiego głosu z1pkt system nie zapisał).
 
Błąd występował od początku głosowania i dotyczy tylko głosów oddanych drogą elektroniczną. Wszystkie głosy oddane w punktach stacjonarnych są poprawne. Liczba kart do głosowania zgadza się na 100% i z całą pewnością są to dane wszystkich osób, które głosowały w budżecie obywatelskim (imiona, nazwiska, numery PESEL, numery telefonów z których weryfikowali głosy).
 
Dane odnośnie głosowania:
44 655: Liczba wszystkich kart do głosowania
3 207: Liczba wszystkich kart oddanych w punktach stacjonarnych
26 237: Liczba wszystkich kart oddanych w formie elektronicznej z kompletem przyznanych punktów
3 582: Liczba kart do głosownia, gdzie mieszkańcy oddali głos tylko i wyłącznie na jeden projekt i przyznali mu 5pkt
7: Liczba kart do głosownia, gdzie mieszkańcy oddali głos tylko i wyłącznie na jeden projekt i przyznali mu 4pkt
12: Liczba kart do głosowania, gdzie mieszkańcy oddali głos tylko i wyłącznie na jeden projekt i przyznali mu 3pkt

Oznacza to, że 33 045 to liczba kart do głosowania do których mamy 100% pewność, że są poprawne. Natomiast liczba kart do głosowania z niepełną liczbą przyznanych punktów to 11 610.

Całość konferencji prasowej można obejrzeć na http://www.gdansk.pl/wiadomosci/Budzet-Obywatelski-2018-Blad-programistyczny-w-systemie-wnioskodawcy-zdecyduja-co-dalej,a,92186
 
Chcielibyśmy przeprosić miejskich aktywistów za emocjonalne i niewłaściwe słowa zawarte we wczorajszym oświadczeniu. Wszystkim nam zależy jednakowo na tym, by głosy mieszkańców w Budżecie Obywatelskim były rzetelnie odzwierciedlane w wynikach. Bo to na ich podstawie podejmowane są dalsze działania i decyzje. Dziękujemy za głos organizacji społecznej, prosząc też by jej liderzy nie definiowali działań urzędu lub lub pojedynczych osób jako antagonistycznych wobec nich lub prowadzonych w zlej wierze. Tak nie jest. Zależy nam na jak najlepszej współpracy i do niej dążymy. Nie zawsze zręcznie ale zawsze z dobrą wolą.
 
Co dalej? Możliwości jakie widzimy na dziś są dwie albo powtórzyć całe głosowanie albo przeprowadzić "dogłosowanie", czyli pozwolenie na dokończenie procesu głosowania osobom, których głosów system nie zliczył w całości, a tylko w części. O tym, które rozwiązanie zostanie przyjęte, okaże się po konsultacjach z udziałem wnioskodawców. Te chcielibyśmy przeprowadzić w drugim tygodniu listopada. O kolejnych krokach będziemy Państwa informować na bieżąco. 

 

Urząd Miasta Gdańska

KOMENTARZE

brak komentarzy

DODAJ KOMENTARZkod: unas