Osowa. Ul. Planetarna do generalnego remontu. Jest czterech chętnych

2017-11-03 10:19:58

Kiedyś korzystali z niej głównie mieszkańcy dzielnicy, dziś chętnie przejeżdżają nią kierowcy jadący z lub do Rębiechowa, Banina lub na obwodnicę. Ulica Planetarna jest jednak w kiepskim stanie technicznym i wymaga remontu. Właśnie zakończył się przetarg na jego przeprowadzenie.

 

Ta ulica biegnie równolegle do torów Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. W ramach planowanej inwestycji wyremontowana zostanie na odcinku od ul. Nowy Świat do granicy miasta Gdańska. Projekt zakłada budowę nowej nawierzchni jezdni wraz z jej nową podbudową, a także chodnika i utwardzonego pobocza. Przebudowany zostanie także przejazd kolejowy, powstanie docelowa organizacja ruchu, a także wyregulowane zostaną pod kątem wysokości znajdujące się tam urządzenia. Przy okazji zainstalowane zostanie również oświetlenie uliczne. W ramach inwestycji zrealizowane zostaną też "niewidoczne" na co dzień, ale potrzebne sieci: położona zostanie kanalizacja deszczowa, zbudowana bądź przebudowana sieć wodociągowa. Pojawią się też tereny zielone – założone zostaną trawniki, a także nasadzone zostaną krzewy.

 

Przetarg na "Poprawę stanu nawierzchni i bezpieczeństwa ulicy Planetarnej" ogłosiła Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska. W poniedziałek, 30 października, otwarto oferty czterech zainteresowanych firm.

Na ile oszacowały swoje usługi?

- EUROVIA POLSKA S.A. z Bielan Wrocławskich (cena: 5 945 739,19 zł)

- Konsorcjum firm: Kruszywo sp. z o.o. oraz Bituminium sp z o.o. z Linii (5 068 130,94 zł)

- Skanska S.A. z Warszawy (4 479 256,57 zł)

- Konsorcjum firm: WPRD GRAVEL sp z o.o. z Gdańska i Przedsiębiorstwo Wielobranżowe ELGRUNT z Gdyni (4 994 546,68 zł)

DRMG przeznaczyła na realizację tej inwestycji 6,99 mln złotych.

 

- W ciągu najbliższych dwóch tygodni oferty będą analizowane pod kątem formalno-prawnym. Następnie wybierzemy zwycięzcę przetargu – zapowiada Agnieszka Zakrzacka z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.

Maciej Przybylski, przewodniczący Zarządu Dzielnicy Osowa, podkreśla, że dzielnicowa, mało znacząca dla miejskiego układu drogowego ul. Planetarna, w ciągu kilku ostatnich lat stała się ulicą... tranzytową.

- Stało się tak po zamknięciu i przebudowaniu ul. Słowackiego. Kierowcy jadą tą ulicą od strony Banina czy lotniska, w kierunku obwodnicy. Są, co prawda, alternatywne trasy, ale kierowcy wybierają tę, bo jest najkrótsza – uważa przewodniczący Osowej. - Jezdnia jest w kiepskim stanie technicznym. Najgorsze jest jednak to, że zwiększony ruch samochodowy wpływa na jakość życia okolicznych mieszkańców i obniża poziom bezpieczeństwa. Przy tej ulicy nie ma bowiem chodnika - piesi chodzą jezdnią.

Zgodnie z założeniami przetargu inwestycja powinna być gotowa do połowy grudnia 2018 r.

 

To nie jedyny duży projekt, który będzie realizowany w Osowej w najbliższych miesiącach. Pod koniec września br. DRMG podpisało umowę na budowę zbiornika retencyjnego Osowa II o pojemności retencyjnej 15 tys. metrów sześc. Powstanie on w pobliżu skrzyżowania ulic Nowy Świat i Koziorożca. Zbiornik zostanie zagospodarowany na wzór miejskiego stawu - ze ścieżką rekreacyjną wokół, oświetleniem, roślinnością i małą architekturą. Dzięki temu będzie służyć mieszkańcom dzielnicy jako miejsce spacerów i rekreacji.
W ramach inwestycji zbudowana zostanie również ulica Nowy Świat wraz z kanalizacją deszczową, wodociągową, sanitarną i gazociągiem, na odcinku od ul. Wodnika do ul. Zeusa, o długości około 500 metrów. Będzie to droga jednojezdniowa, po jednym pasie w każdą stronę, uwzględniająca ruch rowerowy przy zewnętrznej krawędzi jezdni.

Planowany termin zakończenia realizacji tego zadania to koniec listopada 2018 r.

 

Urząd Miasta Gdańsk

fot.: Grzegorz Mehring

.

KOMENTARZE

brak komentarzy

DODAJ KOMENTARZkod: unas