Strict Standards: Redefining already defined constructor for class Object in /home/mer7/domains/osowa.info/public_html/cake/libs/object.php on line 54

Strict Standards: Non-static method Configure::getInstance() should not be called statically in /home/mer7/domains/osowa.info/public_html/cake/bootstrap.php on line 38
Osowa.info - portal mieszkańców Osowej

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przemarsze, znicze, salwy z muszkietów – 390 rocznica Bitwy pod Oliwą

2017-11-22 00:24:09

 

W tym roku mija 390 rocznica Bitwy pod Oliwą. Zapraszamy do uczestnictwa w wydarzeniach upamiętniających glorię XVII-wiecznych obrońców portu gdańskiego. Uroczystości odbędą się w sobotę 25 listopada w Oliwie oraz w Śródmieściu Gdańska, a weźmie w nich udział blisko 30 rekonstruktorów historycznych z całej Polski.

 

 

W programie uroczystości znajdzie się między innymi zapalenie zniczy pod pomnikiem upamiętniającym bitwę na wzgórzu Pachołek, przemarsz Traktem Królewskim, złożenie w Bazylice Mariackiej wieńca na grobie admirała Arendta Dickmanna oraz uroczysta salwa na Ołowiance.

 

Bitwa i jej dowódca
Bitwa pod Oliwą była największym zwycięstwem polskiej floty w XVII wieku i do dziś pozostaje jednym z najważniejszych zwycięstw w historii zarówno Polski jak i samego Gdańska. Przełamała ona szwedzką blokadę portu gdańskiego, będącego oknem na świat i najbogatszym miastem Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Dowódcą floty polskiej, którego odwadze zawdzięczamy to zwycięstwo, był admirał Arendt Dickmann – gdańszczanin holenderskiego pochodzenia, znakomity dowódca w randze admirała. Niestety, nie przeżył swojej zwycięskiej bitwy. Został trafiony i zabity kulą armatnią. Żegnany przez cały Gdańsk z najwyższymi honorami spoczął pod posadzką Bazyliki Mariackiej.

 

 

Żołnierze, marynarze, artyleria z epoki
Udział w obchodach 390 rocznicy Bitwy pod Oliwą zapowiedziało blisko 30 rekonstruktorów historycznych z całej Polski. Zobaczyć będzie można sylwetki polskich żołnierzy i marynarzy oraz gdańskich mieszczan z lat 20. XVII wieku. Między innymi żołnierzy piechoty autoramentu narodowego, piechotę cudzoziemską, marynarzy i artylerię z epoki.

 

 

Organizatorem Kompania Kaperska
Obchody już od trzech lat organizowane są przez Kompanię Kaperską – grupę rekonstrukcji historycznej zajmującą się odtwarzaniem i przybliżaniem szerszej publiczności sylwetek gdańszczan w XVII wieku oraz życia portowego z tamtego okresu. Wraz z innymi pasjonatami historii i przy wsparciu ze strony gdańskich instytucji, rekonstruktorzy starają się przypominać ważne wydarzenia z historii Gdańska, a celebrowanie ich czynić częścią lokalnej tradycji.


 

Program uroczystości
11:30 Wyruszenie pod Pomnik Bitwy pod Oliwą z ul. Tatrzańskiej.

12:00 Złożenie zniczy i salwa z muszkietów i armaty pod pomnikiem w Oliwie.
12:30 Wyruszenie do centrum Gdańska.
14:00 Przemarsz spod Złotej Bramy ul. Długą do Dworu Artusa i musztra obok fontanny Neptuna.
14:30 Wejście do Dworu Artusa - prezentacja uzbrojenia, opowieści o bitwie i życiu marynarzy.
15:30 Przemarsz spod Dworu Artusa przez Długi Targ do Bazyliki Mariackiej.
16:00 Złożenie wieńca i zniczy na grobie Admirała Arenda Dickmanna w Bazylice Mariackiej.
16:30 Przemarsz pod Narodowe Muzeum Morskie i salwa z muszkietów.
17:00 Przemarsz do Ośrodka Kultury Morskiej - wewnątrz prezentacja uzbrojenia, opowieści o bitwie i życiu marynarzy.
18:00 Zakończenie.

 

źródło: UMG

KOMENTARZE

brak komentarzy

DODAJ KOMENTARZkod: unas