Poznaj historię protestanckiego Gdańska

2017-11-22 00:29:39

Listopadowa i grudniowa oferta „Czwartków w Historycznym” Muzeum Historycznego Miasta Gdańska to cykl sześciu wykładów, z których cztery są połączone z możliwością zwiedzenia otworzonej w dniu 31 października 2017 r. wystawy „Gdańsk protestancki w epoce nowożytnej”. Wydarzenia będą się odbywać w jednym wybranych Oddziałów MHMG oraz Zielonej Bramie, Oddziale Muzeum Narodowego w Gdańsku.

 

„Gdańsk protestancki w epoce nowożytnej” to wystawa zrealizowana przez Muzeum Narodowe w Gdańsku, Archiwum Państwowe w Gdańsku, Bibliotekę Gdańską PAN oraz Muzeum Historyczne Miasta Gdańska, którą można zwiedzić w Zielonej Bramie, Oddziale Muzeum Narodowego w Gdańsku przy ul. Długi Targ 24. Narracja opowiada o dziejach rozwoju lokalnej reformacji. Muzealnicy z MHMG poświęcili tej tematyce cały blok listopadowych i grudniowych prelekcji, na które zapraszają pasjonatów historii Gdańska. W ramach cyklu Czwartki w Historycznym znalazły się tematy nawiązujące wprost do idei wystawy, jak i takie, które prezentują odrębne wątki wpisujące się tematykę protestanckiego miasta.

 

- Okazją do przypomnienia tych odległych i ważnych dla Europy zagadnień jest 500-lecie obchodów reformacji zapoczątkowanych wystąpieniem Marcina Lutra. Wykłady uzupełniające do wystawy będą się odbywać w Sali Czerwonej Ratusza Głównomiejskiego, której wystrój w najmniejszym detalu nawiązuje do ideologii chrześcijańskiej silnie związanej z nowożytnym protestantyzmem. Warto zwrócić uwagę na pierwsze z czterech wystąpień, które 8 listopada 2017 r. poprowadzi Profesor Marcin Hintz – biskup Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Podczas tego spotkania poznamy przekaz ideowy Sali Czerwonej zamieszkujących Gdańsk protestanckich elit, który skupia się na dwóch głównych wątkach eschatologicznym oraz polityczno-społecznym. Dwa tygodnie później, 23 listopada Prof. Anna Ryś omówi sportretowane cnoty mieszczan gdańskich, a w grudniu 2017 r. w Sali Czerwonej odbędą się dwa kolejne wykłady Pani Doroty Powirskiej oraz dr hab. Janusza Trupindy – mówi dr Andrzej Gierszewski z Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.

 

W ramach listopadowych Czwartków w Historycznym odbędą się także dwie prelekcje dotyczące XIX wiecznego Gdańska uosobionych poprzez życiorysy dwóch gdańszczan, tj. kolekcjonera gedaników Lessera Giełdzińskiego, zlaicyzowanego żyda, którego barwny życiorys przedstawi 16 listopada 2017 r. w Dworze Artusa Izabela Olkowska-Jastrzembska, a także mało znanego Wilhelma Grapowa, marynarza i podróżnika, który pozostawił po sobie dość pokaźną liczbę grafik przedstawiających XIX-wieczną Japonię. Ten ostatni wykład odbędzie się 30 listopada 2017 r. w Sali Wety Ratusza Głównomiejskiego.

 

- Poprzez osobę Wilhelma Grapowa, poznamy nowożytnych gdańszczan i ich uniwersum z nieco innej perspektywy – podróży i zainteresowań obcymi kulturami. Nasz bohater w historii Gdańska to bardzo mało znana postać. Podobnie jak jego przodkowie był marynarzem. Można się zapytać dlaczego właśnie jego postać przywołujemy? Grapow pozostawił po sobie liczne grafiki. Przeważającą część z nich zebrał, a niektóre wykonał w trakcie podróży wzdłuż wybrzeży Azji. Znaczna część jego spuścizny to autentyczne grafiki japońskie, które przedstawiają życie codzienne, albo najważniejsze miejsca, np. świętą dla Japończyków górę Fuji  – mówi Marta Krzyżowska z MHMG.

 

Aby w pełni móc czerpać z przygotowanej oferty listopadowych Czwartków w Historycznym warto udać się o godzinie 16:00 do Zielonej Bramy (ul Długi Targ 24), gdzie pod okiem fachowców będzie można zapoznać się tematyką i eksponatami wystawy „Gdańsk protestancki w epoce nowożytnej”. Bezpośrednio po ich zakończeniu, o godzinie 17:00, rozpoczną się prelekcje w Sali Czerwonej Ratusza Głównomiejskiego. Oprowadzania nie odbędą się przed wykładami o Lesserze Giełdzińskim (16.XI) oraz Wilhelmie Grapowie (30.XI).

 

Wstęp na oprowadzania oraz prelekcje jest bezpłatny. Program jest dostępny na stronie Muzeum Historycznego Miasta Gdańska: www.mhmg.pl oraz Muzeum Narodowego w Gdańsku www.mng.gda.pl

 

23.11.2017, czwartek, godz. 16.00

Muzeum Narodowe w Gdańsku, Oddział Zielona Brama

Kamila Glazer (MNG) – oprowadzanie po wystawie „Gdańsk protestancki w epoce nowożytnej. W 500-lecie wystąpienia Marcina Lutra”

 

23.11.2017, czwartek, godz. 17.00

Muzeum Historyczne Miasta Gdańska, Sala Czerwona w Ratuszu Głównomiejskim,  ul. Długa 46/47

prof. dr hab. Anna Ryś (UG) – wykład Wzorce i wzorniki – sportretowane cnoty mieszczan gdańskich

 

30.11.2017, czwartek, godz. 17.00

Muzeum Historyczne Miasta Gdańska, Wielka Sala Wety w Ratuszu Głównomiejskim,  ul. Długa 46/47

Marta Krzyżowska (MHMG) Gdańszczanin na Dalekim Wschodzie.Album Wilhelma Grapowa

 

07.12.2017, czwartek, godz. 16.00

Muzeum Narodowe w Gdańsku, Oddział Zielona Brama

Magdalena Mielnik (MNG) – oprowadzanie po wystawie „Gdańsk protestancki w epoce nowożytnej. W 500-lecie wystąpienia Marcina Lutra”

 

07.12.2017, czwartek, godz. 17.00

Muzeum Historyczne Miasta Gdańska, Sala Czerwona w Ratuszu Głównomiejskim,  ul. Długa 46/47

Dorota Powirska (MHMG) – wykład Boska zagadka. Opatrzność ukryta w emblematach ze stropu Wielkiej Sali Rady

 

14.12.2017, czwartek, godz. 16.00

Muzeum Narodowe w Gdańsku, Oddział Zielona Brama

dr hab. Janusz Trupinda (MHMG) – oprowadzanie po wystawie „Gdańsk protestancki w epoce nowożytnej. W 500-lecie wystąpienia Marcina Lutra”

 

14.12.2017, czwartek, godz. 17.00

Muzeum Historyczne Miasta Gdańska, Sala Czerwona w Ratuszu Głównomiejskim,  ul. Długa 46/47

dr hab. Janusz Trupinda (MHMG) – wykład Przywrócić kulturę i godność Gdańska – odbudowa Wielkiej Sali Rady w Ratuszu Głównego Miasta Gdańska

 

źródło: MHMG

KOMENTARZE

brak komentarzy

DODAJ KOMENTARZkod: unas