Od lipca bezpłatne bilety dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych

2018-02-22 22:25:30

Radni Miasta Gdańska przyjęli uchwałę wprowadzającą bezpłatne przejazdy dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych mieszkających na terenie Gdańska. Będzie można z nich skorzystać już od 1 lipca.

 

- Bardzo mnie cieszy, że radni przyjęli uchwałę. Jest to ukłon w stronę gdańszczan i gdańszczanek, którzy tu mieszkają, uczą się, pracują i płacą podatki. Z bezpłatnych biletów będzie mogło skorzystać prawie 64 tys. uczniów. To także wyraz polityki prorodzinnej, dzięki której zaoszczędzone środki w domowym budżecie mogą być przeznaczane na inne cele - mówi prezydent Paweł Adamowicz - Liczymy, że dzięki wprowadzeniu bezpłatnych przejazdów coraz więcej uczniów będzie korzystało z komunikacji publicznej, nie tylko w drodze do szkoły, czy na zajęcia pozalekcyjne, ale również w codziennym podróżowaniu po mieście. 

 

Z nowej oferty będą mogli skorzystać uczniowie posiadający Kartę Mieszkańca, która funkcjonuje w Gdańsku od kilku miesięcy. Opcja bezpłatnego biletu będzie zintegrowana z Kartą Mieszkańca, bowiem umożliwia ona doładowanie na nośnik również bezpłatnego biletu.

Oferta zacznie obowiązywać już od 1 lipca 2018 r., więc uczniowie będą mogli w wakacje korzystać z bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską po Gdańsku. Bezpłatną komunikacją zostaną objęte wszystkie dzieci i młodzież do ukończenia szkoły średniej (również przedszkolaki).

Karta Mieszkańca i oferta usług z nią związana cieszy się dużą popularnością wśród gdańszczan. Do połowy lutego 2018 r. wpłynęło już ponad 60 tys. wniosków o wyrobienie karty, z czego 14 027 to pakiety młodzieżowe - dla dzieci od 0-18 lat, w tym 7786 dzieci i młodzież w wieku szkolnym (tj. 6-18 lat) odebrało swoje karty.

 

Obecnie w Gdańsku jest niemal 64 tys. uczniów, którzy mogliby skorzystać z bezpłatnych biletów na przejazdy komunikację miejską. Wg szacunkowych wyliczeń koszt wprowadzenia bezpłatnej komunikacji dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych dla budżetu Miasta będzie wynosił ok. 9 mln zł rocznie, w tym szacunkowo strata z wypływów biletów okresowych wynosić będzie ok. 6,38 mln zł. Pozostałe środki są szacowane na podstawie zakupów biletów papierowych. Realne koszty wprowadzenia bezpłatnych biletów będzie można oszacować w styczniu 2019 r.

źródło: UMG

KOMENTARZE

brak komentarzy

DODAJ KOMENTARZkod: unas