Indywidualiści z 7 klasy SPPI

2018-07-02 09:42:00

Na Polanki 124 w Gdańsku-Oliwie od 26 lat istnieje OLPI (Ogólnokształcące Liceum Programów Indywidualnych). W ubiegłym roku szkolnym otworzono klasę siódmą w miejsce wygaszanego gimnazjum (GPI). W czerwcu świadectwa otrzymało dziesięciu wspaniałych siódmoklasistów - indywidualistów. Grupka nieznanych sobie na początku roku młodych ludzi w trakcie roku szkolnego zamieniła się w zgrany team pod przewodnictwem dwóch wychowawczyń, Ali i Kasi.

 

Trzynasto- i dwunastolatków poznano szybko. Celina wymyśla świetne historie i ma talent pisarski. Antek to harcerz, który zna różne smaczki historyczne. Igor - rzeczowy realista, który studzi entuzjazm hurraoptymistów. Maja ma niespożytą energię, a Wojtek buduje statki kosmiczne i uwielbia dyskutować z Kajetanem o polityce, któremu nauka przychodzi bardzo łatwo. Kuba jest dżudoką i osiąga spektakularne sukcesy na zawodach międzynarodowych. Julka trenuje jeździectwo na swoim koniu „Niuńku”, a Natan zna się na biologii i geografii. Elokwentny Jan wywija harce na desce i lubi się uczyć. Jak tu ich rozwijać, jak ich kształtować, jak zbudować z takich osobowości grupę, która razem może zdziałać wszystko?

 

Plan okazał się prosty. Siódmoklasiści trafili na zajęcia rozwijające ich pasje i pod skrzydła tutorów, pod których okiem wykonywali projekt roczny. Wzięciem cieszyły się fakultety: pisalnia, golf na polu golfowym w Tokarach, DKF, etyka, matematyka dla orłów, biologia rozszerzona, sztuka. Każdy z uczniów trafił do właściwych grup językowych (hiszpański, francuski, niemiecki, rosyjski) i na odpowiedni dla siebie poziom zaawansowania języka angielskiego. Zajęcia odbywali nie tylko w swojej klasie, ale i ze starszymi licealistami, bo fakultety łączą ludzi nie pod względem wieku, ale zainteresowań.

 

„Pierwsze skutki pojawiły się w połowie roku. My, rodzice, zauważyliśmy, że dzieci stały się bardziej samodzielne. Nie musimy ślęczeć z nimi przy odrabianiu lekcji, nie musimy wysyłać ich na korepetycje. Jeśli pojawia się problem, mają w szkole matematykę-pomoc i inne zajęcia wspierające (np. terapia pedagogiczna), pomoc nauczycieli, którzy wyjaśniają, tłumaczą i zadbają na lekcji o najzdolniejszego i potrzebującego pomocy” - mówiła jedna z mam.

 

„Jeśli klasy są małe, to nic trudnego w dbaniu o indywidualizację” - mówią rodzice i coś w tym jest. „Miło, jeśli dziecko nie jest numerem w dzienniku, a nauczyciel zna jego możliwości, zainteresowania, rodzinę, a nawet zwyczaje. Miło, jeśli po przyjściu do domu ze szkoły dziecko opowiada, czego się nauczyło na lekcjach (mała klasa poprawiała zdobywanie wiedzy). Prace domowe okazały się ciekawsze, dzieci nasze nie musiały odrabiać nieefektywnych stron ćwiczeń o poleceniach: wstaw, wpisz, wymień, jak dotąd we wcześniejszych klasach. Klasówki były często, ale okazało się, że wyniki są niezłe i rosną w miarę jak dzieci uczą się systematycznie: lekcji z dzisiaj uczę się dzisiaj. W końcu moje dziecko zostało posłane na konkurs, i to z fizyki i chemii!”

 

W ciągu roku szkolnego 20117/18 działo się wiele: dni uniwersyteckie, „latające dni”, pływanie na żaglówkach, kajaki, uczniowie z Finlandii na wymianie, wizyty sławnych ludzi, np. Jerzego Sosnowskiego, obrączkowanie ptaków, Noc z książką, konkursy... i nasze dzieci nagle wydoroślały. Poruszały się same komunikacją i eksplorowały Trójmiasto z wychowawczynią, organizowały akcje w hospicjum, przedszkolu, warsztaty w szkole. Nasze dzieci, które wcześniej chętniej siedziały z oczami w komórce, realizowały projekt e-Twinningu. Razem wygrały dwa konkursy: ornitologiczny „Znani i nieznani - ptasi sąsiedzi” organizowany przez Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku oraz konkurs „Zbuduj własne DCT” organizowany przez DCT Gdańsk SA. Przed wakacjami otrzymali mnóstwo nagród, wyróżnień i sprawności szkolnych. Teraz wiadomo, że działają i pracują w zespole wyśmienicie, zatem trzeba pomyśleć o specjalnych działaniach w następnym roku szkolnym.

 

Jeśli chcesz dołączyć do siódmoklasistów w nowym roku szkolnym, pamiętaj, że na Polanki 124 w Gdańsku-Oliwie działa szkoła, w której możesz się rozwijać bez przeszkód!

 

OSTATNIE MIEJSCA W 7 KLASIE!

Szkoła Podstawowa Programów Indywidualnych w Gdańsku

ul. Polanki 124, 80-308 Gdańsk, 058 552-41-88, www.olpi.pl, liceum@olpi.pl,

rekrutacja: 502-316-784, marcinszmuniewski@wp.pl

.

KOMENTARZE

brak komentarzy

DODAJ KOMENTARZkod: unas