Zmiany na terenie Osowej

2018-07-05 15:02:31

W związku z prowadzonymi w Osowej inwestycjami zmieni się organizacja ruchu na terenie dzielnicy. Zmiany te związane są z powstającym zbiornikiem retencyjnym Osowa II oraz remontem ul. Planetarnej. Nie są to jedyne inwestycje w tej dzielnicy. W najbliższym czasie powstanie tutaj miasteczko rowerowe, a kolejne ulice zyskają nowe oświetlenie. 

 

Rozpoczyna się kolejny etap prac przy zbiorniku retencyjnym Osowa II.  W związku z tym, dzisiaj 5 lipca  zmienia się organizacja ruchu. W godzinach popołudniowych zamknięta zostanie ul. Nowy Świat, na odcinku od ul. Penelopy do zjazdu w boczną drogę ul. Nowy Świat. Objazd poprowadzony jest ulicami Barniewicką, Kielnieńską i Wodnika lub przez Obwodnicę Trójmiasta. Zapewnione zostanie dojście do posesji, a w przypadku konieczności prowadzenia wykopów położone zostaną specjalne kładki. Utrudnienia potrwają do zakończenia robót, czyli grudnia 2018 roku.

W czasie drugiego etapu budowy powstają układy drogowe wraz z kanalizacją deszczową oraz zbiornikiem retencyjnym o pojemności retencyjnej ok. 15 tys. m3. Zbiornik zostanie zagospodarowany jako staw miejski tak, aby mógł służyć mieszkańcom jako miejsce spacerów i rekreacji.
Obecnie dobiegają końca prace związane z korytowaniem zbiornika, na ścianach zbiornika układane są  kosze gabionowe, wykonany został także jeden z dwóch wlotów do zbiornika.

 

Na początku lipca zakończyła się budowa 200 m odcinka ul. Wodnika wraz z rondem na którym do położenia została jedynie warstwa ścieralna nawierzchni. Na ukończeniu są również prace związane z układaniem sieci kanalizacji wodociągowej, sanitarnej i deszczowej, a także oświetlenie. Na tę inwestycję Gdańsk przeznaczył blisko 20 mln złotych.

Na przełomie  2016 i 2017 roku realizowany był pierwszy etap tej inwestycji, który polegał m.in. na wykonaniu kanalizacji deszczowej wzdłuż ul. Keplera, a także budowie drogi technologicznej w śladzie docelowej ul. Nowej Spadochroniarzy.

 

Remont ul. Planetarnej

Dzięki prowadzonym pracom poprawi się stan nawierzchni jezdni i chodników, przebudowany zostanie również przejazd kolejowy. Ulica zyska tez nowe oświetlenie oraz kanalizację deszczową. Prace potrwają do grudnia 2018r. Koszt inwestycji to ok, 4,5 mln złotych. W związku z budową 2 lipca zamknięto ul. Planetarną na odcinku od ul. Saturna do skrzyżowania ulic Nowy Świat – Barniewicka. Taka organizacja ruchu potrwa około 3 miesięcy.


 

Budżet Obywatelski

W ramach Budżetu Obywatelskiego 2018 zostanie wykonane oświetlenie przejścia dla pieszych  w okolicach Przedszkola i Szkoły Podstawowej Happy Kids. Na terenie SP 81 w Gdańsku Osowej przy ul. Siedleckiego 14 powstać ma także rowerowe miasteczko ruchu. Pomoże ono w doskonaleniu jazdy na rowerze po drogach publicznych i wykonywanie różnych manewrów. Mieszkańcy zagłosowali także na projekt „Osowski deptak 2.0”. Dla projektów tych DRMG pozyskuje obecnie dokumentacje projektowe.


 

Planowane inwestycje

W najbliższych latach na terenie dzielnicy powstać ma także boisko wielofunkcyjne przy ul. Orfeusza. Kolejną planowaną inwestycją w Osowej jest budowa ścieżki rowerowej na ul. Wodnika wraz z przebudową chodników. W najbliższym czasie przewidziano również budowę oświetlenia w ramach Jaśniejszego Gdańska. Program obejmie ul.  Akteona, Artemidy, Diany, Heleny, Antygony, Junony, Międzygwiezdną, Orfeusza, Wodnika, Marsa.

 

 

Urząd Miejski w Gdańsku

KOMENTARZE

brak komentarzy

DODAJ KOMENTARZkod: unas