Budowa Koziorożca jest dla naszej dzielnicy potrzebna

2018-09-27 08:37:41

Szanowni Państwo

Z Osową jestem związany od 1989 roku, a mieszkam ponad 27 lat.
To na tyle długo by pamiętać pewne fakty, np. to że znajomi z ul Siedleckiego chwalili się „że niedługo będzie przy ich domach droga, bo obecny dojazd jest tymczasowy”. Plansze zagospodarowaniem Osowy, z połączeniem Spacerowej z Koziorożca, wiszące w latach 80, 90 na holu w Wydziale Architektury. zastąpione w czasach internetu Planem Zagospodarowania Przestrzennego  z 2001 roku! dostępnym na stronie http://mapa.gdansk.gda.pl/ipg/app/index# .

Przez lata nie było pieniędzy na realizację infrastruktury, więc nie było problemu budowy. A gdy znajdują się środki na realizację drogi, zawsze pojawia się ktoś, komu rozwiązanie przeszkadza i zaczyna się tworzenie komitetów, grup protestu.
Pamiętacie Państwo budowę Słowackiego i odcinek zwężenia przed Niedźwiednikiem, albo blokowanie budowy Estakady Kwiatkowskiego? Dziś nie wyobrażamy sobie komunikacji bez tych dróg.

Budowa Koziorożca ( jak i innych ulic) jest dla naszej dzielnicy potrzebna. Mieszkamy w mieście, gdzie każdy każdemu kiedyś jedzie pod oknem. Nie bądźmy bierni i nie dajmy się zdominować. Jak powstawała Osowa przed 45 laty było tu kilkaset rodzin i 2 sklepy GS do końca lat 80. Mała szkoła była przy Kielnieńskiej, była ulica Barniewicka i to wystarczało. Obecnie jest nas ponad 15 000 tysięcy i będzie więcej. Są inne czasy i inne potrzeby.
Budujmy Koziorożca i Inne ulice. Dość prowizorki, dziur, płyt i błota.

P.Ż 

P.Ż - mieszkaniec Koziorożca

KOMENTARZE

Tak już jest - kiedyś byli tacy, którzy blokowali dokończenie budowy (zgodnie z pierwotnym planem, który istniał gdy budowane były ich domy) Szafera/Szaflera - przedłużenie do Smugowej i Smugowej - przedłużenie do Wodnika. Ale innym pod domami już jeżdżą... Im już nie. Tak już jest z ludźmi...

BBnt, 2018-10-02 08:30:43


Tak już jest - najchętniej wypowiadają się ci, którzy mają mało wiedzy a nie radzą sobie z emocjami. W czasie, gdy budowana była ulica Sołdka, Szafera i Smugowa nie było mowy o żadnej ulicy Koziorożca. Te ulice były ulicami zamykającymi teren "należący" do Spółdzielni "Osowa" - dalej na wschód aż po horyzont były pola. Teren przylegający do ulicy Smugowej i Szafera po badaniach geologicznych zrobionych przez Geoprojekt na zlecenie Urzędu Miejskiego był przeznaczony na usługi kulturalne i oświatowe. Powodem były właśnie fatalne wyniki badań geologicznych, które wraz ze specyficzną, tanią konstrukcją i niskim posadowienie szeregowców wykluczały budowę drogi ze względu na związane z nią drgania. Nikt nie neguje potrzeby budowy Koziorożca, ale negowana jest Koziorożca będąca obwodnicą Osowej. Jeśli mieszkańcy pobliskich ulic, np. Sołdka, Niedziałkowskiego myślą, że będą mieć lepiej to bardzo się mylą. Czy wiedzą w jakim celu ta ulica ma być taka "przelotowa" aż do Castoramy, z rondami dla ciężarówek? Chyba nie myślą, że "miasto" z taką determinacją prze do jej realizacji, by zwiększyć komfort osowskim żuczkom. Czy wielcy miłośnicy połączenia tej ulicy z Kielnieńską zainteresowali się jakie inwestycje są planowane przy Meteorytowej i w Barniewicach? No właśnie.

AAxk, 2018-10-04 17:53:18


Witam. Czytam co pisze AAxk i niczym nie jestem zaskoczony. Dziwne i celowe mijanie się z prawdą znane mi jest w tym temacie już ponad 30 lat, bo tyle związany jestem z Osową. Przez te lata Osowa bardzo się zmieniła, rozbudowała. To praktycznie 20 tysięczne miasto lub miasteczko, jak kto woli. Dodajmy miasto ludzi młodych, bo większość to ludzie przed 40-tką. Ja, jak i osoba która podpisała się AAxk to już seniorzy. Ad rem. Koziorożca. Szanowny Panie lub Pani, nie jest prawdą, że ulicy Koziorożca miało nie być, bo badania geologiczne, itd. Wynika z tego, że nie o wszystkim AAxL wie. W planach była zawsze i z tego co wiem, a muszę sprawdzić rok wytyczenia w planach drogi i rok podjęcia decyzji o zabudowie ulic Smugowej i Szafera, była wcześniej niż Państwo z Szafera się wprowadzili. Stosunek mieszkańców tejże ulicy do pozostałych mieszkańców osiedla jest mi znany od początku. To tam wstawiono krawężniki na sztorc, aby samochody do ulic Perseusza i później Komety nie mogły dojeżdżać. To tam postawiono znak zakazu wjazdu z uwagą nie dotyczy mieszkańców ulicy Szafera. Wyobraźmy sobie wszędzie takie znaki. Co wówczas?? Dlaczegóż to samochody mają jeździć pod oknami mieszkańców ulicy Sołdka, Wodnika, Junony i innych?? Zablokujmy wszystkie! Czytam dalej - "Koziorożca" obwodnica Osowej. Hmmm. Szanowny Panie proszę poczytać czym różni się obwodnica od drogi średnicowej. Idźmy dalej. Ciężarówki sunące przez osiedle. Tutaj polecam przejść się na ulicę, którą dzięki Waszej pomocy (przepychanie) wybudowano wcześniej, a mianowicie Wodnika. Czy widzi Pan tam tabuny ciężarówek?? Co byłoby z osiedlem, gdyby nie było tej ulicy? Przypomina mi się wystąpienie jednego z mieszkańców tamtego rejonu (ulica Szafera, Smugowa) w trakcie sporu z miastem o budowę Renku. Dzisiaj po czasie pytam: czy tabuny ciężarówek na Renk jeżdżą pod Waszymi oknami? A może, tak jak wówczas określono, Osowę zalała fala markietanek (czyt. prostytutek)? Argumentem były też szczury, które zjedzą Osowian. Gdzie one są? A może aktualny jest wykazywany wtedy argument, że tysiące ptaków żerujących na Renku spowodują katastrofy lotnicze na pobliskim lotnisku. Czy były jakieś? Smoleńsk nie wchodzi w grę. Szanowni Państwo Szafera i Smugowej, "Osowa to nie leśniczówka". To 20 tysięczne miasto. Tutaj, prócz Was chcą żyć inni. Mają takie samo prawo do spokoju, dobrego dojazdu do pracy, sklepu, szkoły, ... Osowianie walczcie o tę ulicę! Chyba, że wolicie nadal jeździć bokami, po płytach, dziurach i objazdach!! A może referendum w tej sprawie?

Krzysztof Ż. (nazwisko znane redakcji, 2018-10-04 21:00:53


Jak to jest, że kilkanaście osób ustala co jest lepsze dla kilku tysięcy?

jaku, 2018-10-06 10:28:07


Należę do tych, które nie radzą sobie z emocjami. Zwłaszcza, gdy muszę przebyć odcinek Koziorożca po płytach, dwa cztery lub więcej razy dziennie. Nie tak dawno zarwała się płyta pod samochodem i ten zawisł. Ciekawe co z kierowcą i jego emocjami??

abra kadabra, 2018-10-06 10:33:18


Poraża beznadziejnie niski poziom percepcji tekstu napisanego w prosty sposób. Ludzie protestujący w wielu miejscach (portal osowa.com, strona bezpiecznaosowa.pl, gazetka UNas) tłumaczą przeciwko czemu jest ten protest, a tu wypisywane są dyrdymały o zawieszeniu. NIKT NIE PROTESTUJE PRZECIWKO Koziorożca od Czerwonej Torebki do Nowego Światu - NIKT. Brak porządnej ulicy na tym odcinku to wieloletni skandal, który trwałby nadal, gdyby nie planowane olbrzymie inwestycje wymagające docelowo dobrych tras dojazdowych. Protest DOTYCZY planowanego POŁĄCZENIA Czerwonej Torebki z Kielnieńską, bo to spowoduje, że Koziorożca stanie się przelotową ulicą od Castoramy do Meteorytowej i dalej, bo tam planowane są te olbrzymie inwestycje. I taka ulica spowoduje, że nie tylko te "kilkanaście" osób, jak powszechnie jest lansowane, będzie miało większy ruch pod domami. Wielki strumień samochodów wleje się na wszystkie uliczki Osowej i na odcinek Koziorożca od Czerwonej Torebki do Nowego Światu również. Jeśli dodać do tego brak ścieżek rowerowych, po których mogłyby jezdzić dzieci do szkół (mają jezdzić między samochodami) to może warto przez kilka sekund zastanowić się czy przypadkiem ten protest nie jest słuszny. Pakowanie takiego ruchu w istniejącą niską zabudowę jest ewenementem nawet w średniocywilizowanej Europie.

Hokus Pokus, 2018-10-06 19:01:58


Do Pana Krzysztofa Ż. Też niczym mnie Pan nie zaskoczył i zaprezentował standardowe metody deprecjonowania oponenta. Zanim odpowiem na przekłamania i nieprawdy wrócę do podstawowej sprawy, czyli ul.Koziorożca. Jest Pan niestety, kolejną osobą, która nie opanowała czytania ze zrozumieniem lub celowo przeinacza fakty. Czy tak trudno wykoncypować z artykułów w gazetkach oraz informacji na wielu portalach jaki jest powód i cel protestu? Napiszę to jak najkrócej i najprościej: Protest NIE dotyczy ul.Koziorożca na odcinku od Czerwonej Torebki do Nowego Światu - tam ta droga potrzebna jest jak tlen. Protest dotyczy TYLKO połączenia Czerwonej Torebki z Kielnieńską. To nie tylko protest, ale też walka o Koziorożca o właściwym poziomie bezpieczeństwa. Wracam do przekłamań i szyderstw: 1. Mieszkańcy Smugowej, Szafera, Sołdka wprowadzali się na przełomie lat 90-tych i obowiązujące wtedy "Studium Miejscowego Planu Ogólnego Dzielnicy Gdańsk-Osowa" przewidywało inny układ dróg, a w sąsiedztwie tych ulic, cytat: "zielone przedpole". Jedyną drogą "Koziorożcopodobną" była w tych planach ul.Średnicowa, która biegła mniej więcej tak jak dzisiejsza Wodnika. Nic innego Pan w swoich zapiskach nie znajdzie, bo taka jest prawda. Na skutek nadzwyczajnej aktywności Spółdzielni im.Obrońców Wybrzeża, w kolejnych planach ulica ta zbliżała się coraz bardziej do dzisiejszej lokalizacji ul.Koziorożca. Około roku 1995 nagle zintensyfikowano prace przygotowawcze do budowy potężnej Średnicowej, dwujezdniowej, po dwa pasy w każdym kierunku, o całk. szerokości 40m. Była nawet wciśnięta między budynki, pomiędzy którymi był odstęp 50m. Oczywiście "oszołomy" zaprotestowały, bo pojawiły się informacje o budowie Renku, a Średnicowa miała przejąć cały ruch do giełdy. Protest spowodował zatrzymanie prac nad tą drogą i wymusił podjęcie decyzji o budowie węzła Barniewice, z zastrzeżeniem, że dopóki nie będzie węzła, Renk nie rozpocznie działalności. 2. Historia krawężników na sztorc jest mi kompletnie nieznana. 3. "Ciężarówki sunące przez osiedle". Owszem, byłoby tego mnóstwo, gdyby nie wybudowano węzła w Barniewicach, a jednocześnie Renk był rynkiem o takiej skali jak zapowiadano. W propozycji inwestycyjnej przedstawionej przez giełdę podawano, że dziennie wjeżdżać będzie na nią 4000 samochodów w I etapie i 8000 samochodów po realizacji II etapu. To nie jest trudne do wyobrażenia. Balon pt. "PHCR-S" był bardzo pompowany jako gielda ponadregionalna i transgraniczna. Pisano o licznych ciężarówkach z Kaliningradu i Białorusi. Jest inaczej, a to pompowanie, jak się wydaje miało służyć uzyskaniu dużego kredytu z Banku Światowego gwarantowanego przez rząd polski (spółka prywatna). 4. W tamtym okresie przydrożne prostytutki były powszechnym elementem "ozdobnym", a związku z punktem 3 nie trzeba tłumaczyć. 5. Szczury i ptaki. Propozycja inwestycyjna przedstawiona przez giełdę nie zawierała konkretnego i poważnego sposobu na gospodarkę odpadami. Były tak mętne ogólniki, że podejrzewano, że część odpadów będzie leżeć w niezamykanych pojemnikach, co spowodowałoby m.in. migracje ptaków między Renkiem a Szadółkami. Nie tylko mieszkańcy zaprotestowali. "... zaniechania planowania i realizacji wysypisk odpadów....i targowisk żywnościowych w sąsiedztwie lotnisk...." domagalii się od wojewody, prezydenta i UM : Minister Transportu i Gospodarki Morskiej, Główny Inspektorat Lotnictwa Cywilnego, Port Lotniczy Rębiechowo. To nie były chore imaginacje "oszołomów". 6. Związku ul.Koziorożca ze Smoleńskiem nie rozumiem.

AAxk, 2018-10-06 23:08:52


Czy ja dobrze rozumiem? Czy Koziorożca tylko w środku osiedla? A jak do niej dojechać?

kati, 2018-10-07 13:38:49


Większość ulic jest w środku osiedla. Jak dojechać do Koziorożca? Normalnie, tak samo jak dotąd. Ja osobiście: węzeł Barniewice-Nowy Świat-Koziorożca. Ale.... Koziorożca ma być cywilizowana, na poziomie europejskim. Porządna nawierzchnia i oświetlenie, porządne oznakowanie pionowe i poziome wymalowane farbami standardowymi w Europie, a nie akwarelami jak to robione jest w Osowej. NAJWAŻNIEJSZE: ścieżki rowerowe dla naszych dzieci i innych rowerzystów!!!!

zzz, 2018-10-07 14:46:51


Mieszkam w tzw. blokach na Koziorożca. Codziennie rano udaję się do pracy, do Gdyni. Najpierw jadę kilkaset metrów do Junony, potem Junony (droga w stanie umierania) do Wodnika a następnie stoję w dużym korku koło Renku. Od węzła Owczarnia jadę obwodnicę, która co drugi dzień stoi. Nie chciałbym, aby moje życie tak nadal wyglądało, że codziennie tracę mnóstwo czasu na dojazd. Budowa Koziorożca to w pewnym zakresie poprawa mojego życia.

Jarek, 2018-10-07 19:59:55


AAxk i Krzysztof z o czym wy piszecie? Co nas obchodza jakies stare kotlety? Macie problemy z prostytutkami to rozwiazcie nie tutaj. Osowa nie moze byc wioska z drogami polnymi!!!

spokojny lol, 2018-10-07 20:26:14


Hahahah. Dobre. Dojechać tak jak dotychczas? To znaczy którędy?? Pod oknami ludzi na Sołdka, Wodnika i Junony? Oni niech mają problemy z hałasem, spalinami i drganiami. A wy chcecie spokój?? Oczywiście. Logiczne.

kssy, 2018-10-07 21:48:11


No tak. Okazało się, że dobrze wytypowałem autora AAxk. Uderz w stół, a nożyce się odezwą. :-) Zatem Szanowny Panie, jak Pan widzi kilkanaście lat temu we wszystkich argumentach pomylił się Pan. Proszę przyjąć do wiadomości i postawić sobie takie pytanie: może i w temacie Koziorożca też się mylę? Może nie taki straszny "koziorożec" jak go malują (ecie)? ............. Dajcie żyć innym!

Krzysztof Ż., 2018-10-08 10:52:47


dlaczego blokujecie wpisy przeciwników drogi tranzytowej na Koziorożca,którzy są zwolennikami modernizacji Kozorożca,czyżby kampania wyborcza?

eko, 2018-10-09 14:12:45


Cenzura na portalu? Gratujacje.

AAxk, 2018-10-09 17:56:19


Przed momentem dwukrotnie przejrzałem wszystkie maile związane z komentarzami portalu. Nie znalazłem żadnego opuszczonego. Dwa tygodnie temu otrzymaliśmy maila, w którym autor zarzucał imiennie (podawał nazwiska) kłamstwa adwersarzom. Analizował również wykształcenie poszczególnych podpisanych pod jakimś pismem. Komentarz ten nie miał cech dyskursu, a raczej imiennego ataku na poszczególnych zainteresowanych. Skierowany był raczej na przeciwników budowy ulicy. To jedyny komentarz jaki wstrzymaliśmy. Powyższe, jakie Państwo czytacie dotarły do nas i zostały dopuszczone do udziału w dyskusji. Niestety nie jestem zwolennikiem luźnego opluwania i podpisywania się XXL czy też ABC. Pozdrawiam i zachęcam do wyrażania swoich opinii i uwag.

redakcja - M.Rekowski, 2018-10-09 23:23:09


Ponownie przesyłam tekst, ktory się zawieruszyl. Nie ma w nim nic obraźliwego tylko fakty. Po stylu narracji, poziomie argumentów, odporności na wiedzę i po nerwowym chichocie bez trudu można poznać, że do "dyskusji" wkroczyły osoby, które są weteranami na naszym osowskim forum dyskusyjnym. Grono to walczyło zawsze bezwarunkowo i zawzięcie z "oszołomami" w imię postępu i wprowadzania do Osowy zdobyczy rozwiniętej cywilizacji. Podstawowym kryterium kwalifikującym "zdobycz" do implementacji był pozytywny, w ich mniemaniu, wpływ na ich życie. Do klasyki osowskiego humoru i osowskiej dyskusji społecznej weszło kilka płytek glazury, które kilkanaście lat temu odpadły w łazience pewnej pani na pewnej ulicy, rzekomo wskutek ruchu samochodowego wiekszego niż życzyłaby sobie ta pani. Wydarzenie to, choć mogło być również efektem niedoróbki glazurnika, a także kilka innych wydarzeń o podobnej skali dramatu spowodowało, że grupa ludzi niezwykle gorąco popierała np. budowę drogi Średnicowej w połowie lat 90-tych. Droga o szerokości 40m, po dwa pasy w każdą stronę, a więc droga o wymiarach Obwodnicy Trójmiejskiej (i równoległa do niej aż do lotniska) miała przecinać Osowę i obsługiwać Renk. Takie coś wymyślili urbanistyczni nieudacznicy z gdańskiego UM i co najdziwniejsze znalezli entuzjastów, chociaż przebiegałaby 50 m od ich domów. Wiara i nadzieja w to, że obok nich przejeżdżać będzie, być może, kilka samochodów mniej, była tak silna, że nie docierały do głów nawet opinie ekspertów. Dzisiaj historia sie powtarza. Chociaż to co chcą teraz zrobić "genialni" miejscy urbaniści to nie droga wielkości obwodnicy, ale po połączeniu ronda przy Czerwonej Torebce z Kielnieńską, ciężki ruch samochodowy będzie olbrzymi, a Osowa jako spokojna dzielnica zostanie zdewastowana bezpowrotnie. Jednym zdaniem: nawet jeśli "weterani" będą mieć kilka samochodów mniej pod swoimi oknami i bedą mieć lepiej niż znienawidzeni sąsiedzi to summa summarum będą mieć gorzej niż kiedykolwiek, bo negatywne odziaływanie planowanej drogi to kilkaset metrów.

ABC, 2018-10-11 11:27:43


Do ABC. Kolego przegiąłeś. Mógłbym użyć słowa bezczelny, ale delikatnie powiem nietaktowny. Przez 30 lat jeździsz pod naszymi oknami powodując hałas, smród i drgania i piszesz złośliwe uwagi o glazurniku??? Idąc tym tropem powinienem zarzucić Twojemu lekarzowi lub okuliście, ze źle Ciebie zdiagnozował i teraz źle patrzysz na otaczający świat. Na początku piszesz, że to fakty. Potem jest tylko słowotok i nic. Nic nowego. Gdzie byłeś, gdy Osowa się budowała i nie było ulicy Wodnika, Jednorożca i innych. Gdy duży ruch ciężarówek szedł ulicą Sołdka czy Balcerskiego. Wtedy nie martwiłeś się o mieszkańców. Nie waliłeś w bębny, nie pisałeś ze to 50 m od domów. Ciężarówki po Sołdka jeździły 10 m od domów!! Piszesz, że walczymy o swoje. A Ty o co walczysz? Czyż nie o to aby spokojnie wychodzić na spacer na trawkę w zapomnianej części osiedla? Czy interesują Ciebie inni?? Jeżeli nie to nie powołuj się an innych. Więcej pokory!

jonasz, 2018-10-13 17:46:12


Trasa średnicowa będzie szansą dla mieszkańców całej dzielnicy. Teraz poruszanie się samochodem po Osowej to jest koszmar i częstsze naprawy u mechanika. Wszechobecne płyty betonowe (ażurowe, yomb, drogowe) przeważnie słabej jakości. Jazda rowerem praktycznie po wąskich chodnikach. Zupełnie nie obawiałbym się tego "olbrzymiego" ruchu i "olbrzymich" inwestycji między Osową a Klukowem. Zjazd na węźle Osowa nie jest przecież jedynym zjazdem z obwodnicy do tego obszaru inwestycyjnego. Na pewno nie będzie najwygodniejszym.

grzesd, 2018-10-15 23:23:20


Mili Sąsiedzi. Czy Wy naprawdę wierzycie, że ciężarówki będą jechać do Klukowa zakorkowanym zjazdem na węźle na Spacerowej, tylko po to, żeby przejechać przez całą Osowę, minąć węzeł na Owczarni i pojechać dalej w kierunku lotniska? Równie dobrze możecie wierzyć, że ciężarówki te będą jechać do Klukowa zjeżdżając na węźle w Gdyni przy Tesco. Jeśli jednak macie aż takie obawy, to w czym jest problem, aby na ul. Koziorożca wprowadzić zakaz ruchu ciężarówek z wyłączeniem autobusów i służb komunalnych.

Grzegorz, 2018-10-16 09:43:23


W sprawie ul. Koziorożca (w replice do tekstu „Przebudowa skrzyżowania ul. Jednorożca i Koziorożca jest potrzebna”). Po przeczytaniu tekstu „Przebudowa skrzyżowania ul. Jednorożca i Koziorożca jest potrzebna” zamieszczonego w numerze z 20 września 2019 r. „U nas”, stwierdziłem,, iż konieczne jest sprostowanie informacji, które zostały tam podane, albowiem są one przynajmniej w kilku punktach całkowicie nieprawdziwe. Z uwagi na to, iż jego Autor nie podpisał się, będę dalej zwracał się do niego per „Anonim”. Szanowni Mieszkańcy, wyjaśnijmy na wstępie, że nie ma żadnych protestów przeciwko budowie ulicy Koziorożca, która jak wiemy składa się obecnie z płyt. Wszyscy chcemy, żeby powstała jak najszybciej bezpieczna, wygodna i nowoczesna ulicy Koziorożca, co do tego nie ma sporu. Zaniepokojenie i sprzeciw powodują dwie kwestie – planowane połączenie ul. Koziorożca z Kielnieńską oraz dwa gigantyczne ronda, które mają powstać tuż za Centrum Handlowym Czerwona Torebka, bez ścieżek rowerowych. To, że Miasto planuje połączenie ulicy Koziorożca z ul. Kielnieńską jest faktem (wbrew temu co twierdzi Anonim). Uzyskałem potwierdzenie tego m.in. w odpowiedzi na pytania zadane urzędowi w trybie dostępu do informacji publicznej. W odpowiedzi UM Gdańsk przyznał nie tylko, iż takie połączenie z ul. Kielnieńską jest planowane, ale także to, iż dopuszcza się ruch tranzytowy przez ul. Koziorożca oraz, że nie przeprowadzono jakichkolwiek badań, jak to połączenie wpłynie na ruch samochodowy wewnątrz naszego osiedla . A wpłynie niestety, bowiem wstępne symulacje wskazują, że w wyniku bezpośredniego połączenia ul. Koziorożca z ul. Kielnieńską na ulice naszego osiedla wleje się ruch tranzytowy z zakorkowanej Kielnieńskiej w kierunku Węzła Owczarnia (m.in. ulicą Jednorożca i Wodnika), Renku oraz terenów „przemysłowych” w Osowej. Dodajmy do tego, iż ruch na Kielnieńskiej będzie się wzmagał z uwagi na planowane włączenie obwodnicy metropolitalnej oraz trasy lęborskiej do węzła Chwaszczyno oraz braku tzw. Nowej Kielnieńskiej. W związku z tym należy podkreślić, iż ruch wewnątrz dzielnicy, zgodnie z opiniami fachowców, powinien być uspokajany przez eliminację ruchu obcego na wszystkich ulicach wjazdowych do osiedla o charakterze przelotowym, w tym na ulicach Wodnika i Sołdka, a nie koncentrowany na drodze tranzytowej wzmagającej obcy ruch na osiedlu. Taką właśnie bezpośrednią drogą tranzytowoą stanie się ulica Koziorożca w przypadku połączenia jej z ulicą Kielnieńską. Powstaje pytanie, czy tego chcemy? Czy chcemy koncentracji obcego ruchu tranzytowego z Kielnieńskiej, który rozleje się po całej dzielnicy zagrażając bezpieczeństwu naszych dzieci? Czy chcemy jeszcze więcej spalin i hałasu, poza tym z obwodnicy? W odpowiedzi na te problemy i retoryczne pytania powstał alternatywny projekt „Nowego Osowskiego Deptaka z parkiem i ścieżką rowerową”. Projekt ten to w istocie propozycja zmiany oblicza Osowy, jako osiedla położonego wzdłuż obwodnicy i wiecznie zakorkowanej ulicy Kielnieńskiej, osiedla, w którym dominują samochody, jest coraz mniej zieleni, a matki z dziećmi, młodzież, osoby uprawiające jogging muszą poruszać się wzdłuż osowskich dróg wdychając spaliny. Nowy Osowski Deptak obejmowałby odcinek od ul. Kielnieńskiej, wzdłuż ulic Smugowej i Szafera, aż do Centrum Handlowego Czerwona Torebka (długość ok. 500 metrów). Pozwoliłby on na stworzenie przyjaznego wejścia do centrum dzielnicy dla mieszkańców, wolnego od ruchu samochodowego wraz z parkiem, który mógłby powstać na ostatnim w tej części dzielnicy terenie zielonym pomiędzy ulicami Szafera, Komety i Cefeusza . Deptak stałby się ciągiem komunikacyjnym umożliwiającym bezpieczne przemieszczanie się pieszych, rowerzystów, matek z wózkami, młodzieży spieszącej się do osowskich szkół, stałby się miejscem do spacerów, uprawiania joggingu dla wszystkich mieszkańców. Deptak stanowiłby zatem dogodne i bezpieczne połączenie pomiędzy ul. Jednorożca a ul. Kielnieńską, gdzie znajdują się m.in. popularne przystanki autobusowe, umożliwiłby bezpośrednie dojście do osowskiego lasu, itp. Chcę, podobnie jak sądzę wielu innych mieszkańców, spokojnej i bezpiecznej dzielnicy. Realizując projekt budowy nowego deptaka z parkiem zamiast ruchliwej, tranzytowej drogi, mamy szansę na ocalenie jednego z niewielu terenów zielonych w tym miejscu naszego Osiedla. Uważam, że mieszkańcy powinni mieć możliwość dokonania świadomego wyboru, będąc w pełni poinformowani o konsekwencjach tranzytu z Kielnieńskiej przez ul. Koziorożca oraz możliwościach jaką daje alternatywne rozwiązanie w postaci nowego deptaka w naszej dzielnicy. Wracając do Anonima, z przykrością stwierdzić trzeba, że nie wie o czym pisze twierdząc, że dwa gigantyczne 30 metrowe ronda o dużej przepustowości oraz pozbawione ścieżek rowerowych, to rozwiązanie idealne dla mieszkańców. Pisze też nieprawdę o nielegalnie zajmowanym terenie insynuując, że osoby podpisane pod petycją mają z tym coś wspólnego. Przede wszystkim jednak, Anonim ucieka się do argumentów najniższych lotów, tzw. argumentów ad personam. Wymienia osoby podpisane pod pismem do prezydenta miasta i drwiąco stwierdza, że może nie wiedzą, iż znalazły się jakimś komitecie. Otóż Panie Anonimie, jako jedna z tych osób odpowiem Panu, że doskonale wiemy, w jakim komitecie się znajdujemy. Mieszkam w Osowie już 20 lat i uważam, że mam prawo wypowiadać się w sprawach tej dzielnicy, na której mi zależy, nie mniejsze niż Pan, nie będąc przy tym obrażanym w anonimowych tekstach. Tak się dziwnie składa, że zwolennicy połączenia Koziorożca z Kielnieńską zabierają głos na łamach „U nas” anonimowo, Pan Anonim nie jest pierwszy. Najwyraźniej brak im odwagi. I jeszcze rada na koniec. Panie Anonimie, niech się Pan dobrze zastanowi, zanim zacznie Pan ponownie obrażać szanowanych mieszkańców tej dzielnicy wprowadzając przy tym mieszkańców w błąd podawaniem nieprawdziwych informacji na ten ważny dla naszej dzielnicy temat.

Adam Wiśniewski, 2018-10-16 10:20:45


Panie Adamie To nie jest tak, że po połączeniu ul. Kielnieńskiej z ul. Nowy Świat za pomocą nowej ul. Koziorożca, wpadnie na Osowę dodatkowy ruch tranzytowy. To jest droga równoległa do obwodnicy, a nie do niej prowadząca. Poza tym samochody, które będą przejeżdżać nową ul. Kielnieńską, już po Osowej jeżdżą. I to nie jest tak, że nagle zmieni się kierunek poruszania się obcych samochodów z relacji Chwaszczyno - obwodnica, na relację równolegle do obwodnicy, gdyż ul. Wodnika też jest równoległa do obwodnicy i nie powoduje to, że wszystkie samochody jeżdżą tą ulicą zamiast obwodnicą (oczywiście część samochodów tak się porusza, ale jest to ułamek całkowitego ruchu). Jedyne co mnie martwi w omawianym projekcie, to zapowiedź braku ścieżek rowerowych. Uważam, że jest to poważny błąd, gdyż od paru lat masa działań idzie w kierunku zwiększenia ruchu rowerowego (w tym zachęcanie dzieci do takiej aktywności), a tu chce się wybudować nową drogę pozbawioną ścieżek - to nie tylko zaprzeczenie ideom miasta Gdańska, ale również stworzenie zagrożenia dla dzieci, które będą musiały jechać tą drogą do szkoły (przypominam o akcji "Rowerowy maj", w której dzieci codziennie w maju jeżdżą do szkoły rowerami). W związku z tym jeśli obawiamy się, że nowa ul. Koziorożca stanie się trasą przelotową przez Osowę, to raczej powinniśmy ich w kierunku uspokojenia ruchu i ograniczenia prędkości, a nie zrobienia z Osowy dzielnicy pozbawionej dróg - wbrew pozorom to sami osowianie generują potężny ruch we wschodniej części Osowy (w tym na ul. Wodnika), a nie pojazdy ruchu tranzytowego. Popieram jednak Pana Adama w zakresie ścieżek rowerowych - uważam, że mu osowianie nie powinniśmy ich odpuszczać - dla bezpieczeństwa naszego i naszych dzieci.

grzegorz, 2018-10-16 16:16:34


No tak. Budowa nowego deptaka z parkiem. Czyli mówiąc kolokwialnie "leśniczówka" A kto będzie tędy chodził? Ile osób? Dzieci do szkoły i matki z wózkami. Fajnie, ze tacy istnieją to można się powoływać. To tak jak z naszymi politykami. Wszystko przeliczają na budowę przedszkoli. Zabawne. Tego czy tamtego nie warto budować bo można by za to pobudować ileś tam przedszkoli. A przedszkoli jak się nie budowało to i nie buduje. Co do deptaka to kiedy pan Adam ostatni raz był na deptaku przy starej szkole podstawowej lub w parku Chirona? Piękny park i spokojnie. Nie ma tłumów. Na Pana Adama też czeka tam ławeczka. Polecam.

Henryk S., 2018-10-16 16:25:08


nie zgadzam się z opinią Grzegorza, ze połączenie Nowego Swiata z Kielnieńską nie spowoduje wlania się ruchu tranzytowego na Koziorożca. Ludzie mają naturalną skłonność do skracania sobie drogi/w tym przypadku na lotnisko, do Zukowa, na Kaszuby/, a co będzie się działo w przypadku korków na obwodnicy /już częstych/.oby nie było za póżno!

gośka,, 2018-10-16 23:31:38


Korki na obwodnicy będą coraz częstsze bo jakieś ciecie z Kolbud i okolic zablokowały budowę drugiej obwodnicy. Wyszli z założenia podobnego jak u nas. Nie pozwólmy budować, będzie spokój!

czarnagocha, 2018-10-16 23:56:43


chciałbym zwrócić uwagę,ze w okolicy ulicy Sołdka, Smugowej nie ma terenów parkowych, a mieszka tam wielu starszych ludzi, którzy częśto nie mają już siły i zdrowia by dotrzeć do odległego parku na Chirona.dzisiaj na spornym terenie widziałem spacerującą starszą osobę o lasce.niech Henryk pamięta,ze kiedyś też będzie stary i schorowany.Szybciej niż mysli. teren przy Szafera doskonale nadaję się na stworzenie miejsca dla osób starszych i dzieci!

emeryt, 2018-10-17 00:29:08


Koziorożca stanie się drogą tranzytową na trasie: Gdynia- obwodnica-Kielnienska-Koziorożca-stacja benzynowa dla tirów/czerwona torebka/-Barniewice-Zukowo-Kaszuby

krych,, 2018-10-17 09:43:59


teraz liczą się tylko młodzi ,dla nich 500+, mieszkanie+,szkoła +, ja proponuję jeszcze ,auto+ ,komputer + i tak rozleniwieni tym dobrobytem szybko się zestarzeją. domagam się terenów zielonych i rekreacyjnych w tzw starej osowej /dawna spółdzielnia osowa/dla dzieci iosób starszych. prponowany w liście p. Adama teren doskonale się do tego nadaje.

spragniony zieleni,, 2018-10-17 09:45:00


Co Ty wypisujesz za brednie?? Trasa tranzytowa dla tirów jadących z Gdyni do Żukowa przez Osową?? Hahahah. Chyba nie widziałeś tira. A niby to jak do Żukowa z ulicy Nowy Świat?? Którędy? Planetarną po przebudowie? Myślisz, że tir na tych zakrętach da sobie radę? A wiadukty pod torami? Przecież mają tylko 3 m wysokości. Co będą spuszczać powietrze z opon i zdejmować część ładunku??? A potem kluczyć zakrętami po wioskach? Tak??? Co Ty wypisujesz???? Uważasz, tak jak aktualny szef telewizji, że "głupi lud to kupi"??? Aktualnie tiry jeżdżą drogą krajową przez Chwaszczyno a docelowo pojadą nową drugą obwodnicą. Tak już na marginesie: czy krych i spragniony zieleni to nie ta sama osoba?

cytt, 2018-10-17 10:03:08


Grzegorz i czarnagocha sami sobie zaprzeczają i nawet tego nie zauważają. To, że Koziorożca będzie rownolegla do obwodnicy a obwodnica coraz bardziej zakorkowana spowoduje, że kazdy kto tylko będzie mógł będzie jechał tranzytowa Koziorozca. I na nic nest pisanie "ja bym się nie bał " czy odwolywanie sie do wiary sąsiadów bo tu liczy się wiedza fachowców.

Moos, 2018-10-17 19:44:44


Decyzja chyba już zapadła. To nieliczne grono (patrząc na wielość dzielnicy) ma prawo głosu i prawo protestowania, ale chyba już przegrało. Zainteresowanych budową ulicy nowej Koziorożca jest zdecydowanie więcej. Zapewne zyskają mieszkańcy Sołdka, Wodnika, Koziorożca i wszyscy którzy poruszać się będę w kierunku części o dużej zabudowie (bloki-apartamentowce). Czy będzie to droga tranzytowa dla tirów? Zdecydowanie nie. Jej kształt, ilość rond, muldy spowalniające i zapewne ograniczenie tonażowe uniemożliwi taki ruch. Czy bedzie to tranzyt przy korku na obwodnicy? Zdecydowanie nie. Kierowcy wybierają najprostszą drogą, a tą będzie Wodnika lub Galaktyczna. Kto będzie jechał w głąb osiedla? Przecież to dalej i przeszkód więcej. Propozycja deptaku? Hmmm A gdzie będzie biegł ten deptak? Skąd dokąd? Realnie patrząc to propozycja 20 metrowego deptaku. Czy pomysłodawcy proponują tu deptak czy też deptak z pasażem sklepów, bo tak zazwyczaj wygląda deptak. A może tylko chodnik? Tyle lat odcinali się od ulic: Komety, Cefeusza i Perseusza, a teraz chcą się łączyć? A może park? Piękny park ze stawem placem zabaw i siłownia znajduje się przy Chirona. Jest wielki a stosunku do tych kilkuset metrów kwadratowych przy Szafera/Komety. Drugi park jest przy Kielnieńskiej i Feniksa. Tam zdecydowanie mnie osób korzysta z możliwości wypoczynku. Myślę też o ludziach starszych na których co niektórzy się powołują. Rozumiem, że trudno jest się pogodzić po tylu latach mieszkania w takim miejscu, ale niestety niekiedy się przegrywa i trzeba się z tym pogodzić.

stary obserwator, 2018-10-17 22:39:26


Dla Osowej Nowa Koziorożca to jedyne rozsądne rozwiązanie. Ten kto jest przeciwko budowie ma na pewno jakiś bezpośredni interes aby nie powstała - albo działka na tej drodze albo jakiś podobny biznes. Mieszkam tuż przy Koziorożca nad fryzjerem i nie widzę innego rozwiązania jak to z planu na tej stronie http://tempo30osowa.pl/?page_id=87

Mateusz, 2018-10-17 23:12:19


Skoro decyzja juz zapadła to może dowiemy się kto ją podjął bez konsultacji z mieszkańcami - Stary Obserwator z pewnością to wie i powie jako niezwykle prospołeczna jednostka. Może powie też kto doprowadził do bezsensownej realizacji parków na Chirona i Feniksa, gdy wokół mamy lasy i piękny park w Oliwie.

Moos, 2018-10-18 05:13:20


Zadziwia już sama determinacja z jaką walczą o połączenie Kielnienskiej z Czerwoną Torebką różne osoby. Od lat nikt tak nie walczył o komfort mieszkańców. Od wielu lat mozna sobie polamac nogi, rowery i zawieszenia na Koziorozca i NIKOGO to specjalnie nie wzruszalo. Aż tu nagle zalew empatii. Co sie wydarzyło/wydarzy?

Moos, 2018-10-18 15:29:16


to jest park dla borosa

look, 2018-10-18 20:26:18


Moos co Ty wypisujesz? Pomyśl przez chwilę zanim wykażesz jak pracuje twój mózg. Mam półroczną córeczkę i jak sobie wyobrażasz spacer do lasu za obwodnicę z wózkiem???? Którędy??? i co dalej w tym lesie? Posiedzieć na ławeczce? Tragedia. Nie odzywaj się jak tak myślisz. Siedź i martw się o swój park, ale zostaw Chirona.

iw, 2018-10-20 13:57:04


Do iw: Mój wpis był sarkastyczny, ale wykazał jak ponadczasowe jest powiedzonko o zależności poglądów od miejsca siedzienia. Absolutnie nie mam nic przeciwko parkowi na Chirona. Tylko, że nie tylko w okolicy Chirona mieszkają rodziny z malymi dziecmi i z trudem poruszajacy się starzy ludzie. To "stary obserwator" wysyla matki z wózkami i starych ludzi na drugi koniec Osowy by sobie posiedzieli i rozpoczęli. Niestety "iw", tego Pani nie zauważyła.

Moos, 2018-10-20 17:14:38


Do Moos: dziwną taktykę przyjąłeś. Nie mam doświadczenia w walkach o ulice, ale raczej szukałabym sprzymierzeńców, rozmawiałabym i budowała mosty niż obrażała wszystkich w koło. Sarkazm to nie jest metoda dla osiągnięcia sukcesu lub kompromisu.

iw, 2018-10-22 15:12:24


Osowska Inicjatywa Obywatelska TEMPO 30 (O.I.O.TEMPO30) zwraca się do Redakcji gazetki „U nas” jak i do internetowych portali WWW.osowa24.pl, WWW.osowa.com, WWW.osowa.info o umieszczenie tekstu informującego o powstaniu Osowskiej Inicjatywy Obywatelskiej TEMPO 30 (WWW.tempo30osowa.pl) i w jakim celu TEMPO 30 powstało. Z tą samo prośbą zwracaliśmy się dnia 11.10.2018r. do redaktora M.Naskręta z portalu TRÓJMIASTO.PL po publikacji Jego artykułu: „Spór o budowę ul. Nowej Koziorożca w Osowej”. Link do artykułu: https://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Spor-o-budowe-ul-Nowej-Koziorozca-w-Osowejn128195.html Ponawialiśmy naszą prośbę jeszcze dwukrotnie, niestety bez skutku. Poniżej udostępniamy treść listu: Szanowny Pan Maciej Naskręt Gdańsk, 10.10.2018 Trójmiasto.pl Szanowny Panie Redaktorze, Uprzejmie Pana informujemy, że w Osowej powstała Obywatelska Inicjatywa TEMPO 30, która za cel postawiła sobie popieranie inicjatyw Miasta Gdańska oraz inicjatyw społecznych, mających na celu poprawę bezpieczeństwa na ulicach naszej Dzielnicy i rozbudowę osowskiej infrastruktury drogowej. Osowska Inicjatywa Obywatelska TEMPO 30 przeciwstawia się partykularnym interesom grupy osób zamieszkujących w rejonie rezerwy terenowej pod budowę ul. Koziorożca, którzy, podkreślamy, protestują przeciwko planowanej budowie ulicy, zapisanej w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Ulica Koziorożca ma stanowić element docelowego układu komunikacyjnego dla naszej Dzielnicy. Jej powstanie jest konieczne z uwagi na nadmierną koncentrację ruchu samochodowego na ulicach Wodnika i Sołdka. Chcemy by geometria i klasa ulicy Koziorożca uwzględniała bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów, zwłaszcza tych najmłodszych oraz bezpieczeństwo kierowców. Podkreślić trzeba, że wewnątrz Osowej na wszystkich ulicach obowiązuje Strefa Tempo 30. Wyjaśniamy - w całej Dzielnicy prędkość maksymalna to właśnie 30km/godz., oraz ograniczenie tonażu samochodów do 8T. Zapoznaliśmy się z warunkami ewentualnych rozwiązań i uważamy, że pozwolą one na poprawę bezpieczeństwa na kilku ulicach, w tym na planowanej Koziorożca, a także poprawią płynność ruchu samochodów w tej części Osowej. W kwestii o której powyżej, wolimy opierać się na opiniach osób znających temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a nie koniecznie, na opiniach profesorów zajmujących się zawodowo innymi dziedzinami. W Osowej co pewien czas uaktywnia się grupa osób, które, gdy narażone są ich interesy, nie zwracając uwagi na dobro wspólne, demagogicznie posługują się argumentami z którymi, wiedzą, nikt nie będzie dyskutować. Np. bezpieczeństwo dzieci, rowerzystów itp. W Osowej doprowadzano już do rezygnacji z ważnych dla mieszkańców inwestycji. Wspomnimy, właśnie ul. Koziorożca, dla której 20 lat temu był przygotowany projekt wraz z pozwoleniem na budowę, ale przez protesty i manipulację mieszkańcami wypadła ona z realizacji. Kolejną utraconą ulicą jest Nowa Kielnieńska, która dziś przenosiłaby poza Osowę ruch tranzytowy, ale i ona nie podobała się małej, choć głośnej grupie mieszkańców. Jako społeczność straciliśmy wiele z powodu partykularnych protestów małych grupek Osowian i dziś mówimy DOSYĆ. Co do konsultacji społecznych trzeba wyraźnie podkreślić, że one są ogłaszane zgodnie z prawem i wymogami formalnymi, ale to nie znaczy, że istnieje obowiązek konsultacji ze strony mieszkańców. Możemy zapytać ich czemu nie wypowiadali się, gdy uchwalano miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla rejonu ul. Koziorożca. Uprzejmie prosimy Pana Redaktora o zamieszczenie naszego pisma, jednak nie w opiniach, a jako oddzielną wiadomość, do której każdy zainteresowany będzie mógł się odnieść, właśnie w opiniach. Z wyrazami szacunku, Za Osowską Inicjatywę Obywatelską TEMPO 30 podpisali się: Alfred Dąbrowski Krystyna Smugła Henryk Boryń Łukasz Kałędkiewicz Dnia 18.10.2018r. odbyło się spotkanie w siedzibie DRMG z władzami miasta w sprawie ul. Koziorożca i chcielibyśmy się podzielić z mieszkańcami Osowy o przebiegu tego spotkania. Poniżej jego treść, którą również w całości można znaleźć na naszej stronie internetowej (WWW.tempo30osowa.pl). Spotkanie w DRMG – inwestycja Koziorożca Dnia 18.10.2018r. w siedzibie Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska przy ul. Żaglowej 11 odbyło się spotkanie z panią Aleksandrą Dulkiewicz zastępcą prezydenta ds. polityki gospodarczej, panem Marcinem Dawidowskim dyrektorem Wydziału Programów Rozwojowych w Urzędzie Miejskim w Gdańsku, szefem działu Inżynierii Ruchu w ZDiZ Tomaszem Wawrzonkiem oraz licznymi przedstawicielami jednostek miejskich. Zaproszeni zostali przedstawiciele Rady Dzielnicy Osowa, Komitetu Mieszkańców Bezpieczna Osowa (K.M.B.O.) i Osowskiej Inicjatywy Obywatelskiej TEMPO 30. Na wstępie omawiana była przez dyr. Dawidowskiego inwestycja „Koziorożca”. Inwestycja ta została podzielona na dwa etapy: 1. (czerwony) odcinek od Czerwonej Torebki do ul. Nowy Świat, powstanie przy udziale środków unijnych w przyszłym roku. W tym miejscu dyr. Dawidowski odniósł się do zarzutów Komitetu Mieszkańców Bezpieczna Osowa zawartych w piśmie do władz miasta. - Brak konsultacji społecznych – wyjaśniał iż bez nich prawnie nie można było przystąpić do prac projektowych mających miejsce w 2014r. Więc były. - Ruch tranzytowy – tranzyt nie grozi ul. Koziorożca. Zaplanowana została jako droga lokalna z tempem 30, do 8t z uspokojeniem ruchu (droga o odpowiedniej geometrii, wysepkami, przejściami dla pieszych, miejscami postojowymi). - Gigantyczne ronda o śr. 30m – zaprojektowany kształt zapewnia spowolnienie ruchu z azylami dla pieszych, ponadto ronda o średnicy 25÷40m są rondami małymi, a czym większe rondo to ruch jest bardziej uspokojony i są bezpieczniejsze, wyjaśniał Inżynier Ruchu Tomasz Wawrzonek. - Brak ścieżki rowerowej – pan Wawrzonek wyjaśniał, że przy wyodrębnionej ścieżce rowerowej rowerzyści nie mogą poruszać się jezdnią, a w zaplanowanej Koziorożca (od Cz. T. do ul. Nowy Świat) dopuszcza się ruch rowerowy po jezdni ( dla tych co się czują na siłach) i po chodniku np. dzieci. Tu padła propozycja poszerzenia chodników do 3m dla polepszenia ciągu pieszorowerowego. Tylko taka kosmetyczna zmiana dla tego odcinka jest możliwa aby nie zatrzymać inwestycji. 2. (zielony), odcinek od ul. Kielnieńskiej do ul. Niedziałkowskiego jest we wstępnym etapie projektowym w ramach projektu przebudowy ul. Kielnieńskiej. Według Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP) ma łączyć się z ulicą Kielnieńską rondem i ma być kontynuacją 1-go etapu jako droga lokalna, oczywiście z tempem 30 , do 8t i wszystkimi wcześniej opisanymi aspektami takiej drogi. Na tym etapie mogą być wzięte pod uwagę inne propozycje co do charakteru zagospodarowania terenu pod realizację tego odcinka ul. Koziorożca. Osowska Inicjatywa Obywatelska Tempo 30 (wspierana licznymi głosami mieszkańców) niezmiennie postuluje o realizację ul. Koziorożca od ul. Kielnieńskiej do ul. Niedziałkowskiego jako ulicę lokalną z ruchem w obu kierunkach, co jest zgodne z obecnym MPZP. Daje to jedyną szansę na pełną realizację ul. Koziorożca jako infrastruktury drogowej dzielnicy Osowa. Pozwoli to częściowo odciążyć ul. Wodnika, ul. Balcerskiego ( tu zlokalizowane są szkoły ) i ul. Sołdka, co przełoży się na realne zwiększenie bezpieczeństwa. K.M.B.O. przekazał wnioski, które będą ewentualnie wzięte pod uwagę podczas przygotowania projektu etapu 2 (zielony), od ul. Kielnieńskiej do ul. Niedziałkowskiego: 1. Promenada 2. Trakt pieszo-rowerowy włączony do ul. Kielnieńskiej 3. Tylko komunikacja miejska wpuszczona od ul. Kielnieńskiej do ul. Koziorożca Ważne! Włodarze miasta ustalili iż w grudniu 2018r. odbędzie się spotkanie na terenie Osowy ( w którejś ze szkół, dokładny termin zostanie podany ) dla zaczerpnięcia w tej kwestii szerszej opinii mieszkańców. Z uwagi na rangę tego spotkania w imieniu O.I.O. TEMPO 30 apelujemy o liczne przybycie i czynne wsparcie, co da szansę na realizację ul. Koziorożca od ul. Kielnieńskiej do ul. Niedziałkowskiego. Serdecznie pozdrawiamy zwolenników Osowskiej Inicjatywy Obywatelskiej TEMPO 30. Za Osowską Inicjatywę TEMPO 30 podpisali się uczestnicy spotkania w osobach Piotr Chylewski, Krystyna Smugła i Alfred Dąbrowski.

Alfred Dąbrowski, 2018-10-22 15:38:27


Ostatnimi czasy bardzo głośno i aktywnie udziela się grupa ludzi którzy nazwali siebie Komitetem Mieszkańców BEZPIECZNA OSOWA i w "IMIENIU MIESZKAŃCÓW OSOWY" chcą zablokować budowę ulicy Koziorożca mającej połączyć ulice Nowy Świat i Kielnieńską. W dyskusjach padają argumenty o biednych dzieciach rozjechanych przez TIRY, o spisku właściciela Czerwonej Torebki który lobbuje za budową aby zwiększyć ilość klientów jak i poparte autorytetem tytułu naukowego teorie, żę jedna więcej ulica nie zmniejszy ruchu na pozostałych ulicach równoległych, ale wręcz ten ruch zwiększy. Powieszono banery z demagogicznymi acz chwytliwymi hasłami o zieleni zamiast MEGA ROND czy o rowerach między samochodami. Stworzono stronę internetową na której czytamy: Na ulice Osowy wleje się dodatkowy ruch tranzytowy, który opanuje ulice Wodnika, Jednorożca, Koziorożca, Niedziałkowskiego i Barniewicką oraz rozetnie naszą dzielnicę na odseparowane od siebie części. Ruch tranzytowy to ruch między np. fabryką położoną po jednej stronie osiedla a odbiorcą po drugiej. W naszym wypadku tranzyt polegałby na tym,że zamiast wyjechać na Obwodnicę najbliższym wjazdem Wysoka, TIRy pchałyby się przez szereg rond aby wyjechać na Obwodnicę następnym wjazdem Owczarnia. Oczywiście nie można wykluczyć przypadków kiedy kierowca zgubi drogę ale o wlewaniu się tranzytu trudno tu mówić a i przed tym można się zabezpieczyć stawiając odpowiednie znaki drogowe. Zablokowanie budowy spowoduje że jedyną częścią odseparowaną od reszty osiedla będzie odcinek Czerwona Torebka - Kielnieńska, o co pewnie chodzi. Ruch na terenie osiedla oczywiście będzie większy, co jest konsekwencją powstawania nowych budynków mieszkalnych, ale Komitet Mieszkańców planuje skierowanie tego ruchu przez ulicę Wodnika. Przez nawoływanie do podpisywania petycji w sprawie zablokowania budowy ul.Koziorożca Komitet chce BEZPIECZNEJ OSOWY POD SWOIMI OKNAMI ale Osowa jest niestety trochę większa. Intencję KOMITETU widać na załączonych mapkach gdzie ruch kierowany jest ulicami Barniewicką i Wodnika a Bezpieczną Osowę mamy na odcinku Czerwona Torebka - ul. Kielnieńska. Tworzenie ścieżki rowerowej na tym odcinku nie jest dla dzieci, które do szkoły pojadą ulicą Niedziałkowskiego, a jedynie dla mieszkańców tego terenu aby łatwiej dojechać do Czerwonej Torebki na zakupy. Oznaczenie na załączonych mapkach ulic Niedziałkowskiego i Koziorożca jako "ulice przyjazne" nic tak naprawdę nie znaczy ale brzmi wspaniale. Uwadze tych panów umknął również fakt, że na przedstawionym planie budowy, ulica Nowa Koziorożca oznaczona jest jako droga L1/2 (LOKALNA) z prędkością projektową 30km/h. Chciałbym przypomnieć, że plan budowy ulicy Koziorożca istnieje od lat 90tych co widać po pozostawionym na pas drogowy terenie, na którego części w magiczny sposób wybudowano nielegalne budynki. Budowa została zablokowana i w ten sposób pierwsza powstała ulica Wodnika. Jedyną realną stratą jaka powstanie w wyniku połączenia ulicy Koziorożca z ulicą Kielnieńską to strata tzw. psiej łączki popularnej wśród właścicieli psów. Zdaję sobie sprawę, że budowa ulicy na pewno obniży komfort życia jak i narazi na straty ludzi, którzy zajęli teren zarezerwowany na pas drogowy. Na dzisiejszej ulicy Wodnika biegały kiedyś kuropatwy i zające ale nikt z mieszkańców nie chce powrotu do tych czasów i nie lobbuje za zamknięciem ulicy dla ruchu. Nie chcemy jednak aby ulica Wodnika była jedyną ulicą zbierającą ruch samochodowy z tej części osiedla (po której oczywiście również chcieliby jeździć członkowie KOMITETU BEZPIECZNA OSOWA). Już dzisiaj w godzinach porannych ciężko wyjechać z Osowy, blokują się wyjazdy w obu kierunkach. Ronda na ulicy Kielnieńskiej i rozłożenie ruchu bardziej równomiernie na pewno by pomogło. Chciałbym aby hasło Bezpieczna Osowa dotyczyło też innych ulic jak i ulicy Wodnika, aby ta ulica została włączona od strefy 30 i aby interesy małej grupki nie przysłaniały interesu reszty mieszkańców naszego osiedla. Chciałbym aby OSOWA BYŁA BEZPIECZNA DLA WSZYSTKICH.

mieszkaniec z Wodnika, 2018-11-03 12:11:42


Inwestycja jest potrzebna całej Osowie. W wydaniu z ograniczeniami do 8ton, rondami, uspokojonym ruchu to będzie po prosto dodatkowa świetna droga dla całej dzielnicy, szczególnie środkowej części. Pozdrawiam przeciwników... Ale nie piszcie argumentów o drodze tranzytowej lub braku bezpieczeństwa. Nikt o zdrowych zmysłach nie przejedzie przez całą Osowę zamiast dojechać najbliżej na Spacerową. A reszta użytkowników jeśli pojedzie Koziorożca, to nie pojedzie Sołdka i Wodnika, więc na tych ulicach zwiększy się bezpieczeństwo dzieci wracających ze szkoły.

Miłosław, 2018-11-03 17:08:46


Koziorożca a powstanie Osowskiej Inicjatywy Obywatelskiej TEMPO 30 2018-10-22 15:37:49 Osowska Inicjatywa Obywatelska TEMPO 30 (O.I.O.TEMPO30) zwraca się do Redakcji gazetki „U nas” jak i do internetowych portali WWW.osowa24.pl, WWW.osowa.com, WWW.osowa.info o umieszczenie tekstu informującego o powstaniu Osowskiej Inicjatywy Obywatelskiej TEMPO 30 (WWW.tempo30osowa.pl) i w jakim celu TEMPO 30 powstało. Z tą samo prośbą zwracaliśmy się dnia 11.10.2018r. do redaktora M.Naskręta z portalu TRÓJMIASTO.PL po publikacji Jego artykułu: „Spór o budowę ul. Nowej Koziorożca w Osowej”. Link do artykułu: https://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Spor-o-budowe-ul-Nowej-Koziorozca-w-Osowejn128195.html Ponawialiśmy naszą prośbę jeszcze dwukrotnie, niestety bez skutku. Poniżej udostępniamy treść listu: Szanowny Pan Maciej Naskręt Gdańsk, 10.10.2018 Trójmiasto.pl Szanowny Panie Redaktorze, Uprzejmie Pana informujemy, że w Osowej powstała Obywatelska Inicjatywa TEMPO 30, która za cel postawiła sobie popieranie inicjatyw Miasta Gdańska oraz inicjatyw społecznych, mających na celu poprawę bezpieczeństwa na ulicach naszej Dzielnicy i rozbudowę osowskiej infrastruktury drogowej. Osowska Inicjatywa Obywatelska TEMPO 30 przeciwstawia się partykularnym interesom grupy osób zamieszkujących w rejonie rezerwy terenowej pod budowę ul. Koziorożca, którzy, podkreślamy, protestują przeciwko planowanej budowie ulicy, zapisanej w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Ulica Koziorożca ma stanowić element docelowego układu komunikacyjnego dla naszej Dzielnicy. Jej powstanie jest konieczne z uwagi na nadmierną koncentrację ruchu samochodowego na ulicach Wodnika i Sołdka. Chcemy by geometria i klasa ulicy Koziorożca uwzględniała bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów, zwłaszcza tych najmłodszych oraz bezpieczeństwo kierowców. Podkreślić trzeba, że wewnątrz Osowej na wszystkich ulicach obowiązuje Strefa Tempo 30. Wyjaśniamy - w całej Dzielnicy prędkość maksymalna to właśnie 30km/godz., oraz ograniczenie tonażu samochodów do 8T. Zapoznaliśmy się z warunkami ewentualnych rozwiązań i uważamy, że pozwolą one na poprawę bezpieczeństwa na kilku ulicach, w tym na planowanej Koziorożca, a także poprawią płynność ruchu samochodów w tej części Osowej. W kwestii o której powyżej, wolimy opierać się na opiniach osób znających temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a nie koniecznie, na opiniach profesorów zajmujących się zawodowo innymi dziedzinami. W Osowej co pewien czas uaktywnia się grupa osób, które, gdy narażone są ich interesy, nie zwracając uwagi na dobro wspólne, demagogicznie posługują się argumentami z którymi, wiedzą, nikt nie będzie dyskutować. Np. bezpieczeństwo dzieci, rowerzystów itp. W Osowej doprowadzano już do rezygnacji z ważnych dla mieszkańców inwestycji. Wspomnimy, właśnie ul. Koziorożca, dla której 20 lat temu był przygotowany projekt wraz z pozwoleniem na budowę, ale przez protesty i manipulację mieszkańcami wypadła ona z realizacji. Kolejną utraconą ulicą jest Nowa Kielnieńska, która dziś przenosiłaby poza Osowę ruch tranzytowy, ale i ona nie podobała się małej, choć głośnej grupie mieszkańców. Jako społeczność straciliśmy wiele z powodu partykularnych protestów małych grupek Osowian i dziś mówimy DOSYĆ. Co do konsultacji społecznych trzeba wyraźnie podkreślić, że one są ogłaszane zgodnie z prawem i wymogami formalnymi, ale to nie znaczy, że istnieje obowiązek konsultacji ze strony mieszkańców. Możemy zapytać ich czemu nie wypowiadali się, gdy uchwalano miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla rejonu ul. Koziorożca. Uprzejmie prosimy Pana Redaktora o zamieszczenie naszego pisma, jednak nie w opiniach, a jako oddzielną wiadomość, do której każdy zainteresowany będzie mógł się odnieść, właśnie w opiniach. Z wyrazami szacunku, Za Osowską Inicjatywę Obywatelską TEMPO 30 podpisali się: Alfred Dąbrowski Krystyna Smugła Henryk Boryń Łukasz Kałędkiewicz Dnia 18.10.2018r. odbyło się spotkanie w siedzibie DRMG z władzami miasta w sprawie ul. Koziorożca i chcielibyśmy się podzielić z mieszkańcami Osowy o przebiegu tego spotkania. Poniżej jego treść, którą również w całości można znaleźć na naszej stronie internetowej (WWW.tempo30osowa.pl). Spotkanie w DRMG – inwestycja Koziorożca Dnia 18.10.2018r. w siedzibie Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska przy ul. Żaglowej 11 odbyło się spotkanie z panią Aleksandrą Dulkiewicz zastępcą prezydenta ds. polityki gospodarczej, panem Marcinem Dawidowskim dyrektorem Wydziału Programów Rozwojowych w Urzędzie Miejskim w Gdańsku, szefem działu Inżynierii Ruchu w ZDiZ Tomaszem Wawrzonkiem oraz licznymi przedstawicielami jednostek miejskich. Zaproszeni zostali przedstawiciele Rady Dzielnicy Osowa, Komitetu Mieszkańców Bezpieczna Osowa (K.M.B.O.) i Osowskiej Inicjatywy Obywatelskiej TEMPO 30. Na wstępie omawiana była przez dyr. Dawidowskiego inwestycja „Koziorożca”. Inwestycja ta została podzielona na dwa etapy: 1. (czerwony) odcinek od Czerwonej Torebki do ul. Nowy Świat, powstanie przy udziale środków unijnych w przyszłym roku. W tym miejscu dyr. Dawidowski odniósł się do zarzutów Komitetu Mieszkańców Bezpieczna Osowa zawartych w piśmie do władz miasta. - Brak konsultacji społecznych – wyjaśniał iż bez nich prawnie nie można było przystąpić do prac projektowych mających miejsce w 2014r. Więc były. - Ruch tranzytowy – tranzyt nie grozi ul. Koziorożca. Zaplanowana została jako droga lokalna z tempem 30, do 8t z uspokojeniem ruchu (droga o odpowiedniej geometrii, wysepkami, przejściami dla pieszych, miejscami postojowymi). - Gigantyczne ronda o śr. 30m – zaprojektowany kształt zapewnia spowolnienie ruchu z azylami dla pieszych, ponadto ronda o średnicy 25÷40m są rondami małymi, a czym większe rondo to ruch jest bardziej uspokojony i są bezpieczniejsze, wyjaśniał Inżynier Ruchu Tomasz Wawrzonek. - Brak ścieżki rowerowej – pan Wawrzonek wyjaśniał, że przy wyodrębnionej ścieżce rowerowej rowerzyści nie mogą poruszać się jezdnią, a w zaplanowanej Koziorożca (od Cz. T. do ul. Nowy Świat) dopuszcza się ruch rowerowy po jezdni ( dla tych co się czują na siłach) i po chodniku np. dzieci. Tu padła propozycja poszerzenia chodników do 3m dla polepszenia ciągu pieszorowerowego. Tylko taka kosmetyczna zmiana dla tego odcinka jest możliwa aby nie zatrzymać inwestycji. 2. (zielony), odcinek od ul. Kielnieńskiej do ul. Niedziałkowskiego jest we wstępnym etapie projektowym w ramach projektu przebudowy ul. Kielnieńskiej. Według Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP) ma łączyć się z ulicą Kielnieńską rondem i ma być kontynuacją 1-go etapu jako droga lokalna, oczywiście z tempem 30 , do 8t i wszystkimi wcześniej opisanymi aspektami takiej drogi. Na tym etapie mogą być wzięte pod uwagę inne propozycje co do charakteru zagospodarowania terenu pod realizację tego odcinka ul. Koziorożca. Osowska Inicjatywa Obywatelska Tempo 30 (wspierana licznymi głosami mieszkańców) niezmiennie postuluje o realizację ul. Koziorożca od ul. Kielnieńskiej do ul. Niedziałkowskiego jako ulicę lokalną z ruchem w obu kierunkach, co jest zgodne z obecnym MPZP. Daje to jedyną szansę na pełną realizację ul. Koziorożca jako infrastruktury drogowej dzielnicy Osowa. Pozwoli to częściowo odciążyć ul. Wodnika, ul. Balcerskiego ( tu zlokalizowane są szkoły ) i ul. Sołdka, co przełoży się na realne zwiększenie bezpieczeństwa. K.M.B.O. przekazał wnioski, które będą ewentualnie wzięte pod uwagę podczas przygotowania projektu etapu 2 (zielony), od ul. Kielnieńskiej do ul. Niedziałkowskiego: 1. Promenada 2. Trakt pieszo-rowerowy włączony do ul. Kielnieńskiej 3. Tylko komunikacja miejska wpuszczona od ul. Kielnieńskiej do ul. Koziorożca Ważne! Włodarze miasta ustalili iż w grudniu 2018r. odbędzie się spotkanie na terenie Osowy ( w którejś ze szkół, dokładny termin zostanie podany ) dla zaczerpnięcia w tej kwestii szerszej opinii mieszkańców. Z uwagi na rangę tego spotkania w imieniu O.I.O. TEMPO 30 apelujemy o liczne przybycie i czynne wsparcie, co da szansę na realizację ul. Koziorożca od ul. Kielnieńskiej do ul. Niedziałkowskiego. Serdecznie pozdrawiamy zwolenników Osowskiej Inicjatywy Obywatelskiej TEMPO 30. Za Osowską Inicjatywę TEMPO 30 podpisali się uczestnicy spotkania w osobach Piotr Chylewski, Krystyna Smugła i Alfred Dąbrowski.

Alfred Dąbrowski, 2019-01-04 22:22:26


Popieram, Argumenty które wykorzystują przeciwnicy tej inwestycji jakoby miało się zmniejszyć bezpieczeństwo dzieci wracających ze szkoły, są poniżej pasa. Jeśli niektóre samochody pojadą tą drogą zamiast innymi, to na innych drogach poprawi się bezpieczeństwo dzieci wracających ze szkoły... Drugi argument jakoby kierowcy mieli wykorzystywać tę drogę jako skrót - tranzyt do wjazdu na obwodnicę obok Selgrosa, jest wyssany z palca! Dlaczego kierowca miałby pojechać przez 5 rond, zakręty, drogę dzielnicową, i na końcu stać w korku obok Selgrosa (kto jeździ rano o 8 to wie), miałby przejechać w taki sposób 2km, zamiast - pojechać ok 500m przez 1 rondo i wjechać na obwodnicę????? Kto wybierze 1 drogę, a kto 2? Ponadto, kierowcy którzy chcą przejechać z jakiegoś powodu przez osową, pojadą krótszą ulicą Wodnika, która już istnieje i nic się nie dzieje z tego powodu. Osoby które twierdzą że na Osowej powstanie ruch tranzytowy w wykonaniu "OBCYCH" kierowców, jak to podkreślają, albo wprowadzają czytelników "U nas" w błąd, albo nie jeżdżą samochodem. Pozdrawiam zwolenników nowych dróg, piszcie udzielajcie się, niech ta garstka przeciwników wie ilu was jest...

Miłosław, 2019-01-04 22:23:26


DODAJ KOMENTARZkod: unas