BEZPIECZNA OSOWA - TYLKO GDZIE I DLA KOGO? - list do redakcji

2018-11-03 12:08:16

Ostatnimi czasy bardzo głośno i aktywnie udziela się grupa ludzi którzy nazwali siebie Komitetem Mieszkańców BEZPIECZNA OSOWA i w "IMIENIU MIESZKAŃCÓW OSOWY" chcą zablokować budowę ulicy Koziorożca mającej połączyć ulice Nowy Świat i Kielnieńską. W dyskusjach padają argumenty o biednych dzieciach rozjechanych przez TIRY, o spisku właściciela Czerwonej Torebki który lobbuje za budową aby zwiększyć ilość klientów jak i poparte autorytetem tytułu naukowego teorie, żę jedna więcej ulica nie zmniejszy ruchu na pozostałych ulicach równoległych,  ale wręcz ten ruch zwiększy. Powieszono banery z demagogicznymi acz chwytliwymi hasłami o zieleni zamiast MEGA ROND czy o rowerach między samochodami. Stworzono stronę internetową na której czytamy:

 

Na ulice Osowy wleje się dodatkowy ruch tranzytowy, który opanuje ulice Wodnika, Jednorożca, Koziorożca, Niedziałkowskiego i Barniewicką oraz rozetnie naszą dzielnicę na odseparowane od siebie części.

 

Ruch tranzytowy to ruch między np. fabryką położoną po jednej stronie osiedla a odbiorcą po drugiej. W naszym wypadku tranzyt polegałby na tym,że zamiast wyjechać na Obwodnicę najbliższym wjazdem Wysoka, TIRy pchałyby się przez szereg rond aby wyjechać na Obwodnicę następnym wjazdem Owczarnia. Oczywiście nie można wykluczyć przypadków kiedy kierowca zgubi drogę ale o wlewaniu się tranzytu trudno tu mówić a i przed tym można się zabezpieczyć stawiając odpowiednie znaki drogowe.  Zablokowanie budowy spowoduje że jedyną częścią odseperowaną od reszty osiedla  będzie odcinek Czerwona Torebka - Kielnieńska, o co pewnie chodzi. Ruch na terenie osiedla  oczywiście będzie większy, co jest konsekwencją powstawania nowych budynków mieszkalnych, ale Komitet Mieszkańców planuje skierowanie tego ruchu przez ulicę Wodnika.

 

Przez nawoływanie do podpisywania petycji w sprawie zablokowania budowy ul.Koziorożca Komitet chce  BEZPIECZNEJ OSOWY POD SWOIMI OKNAMI ale Osowa jest niestety trochę większa. Intencję KOMITETU widać  na załączonych mapkach gdzie ruch kierowany jest ulicami Barniewicką i Wodnika a Bezpieczną Osowę mamy na odcinku Czerwona Torebka - ul. Kielnieńska. Tworzenie ścieżki rowerowej na tym odcinku nie jest dla dzieci, które do szkoły pojadą ulicą Niedziałkowskiego, a jedynie dla mieszkańców tego terenu aby łatwiej dojechać do Czerwonej Torebki na zakupy. Oznaczenie na załączonych mapkach ulic Niedziałkowskiego i Koziorożca jako "ulice przyjazne" nic tak naprawdę nie znaczy ale brzmi  wspaniale. Uwadze tych panów umknął również fakt, że na przedstawionym planie budowy, ulica Nowa Koziorożca oznaczona jest jako droga L1/2 (LOKALNA) z prędkością projektową 30km/h.

 

Chciałbym przypomnieć, że plan budowy ulicy Koziorożca istnieje od lat 90tych co widać po pozostawionym na pas drogowy terenie, na którego części w magiczny sposób wybudowano nielegalne budynki. Budowa została zablokowana i w ten sposób pierwsza powstała ulica Wodnika.

 

Jedyną realną stratą jaka powstanie w wyniku połączenia ulicy Koziorożca z ulicą Kielnieńską to strata tzw. psiej łączki popularnej wśród właścicieli psów.

 

Zdaję sobie sprawę, że budowa ulicy na pewno obniży komfort życia jak i narazi na straty ludzi, którzy zajęli teren zarezerwowany na  pas drogowy. Na dzisiejszej ulicy Wodnika biegały kiedyś kuropatwy i zające ale nikt z mieszkańców nie chce powrotu do tych czasów i nie lobbuje za zamknięciem ulicy dla ruchu. Nie chcemy jednak aby ulica Wodnika była jedyną ulicą zbierającą ruch samochodowy z tej części osiedla  (po której oczywiście również chcieliby jeżdzić członkowie KOMITETU BEZPIECZNA OSOWA). Już dzisiaj w godzinach porannych ciężko wyjechać z Osowy, blokują się wyjazdy w obu kierunkach. Ronda na ulicy Kielnieńskiej i rozłożenie ruche bardziej równomiernie na pewno by pomogło. Chciałbym aby hasło Bezpieczna Osowa dotyczyło też innych ulic jak i ulicy Wodnika, aby ta ulica została włączona od strefy 30 i aby interesy małej grupki nie przysłaniały interesu reszty mieszkańców naszego osiedla. Chciałbym aby OSOWA BYŁA BEZPIECZNA DLA WSZYSTKICH.

Mieszkaniec z ulicy Wodnika (dane znane redakcji)

KOMENTARZE

brak komentarzy

DODAJ KOMENTARZkod: unas