Strict Standards: Non-static method Configure::getInstance() should not be called statically in /home/mer7/domains/osowa.info/public_html/cake/bootstrap.php on line 38
Osowa.info - portal mieszkańców Osowej

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dekupaż dla dorosłych

2019-02-13 10:21:49

Muzeum Gdańska przygotowało nową ofertę warsztatów plastycznych dla dorosłych gdańszczanek i gdańszczan. Odpłatne, trzygodzinne zajęcia będą się odbywać w każdą sobotę od początku marca do końca kwietnia 2019 r. z wyłączeniem Wielkiej Soboty.

 

Decoupage to technika zdobnicza polegająca na przyklejaniu na odpowiednio spreparowaną powierzchnię (np. drewnianą, metalową, szklaną, plastikową czy ceramiczną) wzoru wyciętego ze specjalnego papieru lub serwetki papierowej (technika serwetkowa) i pokryciu go wieloma warstwami lakieru tak, aby wtopił się całkowicie. Ostatecznie efekt ma robić wrażenie namalowanego obrazu. Technika swoimi korzeniami sięga przynajmniej XII w. Poprzez Syberię przywędrowała z Chin do Europy w XVII w.

 

Wielkanocny dekupaż – od podstaw do mistrzostwa

 

W ramach programu zajęć prowadzonych przez Jolantę Jarłaczyńską-Kardelę uczestnicy rozpoczną od wykonania prostych przedmiotów, takich jak zakładki czy podstawki pod kubki, by pod koniec przygotować ozdoby świąteczne związane z Wielkanocą. Nabytą wiedzę można wykorzystać w praktyce do ozdoby… elementów użytkowych we własnym domu.

 

– Dekupaż od stuleci był domeną kobiet, a niezwykłą popularność osiągnął w XVIII-wiecznej Francji za czasów Ludwika XV. Technika stosowana była początkowo na meblach, ale z czasem zdobiono ją na przedmiotach codziennego użytku, np. na pudełkach i przyborach toaletowych. Co ciekawe materiałami używanymi do dekupażu były wówczas nie tylko kopie dzieł sztuki, ale i oryginały. Początkowo tej techniki nie uważano za sztukę, choć tworzyli w niej tak popularni artyści jak Pablo Picasso i Henri Matisse – mówi Monika Kryger, kierownik Działu Edukacji Muzeum Gdańska.

 

Jak wziąć udział w zajęciach?

 

Cykl sobotnich zajęć w Muzeum Gdańska przeznaczony jest dla grupy 10 osób powyżej osiemnastego roku życia. Udział należy zgłosić w Dziale Edukacji pod numerem 789 449 685, bądź mailowo edukacja@muzeumgdansk.pl podając w tytule „Decoupage dla dorosłych”. Pierwsze zajęcia odbędą się w sobotę, 3 marca 2019 r. w., o godz. 10:00 w Sali Edukacyjnej w Ratuszu Głównego Miasta Gdańska. Koszt udziału w ośmiu zajęciach to 96 złotych. W tej cenie organizator zapewnia materiały niezbędne do ukończenia całego cyklu.

 

Decoupage dla dorosłych

 

Gdzie?: Sala Edukacyjna, Ratusz Głównego Miasta ul. Długa 46/47 (wejście od strony ul. Piwnej 35/37)

Kiedy?: soboty, 2.03, 9.03, 16.03, 23.03, 30.03, 3.04, 10.04, 27.04.2019 r., godz. 10:00-13:00.

Koszt zajęć: 96 zł (płatne przy pierwszych zajęciach)

Rejestracja: 789 449 685; edukacja@muzeumgdansk.pl

Informacje: https://muzeumgdansk.pl/edukacja/warsztaty/warsztaty-decoupage-dla-doroslych/

 

ZDJĘCIA: https://mhmgd-my.sharepoint.com/:f:/g/personal/a_gierszewski_muzeumgdansk_pl/EkFHsDVIxLhIg_Vy8Ym78-sByxjJo1eXnm-I6c5DvGRMoQ?e=DptLog

Andrzej Gierszewski - muzeumgdańsk.pl

KOMENTARZE

brak komentarzy

DODAJ KOMENTARZkod: unas