CO SŁYCHAĆ W „BANACHU”?

2019-12-09 09:01:44

Inspiracje, innowacje, interakcje czyli międzynarodowe wyzwania w „Banachu”

 

"Practice makes perfect”, czyli trening czyni mistrza - to cel, który przyświeca nam w nauczaniu języków obcych w naszej szkole. 

Oprócz tradycyjnej już wymiany uczniowskiej z zaprzyjaźnionymi szkołami z Holandii i Niemiec w poprzednim roku szkolnym udało nam się nawiązać współpracę z brytyjską organizacją Lattitude Global Volunteering. Dzięki tej inicjatywie na lekcjach języków obcych gościły wolontariuszki z Australii i Nowej Zelandii, które pod opieką pani Wioletty Koc asystowały w prowadzeniu zajęć. Wspólne projekty, ciekawe prezentacje i możliwość rozmowy z native speakerami były dla naszych uczniów niezwykłym doświadczeniem. Najpierw gościliśmy Emily z Perth i Anitę z Auckland, potem przyjechała do nas Jessamine z Canberry. Bardzo się cieszymy, że nasza młodzież miała szansę spotkać tak ciekawe i odważne osoby z innych krajów.

Kolejnym ważnym przedsięwzięciem, koordynowanym przez panią Katarzynę Hilbrycht-Przybysz, była współpraca ze szkołami partnerskimi z Europy, z którymi realizowaliśmy zadania w ramach dwóch unijnych projektów Erasmus+.

Projekt REMEDY, czyli „The Role of Education in Protecting Women and Children in Conflict”, ma na celu wzbudzenie świadomości o fundamentalnych prawach człowieka. Uczestniczą w nim placówki z Czech, Włoch, Rumunii oraz 2 szkoły z Turcji - z rejonu Corum oraz z Osmaniye. Bardzo nas cieszy zaangażowanie uczniów, którzy oprócz pogadanek, projekcji filmowych i debat na lekcjach nawiązali kontakt z lokalnymi organizacjami takimi jak Rada Imigrantów i Imigrantek w Gdańsku. W maju naszą placówkę odwiedzili uczniowie i nauczyciele ze szkół partnerskich. Nasza młodzież miała okazję spędzić tydzień w międzynarodowym gronie rówieśników. Razem ze swoimi gośćmi zwiedzili ciekawe miejsca w Trójmieście.

 

Drugi projekt to CORE, czyli „Critical Original Repsonse to Education”, który skupia się na innowacjach w nauczaniu i podnoszeniu kompetencji cyfrowych uczniów. W przedsięwzięciu biorą udział szkoły z Portugalii, Czech oraz z Turcji - szkoła z Corum i z Kayseri. Wspólnie poszukujemy nowych form pracy, które pozwoliłyby na uatrakcyjnienie nauki oraz efektywniejsze wykorzystywanie nowoczesnych technologii na zajęciach. Niezwykłym doświadczeniem była marcowa wizyta uczniów w urokliwym miasteczku Tomar, gdzie mieści się szkoła naszych portugalskich partnerów. Młodzież miała okazję wymienić się swoimi doświadczeniami związanymi z realizacją projektu oraz zgłębić tajemnice robotyki. Nastolatkowie odwiedzili najważniejsze zabytki Lizbony oraz Fatimę.

Nowy rok szkolny 2019/2020 jest równie intensywny, tym bardziej, że czekają nas jeszcze większe wyzwania.

1. We wrześniu powitaliśmy Hannę i Tobey - nasze nowe wolontariuszki z Nowej Zelandii. Ciekawe prezentacje, grupowe debaty, gry i zabawy integracyjne oraz możliwość indywidualnego rozmawiania z native speakerami to dla naszych uczniów niezwykłe doświadczenia i najbardziej naturalna okazja sprawdzenia swojej znajomości języka angielskiego.

2. Rok szkolny rozpoczęliśmy Tygodniem Erasmusa z naszymi przyjaciółmi z projektu „Critical Original Response to Education”, czyli CORE. W dniach 21-28 września gościliśmy u nas w szkole uczniów z Czech, Portugalii oraz Turcji, którym pokazaliśmy nasz piękny kraj i Trójmiasto. Czas wypełniły nam wspólne zwiedzanie, gry i zabawy integracyjne oraz zajęcia poświęcone innowacjom w nauczaniu. Braliśmy udział w anglojęzycznych warsztatach na temat cyberprzemocy, odwiedziliśmy planetarium, gdzie przedstawiciele Wydziału Nawigacyjnego Akademii Morskiej w Gdyni przygotowali dla nas ciekawe zajęcia oraz zawitaliśmy na wystawę robotów w Gdańsku. Zapraszamy do galerii zdjęć i szczegółowej relacji z całej mobilności na naszej stronie internetowej w zakładce programów Erasmus+.

3. 23 września wspólnie z naszymi zagranicznymi gośćmi przygotowaliśmy Dzień Języków Obcych. Pierwszym etapem były pokazy doświadczeń fizycznych zaprezentowane przez uczniów naszej szkoły w języku angielskim. Ciekawe zadania i eksperymenty wszystkim bardzo się podobały. Na drugą część zaprosiliśmy uczniów naszej szkoły. Na szkolnym holu przez cały dzień wyświetlana była międzynarodowa składanka piosenek i tańców oraz krótkie dialogi nagrane przez uczestników projektu. Najważniejszym wydarzeniem były otwarte lekcje konwersacji. Podczas długiej przerwy przedstawiciele każdego kraju zorganizowali stanowiska językowe z oryginalnymi materiałami i kolorowymi fiszkami. Wszyscy chętni uczniowie mieli okazję nauczyć się podstawowych zwrotów i wyrażeń w języku czeskim, tureckim, portugalskim a nawet Maori. Było przy tym dużo zabawy i śmiechu. 

4. 6-13 października to również termin wizyty naszej grupy erasmusowej we Włoszech w ramach projektu Erasmus+ „The Role of Education in Protecting Women and Children in Conflict”, czyli REMEDY. Trójka naszych uczniów pod opieką pań Joanny Wiśniewskiej i Renaty Dziadczykowskiej odwiedziła szkołę w Ladispoli. Uczniowie mieli okazję porozmawiać na temat wojny i uchodźców, poznali historię sławnych kobiet z Włoch oraz odwiedzili najciekawsze zabytki Rzymu i okolic. Wyjazd był okazją do poznania niezwykłych ludzi, pełnych pasji i energii oraz do innego spojrzenia na edukację.

5. Kolejnym naszym wyzwaniem była inauguracja nowego projektu Erasmus+ „Radical Eco Activism: There is no planet B!”. Bardzo się cieszymy, że w obliczu współczesnych zagrożeń ekologicznych udało nam się nawiązać współpracę ze szkołami w Norwegii, Hiszpanii, Turcji i Rumunii, z którymi będziemy wspólnie próbować zmieniać nasze otoczenie i uwrażliwiać młodzież na problemy związane z ochroną środowiska. Rozpoczęliśmy już cykl prezentacji na temat ekologii i przygotowujemy się do konkursu na logo i slogan projektu. Chcielibyśmy również przeprowadzić lokalną kampanię na temat segregacji śmieci i recyklingu, aby efektywniej działać na rzecz środowiska. Mamy nadzieję, że wspólnie z naszymi partnerami z innych krajów uda nam się zamienić slogany w czyny, tak abyśmy czuli się odpowiedzialni za przyszłość naszej planety. Wszystkie osoby, którym zależy na ochronie środowiska, zapraszamy do wspierania naszych działań.

6. Przez cały rok szkolny kontynuujemy nasze międzynarodowe projekty Erasmus+. Utworzyliśmy angielską grupę Erasmusowych zapaleńców, z którą wspólnie realizujemy zadania projektowe i wymieniamy się swoimi doświadczeniami. W najbliższym czasie w ramach programu CORE (Innowacje w nauczaniu) czeka nas tworzenie gier oraz cyfrowych narzędzi do nauki języków obcych na Dzień Erasmusa. W lutym planujemy Dzień Tolerancji połączony z prezentacjami na temat tradycji i kultury naszych krajów partnerskich, czyli Turcji, Czech, Portugalii, Włoch, Rumunii, Norwegii i Hiszpanii oraz nagrywanie filmików o idealnej szkole. W kwietniu będziemy tworzyć kapsuły czasu i porozmawiamy na temat zawodów przyszłości. W projekcie REMEDY (prawa dzieci i kobiet, pomaganie osobom w konflikcie) wyślemy kartki z życzeniami oraz podarki do obozu uchodźców na terenie Turcji. W grudniu czeka nas konkurs na wiersz i opowiadanie o idealnym świecie oraz stworzenie wspólnego kalendarza ze wszystkimi krajami partnerskimi. Chcielibyśmy również zaprosić do rozmowy ofiary konfliktów zbrojnych i zorganizować Dzień Empatii. W projekcie „There is no planet B” rozpoczniemy kampanię na temat ekologii, a także będziemy śledzić postępy budowania latarni ekologicznej w szkole w Norwegii.

Tu apel do naszych uczniów! Jeśli nie boisz się nowych wyzwań i lubisz poznawać ciekawych ludzi, a także chciałbyś rozwijać swoje umiejętności językowe - dołącz do naszej grupy! Jeśli chcesz robić coś dla innych i masz pomysł, jak wesprzeć nasze przedsięwzięcia - skontaktuj się z nami. Zapraszamy do współpracy!

 

Wioletta Koc i Katarzyna Hilbrycht, koordynatorki projektu

 

Dzień Ukraińsko-Białoruski w ZSO nr 2

25 listopada w auli naszej szkoły odbył się Dzień Ukraińsko-Białoruski. Celem imprezy było przybliżenie tych krajów, gdyż w wielu klasach pojawili się uczniowie właśnie z Ukrainy i Białorusi.

Na początek Kira z VII a i Nina z VI a przedstawiły zgromadzonym uczniom i nauczycielom prezentację multimedialną o symbolach narodowych, stolicach, przedstawicielach literatury i poezji, faunie, kuchni, sporcie i szkołach obu krajów. Uczniowie mogli wysłuchać bajek i wierszy w języku ukraińskim i białoruskim, prezentowanych przez mamy naszych uczniów. Koordynator ds. uczniów z doświadczeniem migracyjnym - pani Natalia Kovalyshyna opowiedziała o swoich przeżyciach i doświadczeniach po przyjeździe do Polski. Miłym akcentem było pojawienie się na uroczystości Pavła Grebiennikowa, absolwenta Gimnazjum nr 33 i XXIV LO, który mówił o zderzeniu się z polską szkołą i wsparciu, jakie otrzymał od kolegów i nauczycieli.

Uczestnicy spotkania mogli posmakować potraw przygotowanych przez rodziców naszych uczniów. Były pyszne pierogi z twarogiem, pierogi z ziemniakami, smażone placuszki ziemniaczane faszerowane mięsem, placuszki z czosnkiem i pietruszką, kanapki z boczkiem przygotowanym w soli, babka ziemniaczana, niezwykłe serniczki z twarogu oraz pięknie ozdobiony tort miodowy. Wszystko to można było popić kwasem chlebowym. Ogromne wrażenie na słuchaczach zrobiły piosenki wykonane po ukraińsku przez Panią Oleksandrę i jej córkę Tatianę - uczennicę klasy IV b.

Tłem spotkania była wystawa prezentująca Ukrainę po uzyskaniu przez nią niepodległości, foldery i zdjęcia prezentujące uroki turystyczne Białorusi oraz szkoła pięknie udekorowana przez nauczycieli świetlicy i najmłodszych uczniów z klas 0-III.

Składamy serdeczne podziękowania państwu Oleksandrze i Olechowi Bohdan, pani Volha Fedaseyev i panu Pavelowi Varabei, państwu Marynie i Oleksandrowi Komok, pani Natalii Kovalyshynie, naszym uczennicom - Kirze Avilovej i Ninie Banaś oraz naszemu absolwentowi Pavlo Grebiennikowi za udział w tym niezwykłym spotkaniu oraz pomoc w jego organizacji.

Jesteśmy wdzięczni Konsulowi Generalnemu Ukrainy panu Łwu Zacharczyszyn za wypożyczenie wystawy poświęconej współczesnej Ukrainie i panu Władimirowi Czuszew -Ambasadorowi Nadzwyczajnemu i Pełnomocnemu Republiki Białorusi w Rzeczypospolitej Polskiej za przekazanie materiałów o Białorusi.

 

Podziękowania

Dyrektor, nauczyciele i uczniowie ZSO Nr 2 zwracają się z wyrazami wdzięczności do Rady Rodziców, pana Jarosława Kłuska i pani Katarzyny Necel za ufundowanie słodkich niespodzianek z okazji Mikołaja dla naszych uczniów.

Szczególne podziękowania należą się Rodzinom, które gościły nasze wolontariuszki z Antypodów w tym roku szkolnym.

Dzięki temu, że uzyskaliśmy ogromną pomoc od państwa Iwony i Janusza Ukleja, państwa Jolanty i Pawła Potajałło oraz państwa Agaty i Marcina Filipczyk możliwa była realizacja naszych międzynarodowych projektów.

 

 

ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNO-NOWOROCZNE

Radosnych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia w gronie najbliższych osób, w miłości, radości i ciepłej atmosferze, sukcesów w pracy i wytrwałości w realizacji planów. Nowy Rok niech przyniesie pełno radosnych chwil i spełni najskrytsze marzenia.

Tego życzą Mieszkańcom Osowej

dyrektor, nauczyciele i uczniowie ZSO nr 2

 

Tekst i tot.: ZSO nr 2

.

KOMENTARZE

brak komentarzy

DODAJ KOMENTARZ



kod: unas