Co robić, by uchronić się przed koronawirusem?

2020-03-16 00:46:17

 

 

 

 

Dr Robb radzi:

  1. Zrezygnuj z uścisku dłoni, a zamiast tego stosuj inny rodzaj powitania, np. przybijaj piąstkę (ale nie piątkę!), zrób lekki ukłon lub zetknij się z drugą osobą łokciem. 
  2. Dotykaj włączników światła, przycisków w windzie itp. TYLKO kostką zgiętego palca. Podczas tankowania podnoś dozownik paliwa przez ręcznik papierowy lub używaj jednorazowej rękawicy. 
  3. Otwieraj drzwi zamkniętą pięścią lub biodrem. Nie chwytaj za klamkę dłonią, chyba że nie istnieje inny sposób otwarcia drzwi. To szczególnie ważne w przypadku drzwi łazienkowych i znajdujących się w miejscach publicznych, np. na poczcie. 
  4. Jeśli masz dostęp do chusteczek dezynfekujących, używaj ich w sklepach, do wycierania rąk, wózka i fotelika dziecięcego. 
  5. Myj ręce mydłem przez 10–20 sekund i/lub używaj środków dezynfekujących do rąk na bazie alkoholu (ponad 60 proc.), ilekroć wracasz do domu po wykonywaniu jakiejkolwiek czynności w miejscu, w którym przebywały inne osoby.  
  6. Trzymaj środki dezynfekujące przy wejściu do domu oraz w samochodzie, by łatwo było użyć ich po zatankowaniu i dotknięciu brudnych przedmiotów, gdy nie nie można natychmiast umyć rąk. 
  7. Jeśli tylko się da, gdy kaszlesz lub kichasz, używaj jednorazowych chusteczek i wyrzucaj je. Jeżeli nie ma takiej możliwości, zakrywaj usta łokciem, ale pamiętaj, że na ubraniu może znaleźć się wirus, który potrafi przenosić się przez tydzień lub dłużej! 

 

Na listę przedmiotów, które warto mieć w domu, dr Robb wpisał:

  1. Lateksowe lub nitrylowe rękawiczki do robienia zakupów, korzystania ze zbiorników paliwa i wykonywania wszelkich innych czynności w zanieczyszczonych obszarach. 
  2. Jednorazowe maseczki chirurgiczne, które mogą być pomocne nie dlatego, że ochronią nas przed kropelkami unoszącymi się w powietrzu, a dlatego, że powstrzymują przed nieświadomym dotykaniem ust i nosa. Większość z nas robi to aż 90 razy dziennie! 
  3. Cynk w tabletkach, bo – zgodnie z informacjami zawartymi w liście – pastylki cynkowe do ssania hamują namnażanie się koronawirusa (i większości innych wirusów) w nosie i w gardle. Według podanej instrukcji należy stosować je kilka razy dziennie, gdy pojawią się pierwsze objawy choroby. Najlepiej ssać takie tabletki na leżąco, by mogły rozpuścić się w nosogardzieli. 

Według amerykańskiego wirusologa warto zaopatrzyć się w środki ochrony osobistej już teraz. Ważne, by mieć odpowiednie rozmiary rękawiczek dla wszystkich członków rodziny i preparaty dezynfekujące na bazie alkoholu (w stężeniu co najmniej 60 proc.), bo tylko takie są skuteczne.

 

 

Dr James Robb, patolog i wirusolog molekularny, który wykładał na Uniwersytecie Kaifornijskim i był konsultantem w National Cancer Institute (USA), jako jeden z pierwszych naukowców na świecie (już w latach 70. XX wieku) zajmował się badaniem koronawirusów. Śledził przebieg epidemii SARS i MERS. W obliczu zagrożenia związanego z rozprzestrzenianiem się całkiem nowego szczepu koronawirusa, rozesłał do swoich przyjaciół prywatną wiadomość. Zawarł w niej szczegółowe porady, jak uniknąć zachorowania na COVID-19 i podobne infekcje wirusowe. Wiadomość została upubliczniona i bardzo szybko stała się viralem. Jednak niektóre wskazówki doktora Robba wzbudzają kontrowersje.

.

KOMENTARZE

brak komentarzy

DODAJ KOMENTARZkod: unas