POMYSŁY NA ZABAWY Z DZIEĆMI W DOMU - PRZEDSZKOLE HAPPY KIDS PROPONUJE

2020-05-11 09:51:05

Wszystkie zabawy zostały wymyślone tak, by rodzice mogli je wykonać z dziećmi w domu. Pamiętajcie o tym, że każde dziecko jest wyjątkowe, inne i rozwija się w swoim tempie, dlatego zachęcamy do tego, aby modyfikować zabawy odpowiednio do wieku i możliwości dzieci, a także do ich zainteresowań. Obowiązkowo za każde wykonane zadanie chwalcie swoje pociechy i nagradzajcie brawami!

 

MĄDRA GŁÓWKA

 

Kurczaczki i jajka

Potrzebne do wykonania zadania: 10 kurczaczków (papierowe lub dekoracyjne), 11 kolorowych jajek (papierowe, z czekolady lub dekoracyjne).

Sposób wykonania: Kładziemy przed dziećmi daną liczbę kurczaczków i jajek. Prosimy, żeby połączyły je w pary. Pytamy, czy każdy kurczaczek będzie miał swoje jajko. Kolejnym wariantem jest rozdzielanie pisanek po równo, żeby każdy kurczaczek dostał tyle samo jajek. Zapytaj dziecko czego jest mniej, a czego więcej.

Przeliczanie

Potrzebne do wykonania zadania: 10 kurczaczków (papierowe lub dekoracyjne), 11 kolorowych jajek (papierowe lub dekoracyjne) - można wykorzystać z poprzedniej zabawy

Sposób wykonania: Kładziemy przed dzieckiem pisanki lub kurczaczki i prosimy, żeby powiedziało ile ich jest. Wkładamy je do woreczka i pytamy, ile znajduje się w woreczku, ile musimy dołożyć lub zabrać, żeby zostało tyle i tyle. Liczymy obiekty w ciągu, a następnie je przestawiamy, żeby pomóc dzieciom zauważyć, że niezależnie od układu ich liczba zostaje taka sama. Odejmujemy i dodajemy kurczaczki i pisanki, za każdym razem pytając, ile ich jest. 

 

ZABAWY RUCHOWE

 

Kosz na śmieci: Drodzy rodzice, uformujcie z dzieckiem kilka kulek z gazet, a następnie zaproponujcie mu celowanie nimi do pustego kosza z ustalonej odległości.

Skoczna żabka: Drodzy rodzice, rozłóżcie na dywanie kulki z gazet. Zaproponujcie dziecku, aby wyobraziło sobie, że kulki to kamyki i wcieliło się w rolę przeskakującej nad nimi żabki.

Coraz wyżej: Droga mamo, drogi tato, zaproponuj dziecku podrzucanie i łapanie gazetowych kulek. Jeśli dobrze mu idzie, niech spróbuje podrzucać je nieco wyżej.

Przeprawa przez rzekę: Rodzic wraz z dzieckiem wyobrażają sobie, że przez pokój przepływa rzeka. Długi rwący potok rozciąga swoje brzegi od stołu aż do kanapy lub od ściany do ściany, w zależności od rozkładu mieszkania. Zadaniem jest przejść na drugą stronę skacząc po kamieniach, ale tak, aby nie wpaść do wody. Czym są kamienie? Poduszkami jaśkami lub innymi kawałkami materiału. Muszą być tak rozłożone na podłodze, aby przejście po nich nie było zbyt łatwe. I po każdym prawidłowym przedostaniu się na drugi brzeg - zmiana ustawienia. Oczywiście na trudniejsze, tak jakby to był kolejny level do przejścia w grze.

Poszukiwacze skarbu: Nic tak nie motywuje, jak rozwiązywanie zadań i zagadek, by dotrzeć do okrytego tajemnicą skarbu. Należy narysować mapę, dodać kilka zadań specjalnych typu: zrób 10 przysiadów, zakręć się 3 razy, podskocz 7 razy do góry, itp., lub pochować kilka kartek z podpowiedziami, np.:  sprawdź pod łóżkiem, szukaj za kanapą, zajrzyj do lodówki, itp., by dziecko nareszcie odnalazło skarb! A co będzie poszukiwaną nagrodą zależy już tylko od rodzica:)

Rzucamy do celu: Prosta, ale zajmująca gra. Na podłodze należy ustawić miskę lub wiaderko i wrzucać do niego piłki, balony lub zmięte w kulki gazety. Oczywiście wygrywa ten, kto wykona najwięcej prawidłowych rzutów z linii mety.

 

 SPRAWNE ŁAPKI

 

Porównywanie jajek

Potrzebne do wykonania zadania: do 3 obserwacji jedno jajko ugotowane i jedno jajko surowe.

Sposób wykonania: Dziecko ogląda i dotyka jajko pod nadzorem rodziców (jedno ugotowane na twardo, drugie surowe). Potrząsa nimi, starając porównać dźwięki, jakie wydają. Zadaniem dziecka jest wskazać różnice.

Kręcące się jajka

Dziecko wprawia oba jajka w ruch obrotowy. Zadaniem dziecka jest określenie, które jajko kręciło się szybciej oraz uzasadnienie dlaczego.

Co jajko ma w środku

Rodzic lub dziecko z pomocą rodzica rozbija jajko surowe i przekłada do miseczki. Zadaniem dziecka jest oddzielenie białka od żółtka. Dziecko określa z czego składa się jajko (skorupka, białko, żółtko). Dla chętnych można podać wartości odżywcze jajka, dlaczego warto je spożywać.

W co można zamienić jajko?

Potrzebne do wykonania zadania: 1 jajko ugotowane na twardo do wyczarowania stworka, reszta ozdób wg uznania, np. rzodkiewka, majonez, pomidorki, szczypiorek, rzeżucha.

Sposób wykonania: Dziecko obiera jajko i za pomocą noża pod opieką rodzica kroi jajko jak chce, dekoruje np. rzodkiewką lub szczypiorkiem i tworzy z jajka np. kurczaczka, myszkę. Teraz można przeprowadzić doświadczenia ze zmysłem smaku. Smacznego!

Kurczaki z małych słoików

Potrzebne do wykonania zadania: mały słoik, klej, żółta bibuła, żółta lub czerwona kartka oraz żółte lub czerwone pióra.

Sposób wykonania: Słoik odkręcamy i napełniamy go pociętą żółtą bibułą. Następnie zakręcamy i stawiamy na zakrętce, czyli do góry dnem. Doklejamy oczy, skrzydełka po bokach, a na górze czerwone piórko. Jeśli chcesz, możesz w nim przechowywać czekoladowe jajeczka.

Baranek z popcornu

Potrzebne do wykonania zadania: popcorn, torebka śniadaniowa, czarny karton, nożyczki, oczka, klej, zszywacz, zszywki, wata.

Sposób wykonania: Przygotowujemy popcorn jak do jedzenia, następnie do torebki śniadaniowej wsypujemy gotowy popcorn, zawiązujemy. Z czarnego kartonu wycinamy szablon głowy baranka. Przyklejamy oczy

i „grzywkę” z waty. Za pomocą zszywacza łączymy torebkę z głową baranka i gotowe.

 

GIMNASTYKA BUZI I JĘZYKA

 

Dmuchane kurczaczki i zajączki

Potrzebne do wykonania zadania: kubek, woda, farba - twoje ulubione kolory, kartka, słomka.

Sposób wykonania: Do kubeczka lub kilku - jeśli chcesz użyć kilku kolorów farb - wlej wodę, dodaj trochę farbki, następnie zrób plamę na kartce i za pomocą słomki dmuchaj z całych sił. Poczekaj, aż wszystko wyschnie i wtedy możesz puścić wodze fantazji. Chcesz mieć zająca? To dorysuj wybranej plamie oczy, nos, usta i długie uszy. Może jednak kurczaczka lub kogucika - wybór należy do ciebie. Możesz swoje prace wyciąć (tylko pamiętaj, żeby poprawnie trzymać nożyczki, a jak będziesz je odkładać pamiętaj, jak je trzymać bezpiecznie podczas chodzenia). Teraz możesz udekorować dom.

 

Przedszkole Happy Kids Osowa

KOMENTARZE

brak komentarzy

DODAJ KOMENTARZkod: unas