POMYSŁY NA ZABAWY Z DZIEĆMI W DOMU - PRZEDSZKOLE KRASNOLUDEK PROPONUJE

2020-05-11 09:56:21

Przedszkole Niepubliczne Krasnoludek w Gdańsku oraz w Żukowie przedstawia ciekawe propozycje zabaw oraz ćwiczeń na czas, gdy wszystkie placówki są zamknięte.

 

Znajdź sylaby

Zabawę zaczyna dziecko. Wybiera sobie jakiś przedmiot znajdujący się w domu i dzieli jego nazwę na sylaby. Liczy sylaby. Zadaniem rodzica jest znalezienie przedmiotu, którego nazwa ma taką samą ilość sylab jak przedmiot wybrany przez dziecko. Po chwili zamieńcie się - rodzic wybiera, a dziecko wyszukuje pasujący przedmiot.

Kamienne litery

Ciekawy pomysł na zabawę i naukę z wykorzystaniem naturalnych elementów przyrody. Można w ten sposób wprowadzić dziecko w świat samogłosek i sylab. Układnie literek z kamyków to świetna zabawa sensoryczna i twórcza. Jeżeli jest możliwość wyjścia do ogrodu, można zachęcić dziecko do pozbierania kamyków, a następnie można napisać dziecku literę, na której można układać kamyki i w ten sposób utrwalać poznane litery.

Piankolina

Zachęcamy również do skorzystania z przepisu na domową piankolinę, którą uwielbiają wszystkie dzieci. Jest to wspaniała forma spędzenia wolnego czasu. Żeby uzyskać domową piankolinę wystarczy wymieszać 1kg mąki ziemniaczanej z jednym opakowaniem pianki do golenia oraz odrobiną płynu do mycia naczyń. Piankolinę można podzielić na części i każdą z nich wymieszać z innym kolorem barwnika. Zabawy z masami plastycznymi takimi jak piankolina, ciastolina czy piasek kinetyczny zachęcają dzieci do wąchania, dotykania, obserwowania i poznawania świata wokół za pomocą zmysłów.

Odrysowywanie cieni

Zabawa dla starszych dzieci, która rozwija sprawność motoryczną. Potrzebujesz kilka ulubionych zabawek, kartkę, kredkę lub pisak i dużo słońca! Odrysowywanie cieni to niezwykle twórcza zabawa pobudzająca dziecięcą wyobraźnię i twórczość. Z pewnością zaciekawi każde dziecko, a przy okazji pozwoli na odrobinę obserwacji. Zwykłe rysowanie na kartce, które jest na wyciągniecie ręki każdego dnia, nie jest tak ciekawe jak odrysowywanie cieni różnych przedmiotów, a tym bardziej ulubionych zabawek. Dziecko w czasie zabawy rozwija zdolności manualne, pobudza wyobraźnię. Odrysowane kształty możemy dowolnie pokolorować tworząc ciekawą ilustrację.

Wiosenne kwiatki

Zachęcamy do wykonywania prac plastycznych wspólnie z dziećmi. Oto propozycja wykonania wiosennego kwiatka:

Krok 1: Z rolki bibuły wybranego koloru odetnij pasek szerokości ok. 5 cm. Z jednej jego strony wytnij płatki. Zależnie od tego, jak to zrobisz, uzyskasz inne wzory kwiatków. Możesz po prostu postrzępić bibułę nożyczkami, wycinać płatki zaokrąglone, bardziej trójkątne lub zupełnie nieregularne.

Krok 2: Przyklej pociętą bibułę do wykałaczki, tak żeby część wykałaczki pozostała bez bibuły.

Krok 3: Pozostawioną część wykałaczki oklej zieloną bibułą i przyklej do niej listki. Kwiatek gotowy.

Wiosenny bocian

Pozostajemy w tematyce wiosennej i proponujemy, aby wykonać z dziećmi pięknego bociana. Głowę, nogi oraz tułów można zrobić z płatków kosmetycznych, a dziób, skrzydła oraz nogi z kolorowych kartek - i piękny wiosenny bociek gotowy.

Zajęcia kulinarne

Do ulubionych zajęć dzieci niewątpliwie należą również zajęcia kulinarne, które odbywają się w naszym przedszkolu regularnie. Również w domu można zorganizować dzieciom taką formę spędzania czasu. Można stworzyć kolorową kostkę, na której na każdej ze ścian będą znajdowały się narysowane produkty do zrobienia kanapki np. na kolację lub śniadanko. Zabawa polega na tym, żeby zrobić kanapkę z tymi produktami, które się wylosuje. Być może taka forma skusi niektórych niejadków do spróbowania nowych smakołyków?

Zabawa matematyczna dla dzieci starszych

Drogi Rodzicu, usiądź za plecami dziecka, pisz po nich palcem cyfry. Niech dziecko spróbuje odgadnąć. Po chwili zamieńcie się miejscami ;)

Wiosenne zagadki

Można je zadawać dzieciom w celu uatrakcyjnienia zabawy. Można narysować odpowiedzi - kiedy dziecko odgadnie, dostaje rysunek do pokolorowania.

1.  Po marcu przyjeżdża

     w kwiecistej karecie.

     Przed majem odjeżdża.

     Kto taki? Czy wiecie?

2.  Chociaż to miesiąc długi,

     to najkrócej się nazywa

     i co roku tym się chlubi,

     że zielenią świat okrywa.

3.  Zobaczysz je wiosną,

     gdy na wierzbach rosną.

     Srebrne futra mają.

     Jak się nazywają?

4.  Powrócił do nas z dalekiej strony,

     ma długie nogi i dziób czerwony.

     Dzieci się śmiały, gdy go witały,

     żabki płakały przez dzionek cały.

5.  Co ona przekopie,

     to one wygładzą.

     W domowym ogródku

     bardzo się przydadzą.

6.  Co buduje każdy ptak,

     by chować pisklęta,

     a tylko kukułka,

     o tym nie pamięta?

7.  Są żółte jak kaczuszki.

     Myślicie, że mają nóżki.

     Nie wcześnie, chłodną wiosną

     na mokrej łące rosną.

8.  Kolorowe i pachnące,

     Czy w ogrodzie, czy na łące,

     Zawsze chętnie je zbieramy

     na bukiecik dla swej mamy.

Zagadki ze zwierzątkami

Dla wszystkich młodszych przedszkolaków ciekawym pomysłem mogą być zagadki ze zwierzątkami. Jak wiadomo wszystkie przedszkolaki uwielbiają zwierzęta. Może warto zrobić z tego fajną zabawę. Można wykorzystać do tego formę zagadek. Poniżej umieszczamy kilka przykładów:

1.  Jestem różowa, tłusta i kwiczę,

     kiedy w chlewiku zapasy ćwiczę. (świnia)

2.  Ptak jest ze mnie kolorowy

     i gulgotać wciąż gotowy. (indyk)

3.  Ma skrzydełka dwa,

     mówi: kwa, kwa, kwa. (kaczuszka)

4.  Szybko biega, rży i parska.

     Na śniadanie - owsa garstka.

     Potem w stajni grzecznie stoi.

    Czeka, aż go ktoś napoi. (koń)

5.  Mogę, gdy zechcę, dać dla człowieka

     nawet wiaderko pysznego mleka. (krowa)

6.  Za każde jajko, małe i duże,

     podziękuj, proszę, gdaczącej... (kurze)

7.  Jestem biała, jak wąż syczę,

     tyle razy, że nie zliczę

     i lubię chodzić gęsiego.

     Czy wiesz kim jestem, kolego? (gęś)

 

Przedszkole Krasnoludek

KOMENTARZE

brak komentarzy

DODAJ KOMENTARZkod: unas