OSOWIANIE O OSOWEJ

2020-09-18 09:37:35

Młode dziennikarki, uczestniczki projektu „W OBIEKTYWIE” podczas „Osowskiego Pożegnania Lata” przeprowadziły krótkie wywiady z mieszkańcami Osowej. Poniżej notatka z tego przedsięwzięcia:


 

O Osowej

Osowa to spora dzielnica Gdańska. Oficjalnie liczy sobie około 16 tysięcy mieszkańców, ale w rzeczywistości jest ich znacznie więcej. Obecnie jest jedną z najmłodszych pod względem średniego wieku mieszkańców dzielnic Gdańska. Nazwa „Osowa” pochodzi od osik, drzew które zwane były niegdyś „osami”.

Wywiady plenerowe podczas „Pożegnania Lata”

W samym Parku Chirona, podczas „Pożegnania Lata” zastałyśmy mnóstwo ludzi, co bardzo ułatwiło nam pracę. Podchodziłyśmy do napotkanych osób w różnym wieku i zadawałyśmy im po kilka pytań. Były to krótkie zagadnienia dotyczące lokalnej rzeczywistości. Większość osób chętnie odpowiadała na nasze pytania, jednak widać było, że niektórzy odczuwali lekki stres.

Pozytywy mieszkania na Osowej

Zacznijmy może od rzeczy bardzo optymistycznej, a mianowicie od pozytywów mieszkania w naszej dzielnicy. Niezależnie od wieku, ludzie najczęściej wymieniali miejsca odpoczynku, rozrywki czy spotkań ze znajomymi. Często też było można usłyszeć o infrastrukturze, spokoju, miłym towarzystwie, bezpieczeństwie oraz dostępie do szkół, sklepów, restauracji, basenu i innych potrzebnych rzeczy. Nastolatkowie wymieniali również skatepark czy zbiornik retencyjny przy ulicy Nowy Świat. Starsi mieszkańcy bardzo doceniają wszystkie ulice, parki czy kościoły, których kiedyś tu nie było. Większość z zapytanych mówiła też, że najpiękniejszym miejscem na Osowej jest Park Chirona, a co jakiś czas wspomniany zostawał również Park Diany. Z kolei na pytanie o cechę, którą wyróżnia się Osowa, spora część osób odpowiadała, że dzielnicę zamieszkują sami mili i przyjaźni ludzie, że jest to spokojna i bezpieczna okolica oraz świetne miejsce do wychowywania dzieci. Nasi rozmówcy zwrócili również uwagę na niską formę zabudowy. Cieszą się, że dzięki temu, iż Osowa znajduje się na obrzeżach miasta, jest tu budowanych znacznie mniej budynków, a przede wszystkim dużych bloków i wieżowców.

Transport

Każdy medal ma jednak dwie strony. Ponieważ jesteśmy dzielnicą graniczną, mamy problemy z komunikacją miejską. Większość zapytanych podkreślała ten aspekt w swoich wypowiedziach. Mówili, że bardzo mała ilość autobusów wyjeżdża z Osowej, jak i się po niej porusza. Niektórzy, doceniając istnienie stacji PKM, zaproponowali dodatkowy przystanek. Stąd też znaczna część mieszkańców decyduje się na podróżowanie samochodem.

Wizje i perspektywy

Kolejnym tematem była rozrywka. Mieszkańcy widzą wartość w licznych lokalnych festynach i imprezach. Poza tym pytałyśmy, w jakich wydarzeniach najchętniej wzięliby udział. Wypłynęły propozycje koncertów na powietrzu, festynów, festiwali, zlotów food trucków i pokazów aut. Brzmi nieźle, prawda? Wiele osób stara się brać udział w większości organizowanych przez Osowę wydarzeń, jednak nie do wszystkich docierają o nich informacje.

Sprawy szkolne

Rozmawiając z nastolatkami, pytałyśmy ich o sprawy szkolne - między innymi o to, czy wolą edukację zdalną czy standardową. I tu zdania są bardzo podzielone. Podobne odpowiedzi uzyskałyśmy na pytanie, czy cieszą się z powrotu do szkoły.

Wnioski

Podsumowując, według mieszkańców Osowa jest przyjaznym, spokojnym i przytulnym zakątkiem, umiejscowionym troszkę na uboczu, jednak z dobrą lokalizacją i przyjaznymi ludźmi oraz pięknym parkiem.

 

Uczestniczki projektu „W OBIEKTYWIE”: Olga Biełuszko, Agata Bitson-Klinkosz, Agnieszka Czabańska, Amelia Gierej

 

Projekt „W OBIEKTYWIE” - zadanie dofinansowane w ramach Funduszu AKUMULATOR SPOŁECZNY ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.

.

KOMENTARZE

brak komentarzy

DODAJ KOMENTARZkod: unas