Perfumy - jak dobierać i używać?

Dlaczego perfumy?

 

Nazwa perfumy pochodzi od łacińskiego terminu „per fumum” – w dosłownym tłumaczeniu  „przez dym”.

Pradawne ludy,  oddawały swym bogom cześć poprzez wysyłanie ku górze wonnego dymu. Wierzono w ich tajemną moc, nadawano im znaczenie magiczne, przypisywano nadprzyrodzone działanie.

 

W okresach późniejszych pachnidła trafiły do domów patrycjuszy i stanowiły o bogactwie i prestiżu. Ofirowano je w darach królom np. mirrę czy kadzidło.

Starożytne cywilizacje rozkoszowały się zapachami na wiele różnych sposobów, każda z kultur miała do nich inne podejście. Udokumentowana historia zapachu rozpoczyna się wraz z początkiem istnienia wielkich, starożytnych cywilizacji: Egipcjanie, Rzymianie, Żydzi, Asyryjczycy, Grecy, Chińczycy - wszyscy oni na swój własny, często niezwykle wyrafinowany sposób, używali przeróżnych pachnideł w różnych celach.

Gwałtowny rozwój sztuki wyrobu perfum nastąpił w czasach renesansu, kiedy to alchemię zastąpiono chemią, rozwinęły się procesy destylacji i ekstrakcji oraz podniosła się jakość pachnących aromatów. Spowodowało to też znaczny spadek cen perfum, co z kolei zwiększyło krąg użytkowników.

Dziś perfumy są sposobem na wyrażenie naszej osobowości, uczuć, marzeń i przyzwyczajeń. Odzwierciedlają nasz charakter i styl życia a także poniekąd mówią o wyznawanych wartościach. Perfumy pozwalają kobietom odnaleźć swój temperament i sexapeal, mężczyznom pozwalają poczuć się pewniej i bardziej męsko. Atakując nasze zmysły pachnącymi kompozycjami potrafią rozbudzić najgłębsze pragnienia. Niektóre zapachy zapamiętujemy do końca życia

 

Jak dobierać perfumy?

Perfumy to kosmetyk, który podkreśla nasz charakter i sprawia, że czujemy się wyjątkowo. Jego dobór jest jak najbardziej indywidualny, dlatego też uwarunkowania są indywidualne. Poniżej prezentuje czynniki, które mogą wpłynąć na odpowiedni dobór perfum.

* Po zakup perfum należy się wybierać rano, kiedy jesteśmy wypoczęte,

* Przed wyjściem na zakup perfumów nie należy perfumować się aktualnymi perfumami, gdyż  nasz zapach może się zmieszać z testowanym i zatracimy zapach oryginalny.

* Nasz węch rozróżni tylko trzy kolejne zapachy, później będzie zbyt zmęczony i możemy podjąć błędną decyzję.

* Testując nowy zapach, nie perfumuj przegubu jeśli nosisz zegarek lub bransoletkę, ponieważ skóra, plastik i metal reagują z kompozycja zapachową.

* Perfumy zupełnie inaczej pachną we flakonie czy na blotterze (papierowy pasek), a zupełnie inaczej na naszej skórze, dlatego chcąc dobrze dobrać zapach, musimy testować go na sobie.

* Perfumuj zgięcie łokcia lub przedramię, odczekaj chwilę aż ulotni się alkohol. Poczujesz pierwszą nutę zapachową - nutę głowy tę najbardziej ulotną. Po kilkunastu minutach poczujesz nutę serca, zaś dopiero po pewnym czasie ujawni się nuta głębi - najtrwalsza ze wszystkich.

* Jeśli jesteś zadowolona z zapachu po dłuższym czasie, i nadal dobrze trzyma się on na Twojej skórze, możesz zdecydować się na zakup.

* Pamiętajmy, że perfumy na każdej skórze pachną inaczej, co oznacza, że zapach który bardzo się nam podobają na skórze koleżanki, może być dla nas nieodpowiedni.

 

Jak używać perfumy?

* Perfumy dobrze jest przechowywać w ciemnym miejscu w temperaturze pokojowej, co pozwoli im dłużej zachować świeżość.

* Perfumy i dezodorant, który używamy powinny być z tej samej linii zapachowej (rozwiązaniem jest dezodorant bez zapachu).

* Nasz węch przyzwyczaja się do zapachów, dlatego powinnyśmy pamiętać, by nie perfumować się kilkakrotnie w ciągu dnia, bo mimo że same nie czujemy zapachu, możemy być uciążliwe dla otoczenia.

* Zapach bardzo długo utrzymuje się na włosach, dlatego też jeszcze wilgotne po myciu włosy można skropić ulubionymi perfumami i delikatnie wysuszyć. Zapach powinien nas otaczać delikatną mgiełką aż do następnego mycia.

* Latem zapach rozchodzi się szybciej i bardziej intensywnie pachnie, dlatego trzeba go używać dużo mniej niż zimą.

* Nie powinnyśmy perfumować ubrań, ponieważ perfumy mogą plamić lub odbarwiać tkaninę.

* Przed wyjściem na plażę lub do solarium powinnyśmy dokładnie zmyć z siebie perfumy, ponieważ możemy opalić się w plamy.

* Zapach perfum może zostać zmieniony lub zdominowany przez inne kosmetyki, których używamy, np krem do rąk, żel pod prysznic, balsam do ciała, itp..

* Zapach również zmieni się jeśli będziemy; stosować leki (np. witaminy z grupy B), jeść ostre potrawy, pić kawę i alkohol, palić papierosy.

* Nasi współpracownicy czy współtowarzysze podróży, mogą być uczuleni na zapachy, dlatego pamiętajmy by zachować umiar.

KOMENTARZE

brak komentarzy

DODAJ KOMENTARZ



kod: unas