Park wytchnieniowy dedykowany niepełnosprawnym mieszkańcom w Osowej

2020-11-19 09:41:27

Jest pomysł na park wytchnieniowy dedykowany niepełnosprawnym mieszkańcom.

 

Rada Dzielnicy Osowa pochyliła się nad potrzebami osób niepełnosprawnych, cierpiących głównie na choroby psychiczne, mieszkających na terenie tej dzielnicy. Z myślą o nich powstanie zielony teren rekreacyjny, w którym będą mogły odpocząć, ale też aktywnie spędzić czas. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska ogłosiła już przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej dla takiego miejsca.

 

To będzie pierwszy taki park w Gdańsku. Powstać ma na terenie miejskim przy ul. Niedziałkowskiego. Radę dzielnicy zainspirowała jedna z radnych poprzedniej kadencji, która zawodowo zajmuje się osobami niepełnosprawnymi i starszymi.

 

- To ona zwróciła nam uwagę, że w naszej dzielnicy jest dość dużo takich osób, które nie mają gdzie udać się na spacer, bo nie mają swoich bezpiecznych przestrzeni, dedykowanych tylko im. Zaproponowała utworzenie parku, w którym osoby zależne oraz ich opiekunowie, którzy nierzadko zajmują się nimi przez całą dobę, będą czuć się swobodnie i bezpiecznie. W takim parku będą mogły, chociaż na chwilę, znaleźć wytchnienie poza domem, na świeżym powietrzu, ponieważ osoby zależne trzeba bardziej pilnować: mogą one bowiem nagle wybiec na ulicę, ale mogą też nie chcieć gdzieś wejść - tłumaczy Bartosz Stefański, Przewodniczący Zarządu Dzielnicy Osowa.

 

W związku z koniecznością zachowania bezpieczeństwa osób przebywających w takim parku, jego przestrzeń na pewno będzie ogrodzona. Z myślą o osobach zależnych, teren ten wyposażony będzie też w specjalne urządzenia i miejskie meble.

 

- Urządzenia na pewno będą kolorowe, niektóre mogą przypominać nawet zabawki dziecięce. Chodzi bowiem o to, by czymś zająć, zainteresować takie osoby, borykające się często z chorobami psychicznymi. Muszą to być też urządzenia bezpieczne dla tych użytkowników. Dopasowane muszą być też meble miejskie, a więc powinny to być proste ławki i proste kosze na śmieci - wyjaśnia Bartosz Stefański.

 

Park ten ma być dedykowany i dostępny wyłącznie dla osób zależnych i ich opiekunów. Wejście do niego będzie bowiem możliwe jedynie przy użyciu kluczyka bądź karty magnetycznej. Osoby zależne potrafią otwierać drzwi, chodzi więc o to, by w takim parku było to niemożliwe bez użycia właśnie klucza bądź karty.

 

- Dlatego chcielibyśmy, aby tam osoby postronne nie wchodziły. Zależy nam na tym, by osoby zależne i ich opiekunowie mieli pewność, że mają tę przestrzeń tylko dla siebie. Przypominam jednocześnie, że po drugiej stronie ulicy powstanie ogólnodostępny park leśny, z którego korzystać będzie mógł każdy. Jego realizacja sfinansowana będzie ze środków Budżetu Obywatelskiego - zaznacza Bartosz Stefański.

 

Wykonanie dokumentacji projektowej zostanie sfinansowane ze środków Rady Dzielnicy. Kiedy będzie znany już kosztorys prac, wówczas radni zdecydują, czy wykonanie parku również uda się sfinansować z tej puli środków, czy też trzeba będzie szukać ich gdzieś indziej, np. w Budżecie Obywatelskim.

 

 

Źródło: Portal Miasta Gdańska gdansk.pl

.

KOMENTARZE

brak komentarzy

DODAJ KOMENTARZkod: unas