Nowe karmniki w Gdańsku - również w parku Chirona

2021-02-12 09:30:34

Drewniane z dwuspadowym daszkiem i specjalnym dozownikiem do pokarmu. Ptasie stołówki, czyli klasyczne karmniki, zamontowane zostaną do końca przyszłego tygodnia w dziesięciu lokalizacjach na terenie Gdańska. Staną w miejscach, gdzie występują największe siedliska ptaków.

 

Rozmieszczenie karmników zaplanowane zostało w miejscach, gdzie znajdują się starsze często dziuplaste drzewostany oraz tam, gdzie w latach ubiegłych zawiesiliśmy budki lęgowe dla ptaków. Wyjątkiem jest park przy ul. Chirona w Osowie, który otoczony jest zabudową jednorodzinną wraz z przynależnymi do posesji ogrodami. Ogrody stanowią świetne miejsce dla bytowania oraz gniazdowania wielu gatunków ptaków, które z pewnością chętnie będą się stołowały w położonym po sąsiedzku parku.

 

Wykaz miejsc, gdzie zamontowane zostaną karmniki:

- Park Oliwski;

- Park Oruński;

- Park w Jasieniu;

- Park Przymorze

- Park w Królewskiej Dolinie;

- Park Jelitkowski;

- Park Zielonym;

- Park Chirona;

- na zieleńcu przy ul. Michałowskiego;

- w rejonie Jaśkowego Lasu.

 

Naturalnym pokarmem zimujących u nas ptaków są jaja owadów, ukryte w załomkach kory drzew i krzewów, chrząszcze i poczwarki motyli śpiące wśród opadłych liści, a także nasiona - ulubione danie dzwońców, czyżyków i szczygłów. Przysmakiem wielu ptaków są także pąki drzew i krzewów. Gdy jednak spadnie śnieg, naturalny pokarm staje się trudno dostępny. Wówczas z pomocą przychodzą gotowe mieszanki ziaren, które zbliżone są do pokarmu wybieranego przez ptaki, gdy żywią się same. W karmnikach będziemy umieszczać mieszankę ziaren takich jak: mozga kanaryjska, proso żółte, proso czerwone, proso białe, rzepak czarny, owies obłuszczony, rzepik, słonecznik czarny, siemię lniane, dzikie nasiona, konopie drobne, murzynek, mieszanka traw - pokarm ten zapewni ptakom zróżnicowaną dietę. Ptasie stołówki zaopatrywane będą raz na jakiś czas w karmy tłuszczowe w postaci kul lub bloków.

Karmniki dedykowane są głównie gatunkom takim jak: wróbel, mazurek, dzięcioł duży, bogatka, modraszka, sosnówka, sikora uboga, czarnogłówka, kowalik, dzwoniec, gil, grubodziób, czyż, jer, zięba, trznadel, szczygieł, kos, kwiczoł, rudzik, kawka, sroka, sójka, wrona, sierpówka, grzywacz, szpak.

W sezonie zimowym ziarno w karmnikach będzie uzupełniane na bieżąco podczas czynności związanych z utrzymaniem czystości w parkach i zieleńcach. Taka kontrola - w zależności od lokalizacji - jest przeprowadzana codziennie lub trzy razy w tygodniu.

 

fot. Karol Stańczak/GZDiZ

Gdański Zarząd Dróg i Zieleni

KOMENTARZE

brak komentarzy

DODAJ KOMENTARZkod: unas