Latające dni dobre na pandemię...

2021-03-22 10:05:16

Latające Dni w Ogólnokształcącym Liceum Programów Indywidualnych oraz Liceum Sztuk Plastycznych w Gdańsku Oliwie były już kilkanaście lat temu ciekawym pomysłem, na uzupełnienie nauki szkolnej. W szkole poznaje się wiedzę podzieloną na różne przedmioty, a w życiu tak nie jest. W życiu trzeba na przykład przenieść głaz ze swojej działki na inne miejsce i trzeba oszacować jego ciężar, zamówić odpowiedni sprzęt. Do takiej czynności potrzebna jest wiedza o objętości brył, ciężarze właściwym, gęstości skał i umiejętności społeczne.

 

Dla takich i innych wyzwań powołaliśmy do życia Latające Dni, podczas których uczniowie uczą się nie w ławkach szkolnych, ale w terenie: w Urzędzie Miar i Wag, w Urzędzie Miasta, w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym, uniwersytecie, ambasadzie, muzeum, teatrze, galerii i gdzie kto jeszcze sobie wyobrazi…

 

Uczniowie naszych szkół bardzo lubią te comiesięczne wyprawy w różne miejsca, tam odbywają poruszające zajęcia, na które trzeba samodzielnie dotrzeć, przygotować się merytorycznie i opracować kawałek wiedzy o świecie w sposób nieszkolny, a bardziej holistyczny i ludzki. Takie zajęcia różnią się od wycieczek, na których uczeń jest tylko biernym obserwatorem i słuchaczem wiedzy. Nasi uczniowie kroją śledzie, biorą udział w badaniach naukowych, sterują ruchem za pomocą TRISTARU, mierzą, ważą i dotykają nauki w sensie praktycznym. Nie tylko słuchają wykładów i rozmawiają ze specjalistami danej branży, ale mają możliwość nauczenia się w praktyce prawdziwej życiowej wiedzy.

 

W czasie pandemii, od roku nasze Latające Dni również się sprawdzają jako nietypowy sposób pracy. Po pierwsze dają możliwość spotkania się uczniów w „realu” z zachowaniem środków bezpieczeństwa lub poprowadzenie wirtualnych zajęć w nietypowy sposób, co zmniejsza stres uczniów, stany apatii i samotność, tak przykre dla wszystkich zamkniętych w domach nastolatków.

 

Niektóre grupy wychowawcze poznają historię za pomocą gier komputerowych, inne tworzą żywe obrazy, dzięki przebraniom i charakteryzacji, jeszcze inne eksplorują wirtualnie muzea i galerie, a niektóre „wskakują” na wykłady profesorów. O takich ciekawych Latających Dniach możecie poczytać na naszej stronie FB: https://www.facebook.com/OLPIgdansk, https://www.facebook.com/Liceum-Sztuk-Plastycznych-im-Jacka-Mydlarskiego-w-Gda%C5%84sku-101644038576884

 

 

Ogólnokształcącym Liceum Programów Indywidualnych

Liceum Sztuk Plastycznych w Gdańsku Oliwie

ul. Polanki 124

80-308 Gdańsk

www.olpi.pl, http://www.plastyk.gda.pl

 


 

.

KOMENTARZE

brak komentarzy

DODAJ KOMENTARZkod: unas