BĄDŹ WIDOCZNY - NOŚ ODBLASKI

2021-11-23 15:38:05

Mamy jesień, a wraz z nią częstą pluchę, wiatr. Szybko robi się ciemno, z drzew jeszcze opadają liście, zwykliśmy sobie wmawiać, że przy takiej pogodzie wszyscy są smutni, mają chandrę, często jesteśmy zmęczeni prawie kończącym się rokiem. Nawet nasze ubrania od początku jesieni są szare, bure i ponure. To wszystko sprawia, że często tracimy czujność albo w ogóle kontakt ze światem realnym, dodatkowo patrząc w ekran telefonu. Oczywiście tak nie musi być i możemy zawsze - nawet przy pochmurnej jesiennej pogodzie - znaleźć wiele powodów, by działać, by być pozytywnym.

 

Chcemy jednak zwrócić uwagę na sprawę naszej widoczności. Zastanówmy się i szczerze przed sobą oceńmy, czy wychodząc na dwór po zmroku jesteśmy wystarczająco widoczni dla kierowców. Owszem, przepisy mówią o tym, że należy nosić odblaski idąc drogą poza terenem zabudowanym. Z uwagi na ogromną liczbę ofiar wśród pieszych postanowiono zmienić przepisy ustawy Prawo o ruchu drogowym i od 31 sierpnia 2014 roku każdy pieszy, który porusza się po drodze po zmierzchu, poza terenem zabudowanym, musi posiadać widoczny z daleka element odblaskowy (art. 11 ust. 4a Prawo o ruchu drogowym). Czy zawsze się do tego stosujemy?  Z dlaczego - dla własnego bezpieczeństwa - nie nosić takich odblasków również w mieście?

 

Obecnie na rynku jest tyle gadżetów, które odbijają światła samochodowych reflektorów, że każdy znajdzie coś dla siebie. Dzieci - wspaniałe, zabawne naklejki, panie - super przywieszki do torebek, a panowie - kurtki z naszytymi znakami odblaskowymi. Odpowiednim dla każdego rozwiązaniem jest też latarka, oczywiście ze światłem skierowanym w dół, aby nie razić innych uczestników ruchu.

 

Są kraje, np. Finlandia, w których mieszańcy po zmroku, niezależnie od pory roku, zawsze noszą przy sobie odblaski bądź latarkę. Bierzmy dobry przykład. Bierzmy go stamtąd, gdzie coś się sprawdziło i z całą pewnością poprawiło bezpieczeństwo.

 

Bądźmy bezpieczni! Dbajmy o siebie i tych, którzy są wokół nas.

 

Julia Bińkowska

Stowarzyszenie MAGNOLIA

fb@magnoliastowarzyszenie

fb@centrumedukreacji

www.magnoliastowarzyszenie.pl

.

KOMENTARZE

brak komentarzy

DODAJ KOMENTARZkod: unas