30. finał WOŚP w Gdańsku

2022-01-29 22:03:30

ZMIANA MIEJSCA WYDARZEŃ!

Atrakcje w miasteczku wolontariuszy, koncerty polskich artystów, światełko do nieba i cały dzień dzielenia się dobrem, to plany na gdański 30. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W najbliższą niedzielę, 30 stycznia, w mieście kwestować będzie ponad tysiąc wolontariuszy. Od godziny 16.00 transmisję z wydarzeń będzie można śledzić na portalu gdansk.pl. Trwają też charytatywne aukcje, a na nich do wylicytowania m.in. dzień z prezydent Aleksandrą Dulkiewicz, podświetlenie fontanny Neptuna, zwiedzanie gdańskich carillonów i wiele innych atrakcji.

Tegoroczny finał WOŚP odbędzie się, pod hasłem: „Przejrzyj na oczy – dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci”.

Miasteczko wolontariuszy

Na Targu Rybnym, naprzeciwko Zespołu Szkół Łączności im. Obrońców Poczty Polskiej powstanie miasteczko wolontariuszy. Od godz. 16.00 do 20.00 każdy będzie mógł wziąć udział w loterii, zakupić orkiestrowe pamiątki w sklepiku, wziąć udział w pokazach ratowniczych czy zaszczepić się przeciwko Covid-19.

Na stoisku Gdańskiego Automobilklub GEPARD mistrzowie sportów motorowych opowiedzą o swych dokonaniach. Będzie też można sfotografować się w gokarcie, sportowym samochodzie przygotowanym do rajdów off-road czy aucie do driftu.

Na odwiedzających będą czekali także ratownicy drogowi, którzy podzielą się wiedzą i umiejętnościami w ratowaniu ofiar wypadków. W miasteczku będzie można nauczyć się opatrywać rannych oraz dowiedzieć się, jak ewakuować poszkodowanych z pojazdów. Odwiedzający poznają też zasady zabezpieczenia miejsca wypadku drogowego.

W ramach pokazów będzie można zostać świadkiem wybuchu poduszki powietrznej w pojeździe oraz spróbować swoich sił by przeciąć pas bezpieczeństwa, rozbić samochodową szybę czy użyć gaśnicy.

Namiot Europejskiej Stolicy Wolontariatu

Najważniejszym punktem miasteczka wolontariuszy będzie namiot Europejskiej Stolicy Wolontariatu, gdzie każdy będzie mógł dowiedzieć się czym jest ten tytuł dla Gdańska, i jak będzie wyglądał rok pełny atrakcji i działań. W namiocie będzie można także dołączyć do grona gdańskich wolontariuszy. 

Na odwiedzających miasteczko przygotowana będzie strefa food truck z kuchniami z całego świata.

W miasteczku podstawą będzie bezpieczeństwo. Przygotowane zostaną punkty do dezynfekcji rąk, obowiązywać będzie także trzymanie dystansu. Często dotykane przedmioty będą każdorazowo dezynfekowane, a dla chętnych dostępne będą jednorazowe rękawiczki. Jeśli ktoś zapomni maseczki, otrzyma ją na miejscu.

Koncerty na Ołowiance

Głównym punktem dnia będą koncerty polskich artystów. Tegoroczna scena ustawiona zostanie w sąsiedztwie Filharmonii Bałtyckiej.

Podczas imprezy wystąpią:

  • 16:00 - Majka Jeżowska
  • 17:00 - Arek Kłusowski
  • 18:00 - Jary Oddział Zamknięty
  • 19:00 - Anita Lipnicka

Koncert poprowadzą dziennikarka Dorota Wellman i konferansjer Andrzej Stawicki, a występy artystów będą przeplatane rozmowami z wolontariuszami.

Na terenie Ołowianki będzie można również skorzystać ze strefy food trucków.

Na teren koncertu poprowadzą specjalne wejścia od strony miasteczka wolontariuszy, przy Podwalu Staromiejskim, czyli przez kładkę nad Motławą, ale także pozostałymi drogami, które prowadzą na Ołowiankę. Sama Wyspa wyłączona będzie z ruchu drogowego, dlatego zachęcamy do przybycia na koncert komunikacją miejską lub pozostawienie samochodu na ogólnodostępnych miejscach parkingowych. Przypominamy o zabraniu ze sobą paszportów covidowych, w formie wydruku lub w aplikacji mobilnej. Osobne wejście będzie wyznaczone dla osób niezaszczepionych. Zgodnie z regulacjami wprowadzonymi przez Radę Ministrów na terenie koncertu będzie mogło przebywać tylko 250 osób, które są niezaszczepione. Pomimo tego, że wydarzenia odbywają się na otwartej przestrzeni, każdy uczestnik wydarzenia zobowiązany będzie do zakrywania ust i nosa.

Akredytacje dla mediów

Przedstawiciele mediów, którzy chcą podczas koncertów znaleźć się w wyznaczone strefie, proszeni są o zgłaszanie się po akredytacje poprzez wypełnianie formularza.

Formularz akredytacyjny można wypełnić najpóźniej do 29 stycznia (sobota) do godz. 12:00. Po tym terminie zgłoszenia nie będą przyjmowane. Po potwierdzeniu przyznania akredytacji osoba akredytowana będzie upoważniona do:

  • wniesienia sprzętu foto/video/mikrofon na teren koncertu / Ołowianka,
  • korzystania z fosy pod sceną w wyznaczonym czasie / tylko w celach foto/video

Światełko do nieba

Tuż przed godziną 20.00 z Europejskiej Stolicy Wolontariatu zostanie wypuszczone światełko do nieba. Wtedy też Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska przekaże wolontariuszom klucze do miasta. Na zakończenie, zgromadzeni na Ołowiance goście będą mogli podziwiać specjalnie na tę okazję przygotowany pokaz laserów.

Charytatywne licytacje

Na portalu Allegro w specjalnej zakładce Gdańsk dla WOŚP trwają charytatywne aukcje. Wylicytować można m.in dzień z Aleksandrą Dulkiewicz, prezydent Gdańska, jednodniowe podświetlenie fontanny Neptuna, zwiedzanie gdańskich carillonów z muzyczną niespodzianką, zwiedzanie wnętrz tunelu pod Martwą Wisłą, dzień pełen atrakcji w Teatrze Szekspirowskim, panoramiczne zdjęcie ECS-u, czy zestawy gadżetów od Gdańskich Wód, ZTM i Visit Gdańsk.

Na aukcjach można wylicytować także bilet na mecz Lechia Gdańsk - Wisła Kraków w strefie VIP na Stadionie Polsat Plus Arena Gdańsk, srebrną monetę z serii Wiedźmin, oryginalną koszulkę meczową Marcusa Rashforda z autografem, voucher na jazdę elektrycznym SUV-em czy karmienie fok w instytucie Uniwersytetu Gdańskiego. Nowych właścicieli, w charytatywnym geście może znaleźć także zestaw filiżanek i jedwabna apaszka autorstwa Magdy Benedy i wiele innych przedmiotów i atrakcji.

Trwa także licytacja indeksu na studia MBA "Zarządzanie Polityką Energetyczną i Klimatyczną". Studia organizowane są przez Studium Obywatelskie Pawła Adamowicza wspólnie z Collegium Civitas.

Trójmiejska komunikacja gra z WOŚP

Chcąc aktywnie działać podczas tego szczególnego dnia, Pomorskie Stowarzyszenie Sympatyków Transportu Miejskiego będzie poruszać całe Trójmiasto. Wolontariusze w imieniu PSSTM oraz fundacji WOŚP pojawią się z puszkami w specjalnych liniach komunikacji miejskiej, obsługiwanych zabytkowymi pojazdami należącymi do Gdańskich Autobusów i Tramwajów oraz Przedsiębiorstwa Komunikacji Trolejbusowej w Gdyni. Datki będzie też można przekazywać za pośrednictwem terminala (bezpośrednio na konto WOŚP). Taka możliwość będzie w tramwaju 102Na oraz w Bergmannie.

Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku jest jednym z partnerów tego wydarzenia. Wszystkie przejazdy będą dla pasażerów bezpłatne. Na jakich trasach i w jakich godzinach będą kursowały specjalne autobusy i tramwaje, można sprawdzić na stronie ZTM

Zachęcamy by tego dnia do miasteczka wolontariuszy i na koncerty na Ołowiance wybrać się komunikacją miejską. Na Wyspę Ołowiankę oraz na Targ Rybny, które na co dzień stanowią duże parkingi, nie będzie dojazdu samochodem.

e-skarbonka i iluminacje

Przed Złotą Bramą, nieopodal tablicy upamiętniającej prezydenta Pawła Adamowicza, podobnie jak w ubiegłym roku stanęła już e-puszka. Jest ona zainstalowana na podświetlanej instalacji przedstawiającej prawdziwą, oklejoną serduszkami puszkę WOŚP. Umieszczony jest na niej panel z kodem QR linkującym do e-skarbonki WOŚP, którą prowadzi Regionalne Centrum Wolontariatu. W skarbonce, na kilka dni przed finałem znajduje się już ponad 18 tys. zł.

To nie jedyna iluminacja, nawiązująca do akcji Jurka Owsiaka. Tuż obok budynku Nowego Ratusza, przy ulicy Wały Jagiellońskie stanie ogromnych rozmiarów, rozświetlone serce Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Instalacja będzie wysoka na 3,35 m, a jej szerokość przekroczy 3 m.

WOŚP - Gdańsk - gdanskdlaorkiestry.pl

Marta Formella - Urząd Miejski w Gdańsku

KOMENTARZE

brak komentarzy

DODAJ KOMENTARZkod: unas